TEK HEKİMDEN RAPOR ALAN MEMUR İL DIŞINA ÇIKABİLİR Mİ?

TEK HEKİMDEN RAPOR ALAN MEMUR İL DIŞINA ÇIKABİLİR Mİ?

TEK HEKİMDEN RAPOR ALAN MEMUR İL DIŞINA ÇIKABİLİR Mİ?
01 Şubat 2016 Pazartesi 08:52

Hastalıkları sebebiyle, haklarında tek hekim tarafından düzenlenen raporlara istinaden hastalık izni verilen Devlet memurlarının, hastalık izni kullandıkları dönemlerde bulundukları il/ilçe dışına çıkmaları gereken durumlar da söz konusu olabilir.


 
Bulunduğu il/ilçe dışına çıkmak isteyen izinli (hastalık izni) bazı memurlar, herhangi bir makama bilgi verilmesinin gerekip gerekmeyeceği konusunda tereddüt yaşayabilmektedir.

Tek hekim raporu

Memurlar, tek hekim tarafından düzenlenen ve her defasında süresi en çok 10 güne kadar olabilen hastalık raporlarına istinaden bir takvim yılında toplam 40 güne kadar hastalık izni kullanabiliyor.

İl dışına çıkmayı izne bağlayan düzenlemeler

İzin kullanmakta olan Devlet memurlarının bulundukları il hudutlarını terk edebilmesini yetkili amirin iznine bağlayan düzenleme Devlet Memurları Kanununda 2011 yılında yapılan değişiklik (6111 sayılı Kanunla) ile kaldırıldı.

Değişiklik öncesinde, yasal izinlerini kullanan memurlar bulundukları il dışına izinsiz çıkamıyor ve buna uymadan başka yere giden memurlar hakkında ise “aylıktan kesme cezası” verilebiliyordu.

Öte yandan, 2011 yılında yürürlükten kaldırılan “Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelik” ise, memurların hastalık izinlerini ancak hastalık raporlarında gösterilecek tıbbi zorunluluk üzerine veya merkezde kurum amirinin, illerde mülki amirin, yurt dışında misyon şefinin onayı ile görev yerinden başka bir yerde geçirmesine imkan tanıyordu.

Günümüzde hastalık izni kullanan memurun il dışına çıkması

Devlet memurlarının, ikamet ettikleri veya görev yaptıkları yeri mesai saatleri dışında izinsiz terk etmelerini engelleyen herhangi bir düzenleme 657 sayılı Kanunda yer almamaktadır.

Öte yandan, 2011 yılında yürürlüğe konulan “Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” de, hastalık izni kullanmakta olan memurun bulunduğu yer dışına çıkmasını izin alma şartına bağlamamıştır.

Yürürlükte olan düzenlemelere göre, hastalık izni kullanmakta olan memurun bulunduğu yer dışına çıkabilmesi için, kurumuna ya da amirine haber vermesine veya izin almasına gerek bulunmamaktadır.

Ancak, mevzuat gereği olmamasına ve uyulmaması durumunda herhangi bir yaptırımı olmamasına rağmen, hastalık iznini bulunduğu yer dışında geçirmek isteyecek memurdan, bu durumu görevli olduğu birime iletmesini ve varsa adres ve telefon bilgilerini bildirmesini isteyen kurumlara da rastlanmaktadır.  

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.