Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Kuluöztürk: “Performansa Olumlu Yansıyacak”

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Kuluöztürk: “Performansa Olumlu Yansıyacak”Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, esnek çalışma saati uygulamasının özellikle sağlık çalışanlarının performansına olumlu yansıyacağını savundu.
Sağlık-Sen Antalya Şubesi Başkanı Sinan Kuluöztürk, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Çalışma saatleri” başlıklı 99 uncu maddesinde “Memurların haftalık çalışma süresinin 40 saat olduğunu hatırlatırken, yeni ekonomi paketinde esnek çalışma modelinin getirilmesinin özellikle sağlık çalışanları açısından büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti. Kuluöztürk, yeni düzenleme ile yoğun iş temposunda ruhsal ve fiziki sağlığı bozulan sağlık çalışanlarının mesai saatlerini kendilerine göre ayarlayarak aile düzenini koruyabileceklerini ve performanslarının da artacağını söyledi.

“Sorunlar ciddi oranda azalacak”
Sağlık çalışanlarının çalışma hayatlarının yeterince zor olduğunu belirten Sinan Kuluöztürk, yoğun iş temposu nedeniyle bazı yerlerde çalışanların kendisine, ailesine ve sosyal çevresine hiç vakit ayıramadığını savundu. Bu durumun çalışanların memnuniyetsizliğine ve motivasyon düşüklüğüne yol açtığını aktaran Kuluöztürk, sendikal araştırma sonucunda bir çok sağlık çalışanının tükenmişlik sendromu yaşamakta olduğunu dile getirdi. Kuluöztürk, Sağlıkta 37 bin yeni personel istihdamı ve esnek çalışma saati uygulaması ile sağlıkta sorunların ciddi oranda azalacağını kaydetti.
Yeni düzenlemeyi anlatan Kuluöztürk, “Esnek çalışma saati uygulaması ile isteyen personel sabah 08.00’de işe gelip 21.00’de işten çıkabilecek, bu saatler arasında toplam 12 saat çalışmış olacak. Doldurması gereken 40 saatin 28 saatini diğer günler doldurabilecek. İsterse bir gününü de boşaltabilecek. Günlük 10’ar saatlik mesailerle 4 gün çalışıp bir günü de boş bırakabilecek. 10.00-12.00 ve 13.00-15.00 saatleri arasında tüm memurlar mesaide olacak. Mesaisine her an ihtiyaç duyulmayan memurlara da evde çalışma izni verilebilecek. Belirlenen hizmet grupları mesailerini işlerini aksatmamak, zamanında tamamlamak kaydı ile evinde tamamlayabilecek” dedi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet02
mehmet02 - 6 ay Önce

Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

mehmet02
mehmet02 - 6 ay Önce

2351 kişiden bir olarak kazandığımız hakkımız verin hakkımız helal edelim yoksa ahrete hakkımızı alırız. Yetkili sendikaya ve sağlık bakanlığı yetkilerine sesleniyoruz.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması