Memur Olarak Çalışırken İstifa Eden Kişi, GSS Pirimi Öder Mi?

personelmebhaber.net - 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 60 ve 67 hükümlerinde açıklanmıştır.

Memur Olarak Çalışırken İstifa Eden Kişi, GSS Pirimi Öder Mi?
02 Şubat 2016 Salı 19:11

Madde 60 hükmüne göre;

İkametgahı Ülkemizde olan kişilerden;

- SSK.lılar (5510 sayılı Kanun Madde 4/1 (a) kapsamındakiler),

- Bağ-Kurlular (5510 sayılı Kanun Madde 4/1 (b) kapsamındakiler),

- Memurlar (5510 sayılı Kanun Madde 4/1 ( c ) kapsamındakiler),

Genel sağlık sigortası kapsamında olan kişilerdir. Madde 67 hükmünün ilgili fıkralarında da genel sağlık sigortasından yararlanma süresi belirlenmiştir.

Madde hükmünün ilgili fıkrası "60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar, zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar. (Ek cümle: 10/1/2013-6385/7 md.) Ayrıca, lise ve dengi öğrenim görülmesi sebebiyle bakmakla yükümlü olunan kişi veya hak sahibi sıfatıyla sağlık hizmetinden yararlandırılan çocuklar, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle aynı kapsamda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler. " şeklindedir.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.