Yoğun bakıma girip, personelin başını betona vurarak bayılttılar

Yoğun bakıma girip, personelin başını betona vurarak bayılttılar

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören İsmail Ç., 21 Aralık 2018 gecesi fenalaştı. Yoğun bakımda görevli Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu'nun müdahalesine karşın İsmail Ç., saat 05.30 sıralarında, yaşamını yitirdi. Dr. Celepoğlu, yoğun bakım uzmanı Dr. Özlem Çakın'ı arayarak, durum hakkında bilgi verdi.

ŞİFRELİ KAPIYI ZORLAYARAK AÇTILAR

Olayı haber alan hastanın 3 kızı H.Y., S.Ü. ve S.Ç., içeri girmek istediklerini belirterek, yoğun bakım ünitesinin kapısını yumrukladı. Şifreyle açılan sürgülü kapıyı zorlayarak, açtıktan sonra içeri giren kadınlardan biri, iddiaya göre, 'Ne yaptınız babama?' diye bağırarak, hasta odasına yöneldi. İsmail Ç.'nin yaşamını yitirdiğini gören hasta yakını, 'Babamı siz öldürdünüz' diyerek, yoğun bakımdaki Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu ve diğer sağlık çalışanlarına saldırdı. Dr. Celepoğlu'na tokat attığı öne sürülen hasta yakınları, iddiaya göre, yoğun bakım odasındaki hemşire E.Ö.'ye 'Babamı bu ellerle mi öldürdün?' diye bağırarak, defalarca tokat attı ve parmaklarını büktü.


BAŞINI YERE VURARAK BAYILTTILAR

Bu sırada beyaz kod vermek isteyen klinik destek personeli B.B.V.'ye 'Kimi arıyorsun sen?' diye bağıran saldırganlar, çalışanın saçını çekip, başını beton zemine vurdu. B.B.V. aldığı darbeler nedeniyle bayıldı. Yoğun bakım ünitesindeki malzemeleri sağlık personeline fırlatan saldırganlar, kendilerini sakinleştirmeye çalışan hemşire E.Ö.'ye de saldırıp, kolunu ısırdı. Bir süre sonra olay yerine gelen hastane güvenliği, 3 kadını güçlükle dışarı çıkardı. Olaydan sonra darp raporu alan Dr. Celepoğlu ve hemşireler, hasta yakınları hakkında şikayetçi oldu.


Yoğun bakımda sağlık çalışanlarına şiddetin görüntüleri
'HER ŞEYİ YAPAN BENİM AMA HATIRLAMIYORUM'

Şüphelilerden işletmeci H.Y. (49), savcılıkta verdiği ifadede, hakkındaki iddiaları kabul ettiğini belirterek, olay anına dair hiçbir şey hatırlamadığını ileri sürdü. Olay tarihinde babasının, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gördüğünü anlatan H.Y., kendisinin de bu sırada rahatsızlık geçirdiğini, acil serviste iğne olduğunu belirtti. Sağlık görevlilerinin kendilerini sabaha karşı yoğun bakım servisine çağırdığını söyleyen H.Y., ifadesinde şunları kaydetti:"Oradan geçen bir sağlık görevlisi, bize, 'Babanızı hazırlayıp vereceğiz' dedi. Ne olduğunu anlamak için ben ve kız kardeşlerim S.Ü. ile S.Ç. içeri girdik. Babamın olduğu tarafa geçtiğimizde kendisini kan içinde görünce büyük şok geçirdik. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. Bana izletilen olaya ilişkin güvenlik kamerası görüntülerinde, siyah uzun saçlı sağlık çalışanına mukavemet gösteren, esmer erkek şahsa tokat atan, siyah kazaklı uzun boylu erkeğin parmaklarını kıvıran, açık renk kazağı bulunan kadını saçlarından tutup yere fırlatan, saçları toplu kadına tokat, ellerini tutup itekleyen, siyah uzun saçlı kadını itekleyen, iki kadın görevliyi itekleyen yine siyah kıyafetli erkeğe vuran benim. Ancak söz konusu eylemlerin hiçbirisini hatırlamıyorum. Sağlık çalışanlarını darbettiğimi, hakaret ettiğimi ve tehdit ettiğimi; hastanede bulunan malzemeleri etrafa savurup sağlık çalışanlarının üzerine atıp atmadığımı hatırlamıyorum. Bu olaydan önce günlerce uykusuz kaldım. Aldığım ilaçların etkisiyle uyurgezer bir haldeydim. Psikolojik destek de alıyordum. Bu eylemler nedeniyle pişmanım. Taraflardan özür dilemeye hazırım."

'SAĞLIK ÇALIŞANLARINI DARBEDEN KIZ KARDEŞİM'

Şüphelilerden turizmci S.Ç. (45) de ifadesinde, yoğun bakıma girdiklerinde babalarını görünce şok geçirdiklerini söyledi. Sağlık çalışanlarına mukavemet gösterip, göstermediğini hatırlamadığını kaydeden S.Ç., "Kesinlikle kimseye vurmadım. Bana izletilen güvenlik kamerası kaydında, hemşire ile konuşan üzerinde koyu renk hırkalı kişi, babamın olduğu bölmeden hemşirenin çıkarmaya çalıştığı, siyah uzun saçlı hemşirenin önünde duran da benim. Görüntülerde, sağlık çalışanlarına darp eyleminde bulunan kırmızı kazaklı kişi kardeşim H.Y.'dir. Uzun kırmızı kıyafetli de diğer kardeşim S.Ü.'dür. Müştekilere küfür, hakaret ve tehditte bulunduğumuz iddialarını kabul etmiyorum" dedi.

S.Ü. ise olayın şokuyla ne yaptığını hatırlamadığını söyledi.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan saldırı anları, hastanenin güvenlik kamerasınca saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde; hasta yakını 3 kadının, koridordan yoğun bakım servisinin kapısına geldiği, şifreyle açılan kapıyı elle zorlayarak, açtığı anlar yer aldı. Yoğun bakım servisinde çalışanlarla tartışan hasta yakınlarından kırmızı montlu kadının, Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu'na önce tokat attığı ardından yumrukla saldırdığı görüldü. Dr. Celepoğlu'nun sakinleştirmeye çalıştığı hasta yakını kadının, araya girenler tarafından uzaklaştırıldığı anların da yer aldığı görüntülerde, yoğun bakım servisinde makinelere tekme atan kadının, hemşire B.B.V.'yi fark edip, saldırdığı da görüldü. Hemşirenin saçlarından tutup, yere vuran hasta yakını kırmızı montlu kadın ve diğerleri, hastanenin özel güvenlik görevlilerince güçlükle yoğun bakım servisinden çıkarıldı. Koridorda özel güvenlik görevlileriyle tartışan hasta yakınları, söylenerek, kameranın görüş açısından çıktı.

TABİP ODASI'NDAN KINAMA

KAPAT [X]
Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, hasta yakınlarının yoğun bakımda doktor ve diğer sağlık çalışanlarına saldırdığını, şiddet uyguladığını belirterek, olayı kınadı. Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu'nun avukatı Onur Bilge Özdemir da olayın yoğun bakım ünitesinde meydana geldiğini, aktif saldırının 5 dakika sürdüğünü, olay sırasında yoğun bakım servisinde 9 hastanın daha tedavi gördüğünü belirtti.
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 3 ay Önce

hemşireler, sağlık memurları yakında iş bırakırsa,greve giderse o zaman görürsünüz hastalarımıza bakan yok mu diye yırtınırsınız.öğle hale geldik ki servisleri geçtik poliklinkleri geçtik artık insanlar hiç girilemiyecek olan yoğun bakımlara giriyor personeli darp ediyorlar yakında ameliyathanelere de girerler müdahalede bulunurlar.hemşireler, sağlık memurları, bakmadığınız yakınlarınıza yeri geliyor servislerde 2 ay 3 ay bakıyorlar banyosunuyaptırıyor, altını b..kunu temizliyorlar,bulaşıcı hastalığıyla uğraşıyor,enfeksiyonuyla uğraşıyor tedevlerini yapıyor bu meslek parayla değil vicdanla yapılır merhemetle yapılır bu mesleği yapanların eli ayağı öpüler be alçaklar utanın biraz.bir vatandaş olarak bu kişiler greve gitse iş bıraksa yeridir artık bu duruma geldi türkiye yazıktır günahtır bu insanlara saygı annelerimize babalarımıza göstereceğimiz saygı kadar hak ediyorlar.
az kaldı greve ,o zaman bas bas bağırırsınız hemşire yokmu doktor yokmu sağlıkçı yokmu diye illa ki grece gidince mi anlayacaksınız bu hemşirelerin sağlık memurlarının kıymetini hastalarınıza bakacak kimseyi bulamayınca o zaman görürsünüz bir gün değil yarım gün iş bıraksınlar o zaman neler olur görürsünüz

emine karakoç
emine karakoç - 3 ay Önce

görev başında ölmemiz mi gerekiyor?

uzun adam
uzun adam - 3 ay Önce

yasa nerede hani koruyacaktı bizleri !!!!!

hemşire
hemşire - 3 ay Önce

hükümet 16 yıldır istediği kesime kuruma

zam yaptı maaşlarında iyileştirmeler yaptı demedi ki ülke zor durumda

paramız yok imkanlarımız kısıtlı demeden askerlere 400tl ile 900 tl

arası zam yapıldı,öğretim üyelerine 1000 tl ile 1200 tl zam

yapıldı,hakimlere 2000tl zam yapıldı,imamların maaşları müftülerin

maaşları yükseltildi,işçilere yüklü miktarda zam yapıldı,doktorların

emekli maaşları ve sabit ödemeleri 1000 tl arttırıldı.öğretmenlerin ek

dersleri,kurs paraları maaşları arttırıldı ,vb vb ancak biz

hemşirelerin,sağlık memurlarının değil zam iyileştirme yapmak elimizde

ne varsa gitti. döner sermayeler 0 tl oldu,icap ücretleri

kaldırıldı,nöbet ücretleri kaldırıldı izne çevrildi,maaşlar eridi

bitti,ek gösterge verilmedi,yıpranma komik bir şekilde yürürlüğe girdi

15 yıla 1 sene olacak işmidir komiklik midir.sabit ödemeler emekliliğe

yansıtılmadı vb vb demek oluyor ki istenilince zam iyileştirme

yapılıyormuş imkanlar kısıtlı değilmiş bizlere gelince imkanlar kısıtlı

oluyor nasıl birşeyse anlamak mümkün değil.. bizlerde siyasi seçimimizi

oyumuzu ona göre belirler yolumuzu çizgimizi belirleriz.

sağlık çalışanları olarak buradan bütün sendikalara sesleniyoruz:artık

sağlık çalışanlarının durumunun netleşmesi maaşlarında ,özlük haklarında

iyileştirilmelerin yapılıp, yapılmayacağını kesin bir dille

açıklanmasını istiyoruz yüzbinlerce sağlık çalışanı ona göre sendika

seçimini, siyasi seçimini belirler yolunu çizer 16 yıldır sabırla

fedakarlıkla çalıştık artık yeter bunun adını NETLEŞTİRİN bakanla

,hükümetle görüşün alınan verilen cevabı biz sağlık çalışanlarıyla

paylaŞIN bizlerde tavrımızı belirleyelim,bunu yapmak çok mu zor ey

sendikalarrrrrrrrrrrrrrrrr

Bekleyip göreceğiz... Yıpranma payındaki

müjdelerinizi, %3 e imzalarınızı unutmadık. Sendikamızın şu hali bizi

çok yaraladı. Sabrımızın sonundayoz. Toplu istifalar yolda. Bir an önce

birşeyler yapın artık. Elle tutulur bir icraatınız olsun artık. Maaşlar

kuşa döndü. Döner sermaye sıfıra yaklaştı. İzin kullanamayan binlerce

kişi var. Kurumlarda mobing hat safhada. Düğünlere çiçek yollamaktan

başka bir iş yapmıyorsunuz. Tüm derdiniz hükümeti desteklemek. Biz de

Akpartiliyiz ama sendikanın görevi, var olma amacı çalışanın hak

menfaatlerini korumak ve yükseltmektir. İşinizi yapın. Aldığınoz paranın

hakkını verin.

yıllardır yıpranma payı dediniz durdunuz

ancak yapılan düzenleme 15 yıla 1 sene olacak şekilde çıktı güler misin

ağlar mısın bunu da başarı olarak ilan ediyorsunuz gidin işinize.

şimdi ise 3600 ek gösterge için iddalı konuşuyorsunuz sizin yapacağınza

inancımız kalmamıştır yapsanız bile yıpranma payı gibi rezil birsey

olur.sadece lisans mezunu hemşireler alır o kadar bir de toplum sağlığı

sağlık memurları alır

diğer tüm sağlık çalışanları 3600 ek gösterge alamaz yapacağınız ancak

bukadar olur.

insanlara sağlık

dağıtırken kendi sağlığımızdan oluyoruz. yeni doğan bebekler bizim

ellerimizde dünyaya geliyor. siz ölürken elinizden biz tutuyoruz. acilde

yoğun bakımda servislerde insanların hayatlarına dokunuyoruz, hayat

kurtarıyoruz. kusura bakmayın ama masa başında oturanlardan çok daha

fazlasını hak ediyoruz hiçbir zaman hiç bu kadar yok sayılmamış hiç

yerine koyulmamıştık hiçbir değerimiz kalmamıştır itibarımız sıfır

olmuştur.

diğer kurumlara geç mis gibi masa başında tertemiz çalışmak var

yakında ne bir hemşire nede sağlık memurlarını bulamıyacaklar böyle

giderse küsmüs bir sağlık çalışanı verimli olamaz hastane çalışanlarına

bir an önce maaşlaranına zam yapılmalıdır sıfır olan döner sermayeleri

tekrar düzenlenmelidir.bu şekilde hastanelerden sağlık müdürlüklerine

halk sağlıklarına toplum sağlıklarına kısaca masa başı yerlere kaçışın

önüne geçilmelidir personel bu şekilde hastanelerde çalıştırılmaya

teşvik edilmelidir

ne akla mantığa hizmet
ne akla mantığa hizmet @hemşire - 3 ay Önce

hocam sizin nasıl bir ruh haliniz var ? haber başlığı yoğun bakıma girip sağlık personelinin başını betona vurarak bayılttılar sizin yorumunuz öğretmenin maaşı arttı hakimin maaşı arttı bizimki artmadı çok ilginç gerçekten

Dayak yediğinizle kaldınız
Dayak yediğinizle kaldınız - 3 ay Önce

Dayak yediğinizle kaldınız nefsimüdafa hakkınızı kullanıp elini kıracaksın ki onun bir daha yapamayacak olacaklar belli ifadesi alınıp serbest bırakılacak

ŞEMMUZ
ŞEMMUZ - 3 ay Önce

BU İŞLERİN BURALARA GELMESİ KİMLERİN SUÇU BİR DÜŞÜNÜN BAKALIM, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ANLAYIŞI İLE SAĞLIK BİTMİŞ DURUMDA...

sa mem
sa mem - 3 ay Önce

nsanlara sağlık dağıtırken kendi sağlığımızdan

oluyoruz. yeni doğan bebekler bizim ellerimizde dünyaya geliyor. siz

ölürken elinizden biz tutuyoruz. acilde yoğun bakımda servislerde

insanların hayatlarına dokunuyoruz, hayat kurtarıyoruz. kusura bakmayın

ama masa başında oturanlardan çok daha fazlasını hak ediyoruz hiçbir

zaman hiç bu kadar yok sayılmamış hiç yerine koyulmamıştık hiçbir

değerimiz kalmamıştır itibarımız sıfır olmuştur.diğer kurumlara geç mis

gibi masa başında tertemiz çalışmak var

yakında ne bir hemşire nede

sağlık memurlarını bulamıyacaklar böyle giderse küsmüs bir sağlık

çalışanı verimli olamaz hastane çalışanlarına bir an önce maaşlaranına

zam yapılmalıdır sıfır olan döner sermayeleri tekrar düzenlenmelidir.bu

şekilde hastanelerden sağlık müdürlüklerine halk sağlıklarına toplum

sağlıklarına kısaca masa başı yerlere kaçışın önüne geçilmelidir

personel bu şekilde hastanelerde çalıştırılmaya teşvik edilmelidir bir

an önce bir düzenleme yapılmalı

maaşlara seyyanen zam ,döner sermaye

yönetmenliği değiştirilmeli,ek göstergeler 3600 çıkarılmalı ,yıpranma

payı verilmellidir.sabit ek ödemelerin emekliğe yansıtılmalıdır

doktorlara yapıldı ve emekli maaşlarına zam yapıldı. bu maaşlar kabul

edilemez olacak iş değildir sağlık çalışanları bir gün greve giderse iş

bırakırsa kimse ne oluyor demesin.inşalah böyle bir durumla

karşılaşılmaz yoksa ülke alt üst olur herkes kendi güvenliğini bir

bakıma yapabilir kendi adaletinin kafasına göre sağlar kendi eğitimini

sağlayabilir veya öteleye bilir ancak kendi sağlığını tedavisini yapamaz

öteleyemez bilgi ister tecrübe ister en ufak örneği bir enjeksiyonu bir

ilaç dozunu bir ilaç karışımını bilmeden yapamaz vb vb bir hemşire bir

sağlık memuru gibi tedavilerini bilmezse yapamaz vb vb onun içindir ki

sağlık herseyin başında gelir sağlıksız bir birey hiçbirşeydir, fayda

veremez iş yapamaz bir o kadar önemli bir meslektir bir okadar önemli bi

iştir bir hekim bile hemşiresiz sağlık memursuz bir ameliyat bir

cerrahi müdahale yapamaz ekip gerekir asiste gerekir kısaca.

biz

sağlıkçıla hep devletinin milletinin yanında yer alırken hiç ses

çıkarmazken bizlere yapılanlar revamıdır hak mıdır ses çıkaranlar eylem

yapanlar hep mükafatlandırılmıştır ne yazık ki grev yapacak haliniz yok,

hastayı masada koyacak haliniz yok, nöbete gitmeyip sistemi zorlayacak

gücünüz yok, yapılacak tek bir eylem vardır sağlıkçı camiası için,

sağlık senden topluca istifa etmek . sağlık çalışanı için tek yapılacak

akıllı eylemdir. hala sendikalıysanız kusura bakmayın lafla karın

doyurmaya devam .. istifaları o kadar yoğun olacak ki sağlık sen

yetkilileri tutuşacak korkacak yetki ellerinden gidecek diye ozaman

hemen hükümetle irtibata geçerler gereken baskıyı yaparlar yoksa çok

bekleriz bir şeylerin düzelmesi için

sag mem
sag mem - 3 ay Önce

artık yeter bu mesleği yapmak hasta ile hasta yakını ile servislerde hastanın alt temizliği,bulaşıcı hastalığı,yaptığın işi riski,hastanın banyosu,enfeksiyonu,bulaşıcı hastalığı vb vb işlerle uğraşmaktansa ne haftasonu,gecemiz,ne kar tatilimiz,ne kış tatilimiz,ne resmi tatilimiz,ne bayramlarımız,ne hafta sonlarımz var,üstene üsütn 24 saat esasına göre çalışıyoruz salgın hastalıklarda,toplu trafik kazalarında,darbelerde,zehirlenmelerde, doğal afetlerde deprem vbvb durumlarda herdaim görevlerdeyiz.gel gör ki masa başlarında çalışan lardan daha aza maaş alıyoruz mis gibi sıcacık odalarında evraklarla uğraşanlarla biz hastalarla uğraşanları bir tutuyorla hatta daha aşagıda görüp kamuda en düşük maaşa tutsak ediyorlar.

1)ne can güvenliğimiz var

2)ne servislerimiz ne lojmanlarımız var

3)maaşlarımız ın hali ortada kamuda en düşük maaşımız var

4)yıpranma payı 15 yıla 1 sene olacak şekilde yazıklar olsun asker polis gardiyan itfaiye eri zabıtanın bile yanında geçmiyor bunuda başarı gibi yansıtılıyor

5)ek göstergeler 3600 bile değil

6)döner sermayeler son 5 yılda sıfır 0 tl kimi hastanelerde 30tl 50 tl yazıklar olsun

7)sabit ödemeler emekliliğe yansıtılmıyor dr yansıtıldı aynı zamanda mekli maaşalrı ve sabitleri arttırıldı

artık yeter bu mesleği yapmak istemiyoruz hastalara bakmak tedavilerini yapmak şifa dağıtmak biryana işe bile gitmek istemiyoruz bunca fedakarlığa bunca emeğe karşın hiçbir değerimiz yok oldu olacak hemşirelik sağlık memurluğu kaldırılsın madem bir iht,iyaç yok yok sayılıyoruz yaptıklarımızı doktorlar yapsın hen ne var ki yaptıklarımızda değil mi.bu meslekten bu sağlık senden bu sağlık bakanlığından kurtulmak isteyen kaç kişi vardır acaba???????

16 yıldır polislere,öğretmenlere,askerlere öğretim üyelerine,imamalara vaizlere,işçilere,yargı mensuplarına,belediye çalışanlarına hemen hemen her kuruma özlük haklarında ve maaşalrıda iyileştirmeler yapılırken biz sağlıkçılara zınnık yok bu neyin adalet neyin kinidir anlayan varmı arkadaşlar.


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması