Binlerce kişiye erken emeklilik müjdesi! Değişiyor

Binlerce kişiye erken emeklilik müjdesi! Değişiyor

Binlerce kişiye erken emeklilik müjdesi! Değişiyor
13 Mart 2018 Salı 16:06

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yüz binlerce sağlık personelinin merakla beklediği Torba Kanun'un 14 Mart Tıp Bayramı'na yetişeceğinin müjdesini verdi. Sağlıkta dönüşümün yeni dönemini açıklayan Bakan Demircan, Torba Kanun ile, sağlıkçıların uzun zamandır bekledikleri iyileştirmelerin yanı sıra sağlıkta kaliteyi ve sürdürülebilirliği artıracak düzenlemelerin de geleceğini söyledi.

YIPRANMA İSTEDİK

Tasarıda sağlık çalışanları için birçok müjdenin yer aldığını ifade eden Bakan Demircan, "Tüm sağlık çalışanlarına 4 yılda 1 yıl yıpranma payı, ek ödemelerin emeklilik maaşına yansıması, hastanelerde sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi, her hastaneye kreş zorunluluğu, özlük haklarına ilişkin iyileştirmeleri biz kanun tasarısında talep ettik" dedi. Devletteki iyi yetişmiş hekimlerin yüksek maaşla özel sektöre transfer oduğuna dikkat çeken Bakan Demircan, "Sistemde yeni bir çalışma yapıyoruz. Üniversite ya da devlet hastanelerinde çalışan hekimlere, mesai sonrasında dışarda çalışma imkânı verebiliriz. Bunu tartışmaya açıyoruz. Esnek çalışma modelini çalışıyoruz" diye konuştu.

DÜNYAYA TANITIM

Türkiye'nin alanında en iyi hekimlerinin bir uluslararası katalog ile dünyaya tanıtılacağına dikkat çeken Bakan Demircan, "Bu hekimlere yaptığı işleme göre döner sermayeden ek ödemeler yapılarak iyi hekimlerin tanınırlığı artacak hem de hizmetlerinin maddi karşılığı olacak" dedi. Demircan ayrıca, finans konusunda bazı sıkıntılar olduğunu belirterek, sağlık hizmetlerine yapılan ödemelerde 2008'den bu yana fiyat düzenlemesi yapılmadığını, bunun düzeltilebileceğini ifade etti.

HER OTEL BİR HASTANE OLACAK

Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi adı altında bir yapı kuracaklarına dikkat çeken Bakan Demircan, "Sağlık turizmi tek çatı altında yapılacak. Kapasitesi 50 yatak ve üstü olan oteller, konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak sağlık hizmeti verebilecekler. Her otelin aynı zamanda 5 yıldızlı bir hastane olarak sağlık hizmeti vermesinin yolunu açıyoruz. Bir sağlık kuruluşu bir otelde bu şekilde işletme de yapabilir" diye konuştu.

Bakan Demircan, pratisyen açığının 2024'te kapanacağını belirterek, "O zaman mecburi hizmeti kaldıracağız. Atama yönetmeliğinde, sağlık personelinin aile yapısını birleştirecek düzenlemeler yaptık" dedi.

KAYNAK SABAH

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isimsiz - 6 gün önce
Doktorlara mesai sonrasında özelde çalışma imkanı vermeniz yapabileceğiniz en büyük yanlışı yapmış olursunuz. zamanında az görmedik doktor mesai saatlerinde muayene etmiyordu. diyordu ki hastaya mesai sonrası gel özel yazıhaneme orda seni muayene edeyim amaç neydi. hastalardan yüksek miktarda para almak. Rabbim o günleri tekrar göstermesin.
Misafir Avatar
enteresan - 5 gün önce @isimsiz
daha fazla para için özele giden doktorları devlette tutmak için mesai sonrası çalışmayı serbest bırakmak çözüm olabilir mi? özele giden sadece mesai ile daha fazla kazanacaksa, devlette niye kalsın, daha fazla çalışıp özeldeki doktorla aynı maaşı almak için mi? bu düzenleme gelirse tek amacı özelde çalışamayacak doktorlara rant sağlamak olabilir.
Misafir Avatar
abdullah - 5 gün önce @isimsiz
... ne çabuk geçmişi unutuyoruz. Resmi kurumları sadece bir sevk yeri olarak kullanılıyordu. Saat 5 ten sonra yazihaneme gel günleri ne çabuk unuttuk. Bu sistemin geri gelmesi Millete ve Sağlıkta dönüşüme yapılacak en büyük darbedir. Umarım sağlıkta emek sarfetmiş ve kendini ispatlamış insanların görüşüne başvurulur. saygılarımla
Avatar
sağlık memuru - 6 gün önce
herzamanki gibi bütün özlükteki iyleştirmeler doktorlara verilir yine
Avatar
Hemşire - 6 gün önce
Yıpranma payı geçmişe dönük olarak verilecek mi ...
Avatar
uur - 6 gün önce
tüm sağlık çalışanları demiş.bu sefer umutluyuz :)
Avatar
1 yılmı - 6 gün önce
Yıpranma hakkı olan radyosyonla çalışanlar 4 yılda 1 yıl yıpranma alamıyor şimdi herkes nasıl 1 yıl alacak
Avatar
Özcan özden - 6 gün önce
Olursa şimdiden hayırlı olsun. Olmazsa da umutsuz olmayın. Mücadele etmeden kimse kimseye birşey vermez. Ayrıca doktorların haklarına göz koymak yerine kendi çıtamızı yükseltmeye çalışalım. Bu da birlik sağlanarak olabilir diye düşünüyorum. (29 yıllık sağlık memuruyum)
Avatar
Att - 6 gün önce
Ovv. O zaman bu akşam halledilir kesin. Çünkü yarın 14 Mart.:)))
Avatar
Hizmetli memur - 6 gün önce
Hizmetli memurlara memurluk verilsin yav zaten memursuz sadece hizmetli ismi kalkacak bu zormu