Önder Kahveci.:Kamuda Mülakat Sistemi Yanlıştır

Önder Kahveci.:Kamuda Mülakat Sistemi Yanlıştır
14 Ekim 2016 Cuma 15:03

Genel Başkanımız Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcılarımız Abdurrahman Uysal ve İsmail Türk sendikal çalışmalar kapsamında Kayseri’yi ziyaret ettiler.

Ziyarette ilk olarak Kayseri şube başkanımız Kamil Ünal, Kayseri Üniversite Şube Başkanımız Kenan Çil ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Güven ziyaret edildi. Ziyarette kamuda yaşanan son gelişmeler, Üniversitede görevli sağlık çalışanlarının sorunları görüşüldü.
Ziyaretin ardından Genel Başkanımız Önder Kahveci şubelerimiz ve kadın komisyonumuzla birlikte Şube binamızda bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.
Genel Başkanımız yaptığı açıklamada kamuda mülakat sistemi getirilmek istenmesini eleştirerek Türkiye Kamu-Sen olarak, mülakatla memur alımının karşısında olduklarının altını çizdi.
Genel Başkanımız  "Mülakat konulmasındaki asıl amaç FETÖ'cüleri ayıklamak ve kamuya sızmalarını önlemekti. Ama bu, böyle önlenmez. Herkesin güvendiği, soruların sızdırılmadığı bir sınav yaparsınız, arkasından da güvenlik soruşturması yaparsınız ve biter. Dolayısıyla mülakat sistemi yanlıştır" dedi.

Kamuda getirilmek istenen performans sisteminin memurun çalışma barışını bozacağına dikkat çeken Genel Başkanımız " Çalışma Bakanlığı'nın Bursa'da ayın 21'inde bu mevzularla ilgili toplantı var. Diyor ki kamu personelini arkadaşı değerlendirsin, amiri değerlendirsin, vatandaş değerlendirsin. İnsanların birbirine karşı garezi var ise, onunla ilgili nasıl puanlama yapacak? Yani, kan davasını, memurlarının arasına sokacaklar!.." diye konuştu.


Kamu çalışanlarının iş güvencelerinin ellerinden alınmak istenmesine de asla müsaade etmeyeceklerini kaydeden Kahveci “Kamu çalışanlarının Cumhuriyet tarihi süresince en önemli kazanımlarıdır, iş güvencesi. İş güvencesi olmayınca başımıza neler geleceğini, liyakatsız, ehliyetsiz yöneticilerin nasıl değerlendirmeler yapacağını görüyoruz. Kamu personel rejiminde bir değişiklik yapacaksanız, önce liyakat ve ehliyet meselesini konuşalım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra en sihirli cümle bu değil mi? ama bu konuda hükümet yetkililerinin bir adım attığını görmüyoruz. Ehil insanları yönetime getirmezseniz bu ülke böyle haksız, hukuksuz uygulamalarla karşı karşıya kalır." Dedi.
"ERÜ Rektörlüğüne itiraz ettik"
Kahveci, bunun yanı sıra Kayseri'ye dair gelişmeleri de değerlendirdi. Haziran ayında basın aracılığı ile kamuoyunun gündemine düşen; Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Radyoloji Bölümü çalışanlarının kanser olmaları ile ilgili olay ve sonrasında, Üniversitedeki Şube Başkanı Kenan Çelik'e üniversite yönetimi tarafından disiplin soruşturması başlatılmasının yasal olmadığını ifade eden Kahveci, konuyla ilgili olarak ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven'i ziyaret ettiklerini söyledi. Yapılan görüşme sonucunda, konunun yönetim tarafından tekrar değerlendirileceği sonucuna varıldığını kaydeden Kahveci, "Şube Başkanımıza idari bir ceza uygulandı, bilgileri kamuoyu ile paylaştığı için. Bu bilgilerin hiçbir gizliliği söz konusu değildir. Bunlar kamuoyunda konuşulacak, değerlendirmeye muhtaç bilgilerdir. Rektör Bey'e durumu anlattık; hiçbir şube başkanına, sendika temsilcisine, iş yeri temsilcisine sendikal faaliyette bulundu diye cezai müeyyide uygulanamaz. 4688 Sayılı Kanun çok açıkça bunu hükmetmiş. Onun ötesinde ILO'nun 87 sayılı sözleşmesi ortadadır. Dolayısıyla bu disiplin süreci yerinde olmamıştır, itirazlarımızı yaptık. Şube Başkanımız da zaten itirazını vermişti, bugün de Rektör Bey ile paylaştık, tekrar değerlendirecekler. Sonuçlarını paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.