ÜAK, Sağlık Bilimi Lisansiyeri sayılma görüşünü değiştirdi.

ÜAK, Sağlık Bilimi Lisansiyeri sayılma görüşünü değiştirdi.
16 Mart 2016 Çarşamba 10:40

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), tam 26 yıl sonra, 1990 yılında verdiği görüşü değiştirdi.

Memurlar.net olarak, 2014 yılında yaptığımız haberde, kimlerin sağlık bilimi lisansiyeri sayıldığını ele almıştık.

ÜAK, 1990 yılında, fen edebiyat fakültelerinden psikolog olarak mezun olanların sağlık bilimi lisansiyeri sayılması gerektiğine karar vermişti. Bu görüş doğrultusunda da haklarında, 657'nin 36. maddesi hükmü gereğince bir derece uygulanması gerektiği bildirilmişti. 

Ancak, ÜAK, Gençlik Bakanlığının başvurusu üzerine, 1990 yılında verdiği görüşü iptal etmiş ve Fen edebiyat fakültesi psikoloji bölümü mezunlarının Psikolog unvanını kullanabilecekleri ancak "Sağlık Bilimi Lisansiyeri" sayılamayacağını kararlaştırmıştır. 

Sağlık personeli için sağlık bilimi lisansiyeri sayılmak ek 1 derece verilmesinde, ek göstergede ve döner sermaye ödemesinde değişiklik yaratmaktadır. 657 sayılı Kanun 36. maddesinin A-5 bendinde yer alan "5 - Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim görenlerden tabip, diş tabibi, veteriner hekim, eczacı ile benzeri sağlık bilimleri lisansiyerleri (Hayvan sağlığı dahil) Biyolog unvanına sahip akademik personel giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınırlar." hüküm gereğince,  hangi hizmet sınıfında çalıştığına bakılmaksızın sağlık bilimi lisansiyerine 1 derece verilmektedir. Yine, ek gösterge cetvelindeki düzenlemeye göre, sağlık bilimi lisansiyeri sayılanlara 3000 ek gösterge verilirken, sağlık bilimi lisansiyeri sayılmayan sağlık personeline ise 2200 ek gösterge verilmiştir. Ek göstergeler ise hem maaşa hem de emeklilik maaşına etki etmektedir. Üniversitelerarası Kurulun yıllar sonra vermiş olduğu bu görüş, çok büyük bir kargaşaya neden olacaktır.

ÜAK'ın görüş değiştirmesinin yaratmış olduğu sıkıntıları, geçtiğimiz ay içinde ele aldığımız, "YÖK'ün bölüm denkliği kararları, KPSS adaylarını mağdur ediyor" başlıklı haberde ele almıştık.

Haberimize konu bu örnek olayda, ek gösterge değişikliğinden dolayı emeklilerin de emekli maaşlarının değişmesi söz konusu olabilecektir. Bu nedenle, ÜAK'ın görüş değişkliklerinin geçmişi kapsamayacağına dair bir acil bir düzenleme yapılması yerinde olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.