YENİ- Sağlık Bakanlığı'ndan '30 dakika' açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan '30 dakika' açıklaması

YENİ- Sağlık Bakanlığı'ndan '30 dakika' açıklamasıSAĞLIK Bakanlığı, 'Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması' konulu genelgede "Yaşanması muhtemel gecikmelere engel olmak amacıyla, icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olması" maddesine açıklık getirdi. Açıklamada, "Acil müdahale gerektiren bazı durumlarda hastanın sağlığının kötüye gitmemesi açısından, ilgili hekimin en kısa sürede hastanede olması talep edilmektedir. Mezkûr genelgemizde bu konuda yaşanması muhtemel gecikmelere engel olmak amacıyla, icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olması hatırlatılmaktadır" denildi. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması konulu genelgemiz nedeni ile basın organlarında yapılan haberler ve sosyal medyada verilen tepkiler nedeniyle bir açıklama yapılması gerektiği anlaşıldı. Belli uzmanlık dallarında yeterli sayıda uzman hekim bulunmadığından mesai saatleri dışında bu uzmanlık dalının muayene ve müdahale etmesi gereken hastalarımız için hekimlerimiz icap nöbeti tutmaktadırlar. Bu hekimimize ihtiyaç duyulduğunda sağlık kurumuna davet edilmektedirler. Acil müdahale gerektiren bazı durumlarda hastanın sağlığının kötüye gitmemesi açısından, ilgili hekimin en kısa sürede hastanede olması talep edilmektedir. Mezkûr genelgemizde bu konuda yaşanması muhtemel gecikmelere engel olmak amacıyla, icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olması hatırlatılmaktadır. Ayrıca kurumun olduğu yerlerin ulaşım şartlarına bağlı olarak bu sürenin farklı bir şekilde belirlenebilmesi adına mülki idare amirlerine de esneklik sağlanabilmesi adına yetki verilmiştir. Genelgede sağlık personelinin ikamet zorunluğu ile ilgili bir husus olmayıp, acil durumda müdahale etmesi gereken sağlık personeline icap nöbetlerinde nöbet yerine erişmeleri gereken zaman tanımlı." 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 16:51YORUM EKLE
YORUMLAR
5 dakika bana yeter :)
5 dakika bana yeter :) - 3 ay Önce

herkes hastaneye yakın yerde ev bulamayabiliyor, herkesin şahsi telefonu 24 saat açık olmayabiliyor (telefon her yer de çekmeyebilir), bir de trafik sorunu...eğer 30 dakika meselesi mahkemelik olursa; personele, kendi kurumu hastaneye yakın yerde kalacak yer temin etmeli, ve personeline 24 saat ulaşabileceği bir iletişim aracı vermeli.

Yorum
Yorum - 3 ay Önce

Hangi doktor calistigi kuruma yakin oturuyor her biri en ada 40 -50 km den geliyor personek ise en uygun eve tasinip gecinmeye calisiyor yonetim lojmani versin biz 5dakikada haziriz.

SELİMCAN
SELİMCAN - 3 ay Önce

BU UYGULAMAYI SSK HASTANELERİ ÇOK GÜZEL YAPIYORDU. HEP DERİM, SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMALARI,SSK HASTANELERİNİN UYGULAMALARI YANINDA 50 SENE GERİDEN GELİYOR.SAYGILARIMLA.

Sağlıkola
Sağlıkola - 3 ay Önce

Sağlık personelinin döneri dönmez,cebi dolmaz,düzenli hayatı olmaz.20 yıl önceki sağlık camiasının ne geliri neşe saygınlığı kaldı.

Saglik.mem.
Saglik.mem. - 3 ay Önce

Bunu vatandasa duyurmanin manası nedir anlamadım. Yaya gecidi olayina donecek. Herkes yola atliyor yaya gecidi olsa da olmasa da. Mecbur duracak yasa var diye. Simdi de cagirin evinden kardesim kim varsa gelsin. Haberde gordum diyecekler.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 3 ay Önce

Çok yerinde bir uygulama. İlçe hastanelerinde sırf bu yüzden tüm hastalar sevk ediliyor. Acil ameliyat yapılmıyor. Merkez hastanelerin iş yükü bu sebeple katlanıyor.

dadaş
dadaş - 3 ay Önce

sayın bakanımız ne yazık ki biz sağlıkçılara umut olamadı

nevşehirli
nevşehirli - 3 ay Önce

nevşehir başhekimi ve sağlık müdürü
bu yazı size çıkmış göğüs cerrahisi uzmanınız hafta içi hafta sonu icap micap yok ve sizde göz yumuyorsunuz

nevşehirli
nevşehirli @nevşehirli - 3 ay Önce

nevşehir sağlık müdürü ve başhekimi
beğenenediniz mi yorumu


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması