Sınırda Görev Yapan Sağlıkçılara İkramiye İstendi

Sınırda görev yapan sağlıkçılara ikramiye istendi

Sınırda Görev Yapan Sağlıkçılara İkramiye İstendi
20 Eylül 2016 Salı 21:20

Değerli Sağlık Çalışanları
Basın Mensupları
9 Temmuz 2011 tarihinde basın açıklamasıyla Süriyeden gelen sığınmacılara her türlü sağlık hizmetini fedakarca yerine getiren Antakya 112 Acil Yardım İstasyonlarına yataklı tedavi kurumlarında ve buralarda görevlendirilen sağlık personeline 1 maaş ikramiye verilmesini teklif etmiştik
Ancak aradan geçen sürede gördük ki Sayın Vali bu konuda somut hiçbir şey ortaya koymamıştır.
Suriyeli sığınmacıların kamplarına giden Bakanlar ve üst düzey bürokratlar; hep sığınmacıların durumlarını sorgulamakta onların sorunlarıyla ilgilenmektedirler.

Elbette ki bunlar yapılmalıdır. Ama eğer orada yaşayan insanlara bu hizmetlerin verilmesini sağlayan görevlilerin hiç mi sorunları ve istekleri sorulmayacaktır.Şu anda gerek Altınözü gerekse Yayladağı kamplarında çadır hastaneler kurulmuştur. Buralarda görevlendirilen sağlık personeli özveriyle çalışmaktadır. Bu kampları ziyaret eden devletimizin üst düzey yetkilileri burada görev yapan kamu görevlilerine; merhaba, nasılsınız, bir isteğiniz var mı cümlesiyle ellerini sıkmayı çok mu görmektedir.

Değerli basın mensupları ; söz konusu iki kampta iki adet 112 Acil Yardım Ambulansı ekibiyle birlikte görevlendirilmektedir. Bu ekipler Antakya merkezdeki istasyonlardır. Bu ekipler kamplarda görevlendirildiğinde kendi hizmet bölgeleri boş kalmakta ve o bölgede oluşan vakalara en yakın istasyonlar hizmet vermeye çalışmaktadır. Yani o bölgenin istasyonunun 3-5 dakikada ulaşabileceği vakaya başka istasyon 8-10 dakikada ulaşmaktadır.

Bunun sonucunda, kamuoyunda Ambulanslar geç geldi algısına neden olmakla birlikte telafisi mümkün olmayan durumlar meydana gelebilmektedir.

Her 112 İstasyonuna 50 bin kişi düştüğü istatistiğinden yola çıkılarak kamplarda görevlendirilen iki istasyonun boşalttığı nüfus yaklaşık 100 bin kişidir. Şu anda kamplarda ise yedi bin dolayında sığınmacı bulunmaktadır.112 şube müdürü ve sayın il sağlık müdürümüzün sorunların çözümü noktasındaki iyi niyetleri vali katında kabul görmemektedir. Buralarda konuşlandırılan ambulanslar gün boyu boşu boşuna görevlendirilmektedir.Altı bin kişinin içinde çıkabilecek acil vakalara müdahale etmek için bekletilmektedir. Halbuki 112 Ambulans ve Ekipleri hem Altınözü hem de Yayladağı merkezde bulunduğu gibi, bu kamp alanlarındaki çadır hastanelerde doktor ve hemşire arkadaşlarımız görev yapmaktadır.

Sayın Vali bey , bu kamplar için Antakya?daki iki adet 112 Acil Yardım istasyonunu buralarda görevlendirip, Antakya merkezdeki 100 bin insanın mümkün olan en kısa sürede hizmet almamasına neden olmaktasınız. Bu hatalı uygulamanın hemen sonlandırılması için gerekli talimatı vermelisiniz.
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube olarak teklifimizi hatırlatmak istiyoruz. Sağlık personeline özveriyle çalışmalarının karşılığı olabilecek ve onarlın geçici süreyle rahatlamasını sağlayacak bir maaş tutarındaki nakdi ikramiyenin verilmesini beklemekteyiz.Ali KÜRBÜZ
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkan Yardımcısı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.