Sağlık Personelinin Sağlık Bakanından Beklentileri

Sayın Bakanım, Bizler sağlık Bakanlığının deyimi ile hekim dışı sağlık personeliyiz. Sakın şu yanlış anlaşılmasın hekimlere saygım sonsuz. Biliyoruz ki sağlık tam anlamı ile ekip işidir.

Sağlık Personelinin Sağlık Bakanından Beklentileri


Peki dilimizden düşürmediğimiz ekip ne anlama gelmektedir. Ekip: belirli bir amaç ve performans hedefleri çevresinde toplanmış ve birbirlerine karşı sorumlu, birbirlerini tamamlayıcı yetenekleri olan kişilerden oluşan bir grup insandır. Ve bu guruptan biri bile işini tam yapmasa ahenk bozulur. Bu ekibin moral ve motivasyonu ahengi koruyacak şekilde sağlanmalıdır. Bir taraf motive edilirken diğer taraf sistem dışında bırakılmamalıdır. Sahada çalışan personeller olarak bu yeni yapılanmadan beklentilerimizi sıralayacak olursak;
 • Yıpranma payı verildi. Ancak yasanın çıktığı tarihten itibaren olması ve geçmişi kapsamamsı yıllarını sağlık camiasına vermiş personel için tam bir hayal kırıklığı olmuştur.
 • 3600 ek göstergenin 100 günlük programda yer almamsı sahada emeklilik için bekleyen personeli üzmüştür.
 • Bildiğiniz üzere hekimlerin döner sermayeleri emekliliğe yansılatılırken diğer hekim dışı sağlık personelinin döner sermayeleri emekliliğe yansıtılmamakta ve buda personelin motivasyonunu olumsuz etkilemektedir.
 • Sabit üstü döner sermayeler maaş ile beraber yatmamakla birlikte, ne zaman yatacağı da belli olmamaktadır. Bazen ayın sonunu bile bulan iller olduğu gibi, il içersinde hastanelerde arasında dahi farklılıklar olabilmektedir.
 • Bazı illerde il içi tayinlerin açılmasına rağmen, il içi tayin açmayan iller çoğunluktadır. Yıllarca emek vermiş personel İl içinde tayin yaptırarak istediği bir yere geçemez iken, yeni atanan personel yada iller arası tayin ile personel oralara geçebilmektedir. İl içi tayinleri açılması ve personel taleplerinin göz önünde bulundurulması sağlanamaz mı? Bu personel motivasyonu nu artırmaz mı?
 • Bilindiği üzere sağlık Bakanlığında Standart kadro cetvelleri vardır. Kurumlar bu standart pdcler doğrultusunda eleman çalıştırabilir. Ancak il sağlık müdürlüklerinde her branştan personel geçici görev ile çalıştırılmaktadır. Ve bu elemanlar bir proje kapsamında kısa süreli olarak yada 6 aylık olarak değil, her yıl geçici görevlendirmeleri uzatılarak yapılmaktadır. İl yada ilçe sağlık müdürlüklerine eleman görevlendirmesi esnasında da bir başvuru alınmamakta,talep toplanmamaktadır. Sabah baktığınızda bir personeli geçici görev ile İl yada ilçe sağlık müdürlüğünde görevlendirildiğini öğrenebiliyorsunuz.
 • İllerde 3 ayrı kurum birleşti tek çatı altında toplandı ama Kamu Hastane Birliklerinde geçici görev ile çalışan tek bir personel eski kurumuna geri dönmedi.
 • Ekonomik olarak% 30 tasarrufun hedeflendiği günlerde bazı il sağlık müdürlüklerin hala birden fazla kurumda hizmet verdiği gözlenmekte. Personelin, evrakların taşınmasından tutunda bakım onarıma kadar bir çok ekstra maliyet söz konusu olmaktadır. Tasarrufun küçüğü büyüğü olmaz kanaatindeyim.Hastanelerin otoparkları, depoları kullanılmayan dolap ve masalarla istiflenmiş şekilde gözlenmektedir.
 • Sağlıkta yönetici atamalarında bir başvuru dönemi olmamıştır.Talep toplanmamıştır. El altından toplanan cvler eşliğinde atamalar gerçekleşmiştir. Sahada bu durum atamalarda ki liyakata olan inancı sarsmıştır.
 • Sağlık Bakanlığında hiç bir mevzuatı, hiç bir yönetmeliği bilmeyen kurum içinden ve kurum dışından personel sözleşmeli yönetici olarak atanmış ve hastanelerde en basitinden bahsedecek olursak, kadroya geçecekleri aylar öncesinde belirli olan personelin kıyafetleri alınmamış ve güvenli personeli bile bir çok hastanede siyah pantolon beyaz gömlek giymekte. İşçini tüm sosyal hakları ile geçtiği kadroda bir çok personel yazlık ve kışlık kıyafetlerini alamamıştır. İhaleler zamanında yapılamamakta ve sürekli olarak aynı kalemlerde doğrudan teminler yapılmaktadır.
 • Sözleşmeli yönetici atamalarının cumhurbaşkanlığı sistemine uygun olarak yeniden yapılması, kriterlerin daha net olması, müracaatların alınması ve müracaatlar arasında sınav yapılması ve atamaların bu doğrultuda yapılması personelin lityakata olan inancını artıracaktır.
 • İyi hazırlanmayan şartnameler ve sözleşmeli yöneticiler tarafından kontrolünün sağlanmaması nedeni ile sürekli tekrarlayan bakım ve onarımlar maliyeti artırmaktadır.
 • Çıkan yemegin kontrolünü sağlayanlar tarfından bile yenilmediği hastanelerde personel bazen bir yada iki su için yemek kartını geçmekte ve dolaylı da olsa maliyet artmaktadır
 • Bakanlığın 25 yıl ve üzeri personelin nöbetten çıkarılamsı ile ilgili yönetmeliğiolmasına rağmen 25 yıl üzeri persone nöbetli olarak çalışırken il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde geçici görevle 25 yılın altında olan personeller çalıştırılmaktadır.Hastanelerde servis sorumlu hemşireleri, eğitim hemşireleri, nutrisyon hemşireliği, diyabet hemşireliği, enfeksiyon kontrol hemşireliği, kalite birimleri gibi nöbetsiz çalışılan bir çok alanda daha 10 yılın altında olan personel çalıştırılmaktadır.Bakanlığın 25 yıl ve üzeri personelin nöbetsiz çalıştırılması ile ilgili genelgesininin nöbetsiz çalışan alanlar dohrultusunda planlamasının yapılmasının sağlanarak sahada çalışan ve nöbet tutan personelin yükünün hafifletilmesinin sağlanması
 • Hafta tatillerinde ve uzun bayram tatillerinde (9 gün gibi) nöbetteki sağlık personeli hastanenin  hem başhekimi,hem idri ve mali işler müdürü,hem sağlık bakım hizmetleri müdür hemde servis sorumlu hemşiresi olmaktadır.9 günlük bayram tatilinde sadece bayramın 1 yada 2 günü protokol bayramlaşması esnasında ilin sözleşmeli yöneticileri sahada görülmektedir.onun dışında kendi başınadır sağlık personeli sorunlarla 
 • Kurumun işleyişini düzenlemek üzere yapılan uzman yada müfettiş atamalarının çalışan personel arasından sınav ile yapılması
 • Atamalarda liyakatın baz alınması herhangi bir STK'ya iltimas geçilmemesi, 
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 14:32YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 7 ay Önce

sağlıksen bu yapılan haksızlıkları sizce görmüyor mu bu yapılan çifte standardı görmüyorlarmı doktorlara yapılanları tabiki görüyorlar.sormak gerekir o zaman neden ses çıkartmıyorlar neden itiraz etmiyorlar bunu sorgulamak lazım.kısaca uyanın yani.

....
.... @hemşire - 7 ay Önce

SENDİKA SORGULAMAZ TABİ ZATEN HAKSIZLIKLARIN BAŞ AKTÖRÜ ONLAR..

emekli
emekli @hemşire - 7 ay Önce

BİLDİĞİMİZ GİBİ SAĞLIK BAKANLIĞININ HASTANELERİNDE MESAİ SONRASI,HAFTA SONU TATİLİ VE RESMİ TATİLERDE NÖBET HİZMETİYLE HİZMETLERİNİN AKSAMASI SAĞLANMAKTADIR.EBE,HEMŞİRE VE SAĞLIK MEMURLARI AYLIK ÇALIŞMA SAATİNİN ÜZERİNDE YAPTIĞI NÖBET HİZMETLERİNDEN DOLAYI ÜCRET VEYA İZİN ALMAKTADIRLAR.ANCAK PERSONEL EKSİKLİĞİ VE İDARENİN İLGİSİZLİĞİ YÜZÜNDEN BU FAZLA ÇALIŞMALAR GENELDE İZİN YERİNE ÜCRET OLARAK GERÇEKLEŞMEKTEDİR.HİZMETLER AKSAMADAN AYLIK FAZLA ÇALIŞMA SAATLERİNİN HİÇ OLMAMASINA VEYA İZİN VERİLMEK SURETİYLE DEVLETİMİZİN TASARUF SAĞLAMASI İÇİN;1.EBE,HEMŞİRE VE SAĞLIK MEMURLARININ HASTANE İÇİNDE VE DIŞINDA KENDİ GÖREV TANIMLARI DIŞINDA GÖREVLENDİRMEMELİDİR.2.GECE NÖBET TUTAMAZ RAPORU OLAN EBE,HEMŞİRE VE SAĞLIK MEMURLARINA HAFTA SONU VE RESMİ TATİLLERDE 08:00 -16:00 SAATLERİ ARASINDA MESAİ YAZILARAK;NÖBET TUTAN PERSONELİN FAZLA ÇALIŞMA SAATLERİNİ AZALTACAK VE EN ÖNEMLİSİDE YÜKLERİNİ HAFİFLETECEKTİR.GECE NÖBET TUTAMAZ RAPORLU PERSONELE HAFTA SONU VE RESMİ TATİLDE YAPTIKLARI FAZLA ÇALIŞMA SAATİ KADAR HAFTAİÇİ İZİN VERİLİR.3.HASTANEDEN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE, ADSM VE DİĞER YERLERE YAPILAN EBE,HEMŞİRE VE SAĞLIK MEMURU GÖREVLENDİRMELERİNDE;EŞİ VE ÇOCUĞUNDAN DOLAYI NÖBET TUTAMAZ MAZERETİ OLANLARDAN,ANNE VE BABASINDAN DOLAYI NÖBET TUTAMAZ MAZERETİ OLANLARDAN VEYA GECE NÖBET TUTAMAZ RAPORU OLANLARDAN SEÇİLİRSE.HASTANELERDE NÖBET TUTAN YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ EKSİLMEYECEĞİNDEN AYLIK FAZLA ÇALIŞMA SAATLERİ AZ YADA HİÇ OLMAYACAKTIR.YUKARIDA BAHSETTİĞİM DURUMLARIN ÜZERİNE EĞİLİRSE HİZMETLERİN AKSATMADIĞI GİBİ HİZMET ALANLAR KADAR VERENLERİN DE MUTLU OLABİLECEĞİNİ AYNI ZAMANDA DEVLETİMİZİN TASARUF YAPACAKTIR.25 YILINI DOLDURANLARIN ŞARTLAR UYGUNSA NÖBET HİZMETLERİNDEN MUAF OLMALARI İÇİN DAİR YÖNETMELİK DEĞİL GENELGE VARDIR

Hemşire
Hemşire @hemşire - 7 ay Önce

Kimi kime şikayet etcek sendika herkes yerinden korkuyor sesini çıkarsa o koltuk kalır mi ona adı sendika herkes her şeyin farkında ama görmedim duymadım bilmiyorum oynuyor sağlık çalışanı kimsenin umrunda bile değil sadece siyaset hükümette hoş görünmek amaçları bir gün bir kere sağlıkçının sesini duyurmak için ne yaptı sendika bunca yıldır biri bana söylesin hiç tv de basında sağlıkçının hakkını arayan sesini duyuran oldu mu bir organizsazyon yapıldı mi hükümete sesimiz duyruldu mu ancak kendileri soyledi kendileri dinledi ötesi olmadi olmazda sendika sadece kendini kandırıyor geçmişe dönük olarak alamadığı yıpranma payını bile kazanım görüyor hiç lafı yok artık yıpranma payının geçmiş haklarımız için bir çalışma bile yok bunlar böyle bir sendika sadece kendilerine iyiler

Hemşire
Hemşire - 7 ay Önce

Sağlıkçıy ıyi birşey yapılmaz boşa bekleyin sağlık çalışanlarını hükümetin sadece siyaset meydanlarında siyaset yapmasına yarar yıpranma payı bile geçmişe dönük verilmedi yıllarca verdiğimiz emeğinizin karşılığı yok ve hiç kimsenin umrunda değil yıpranma payını verdik mi verdik diyecekler

hemşire
hemşire - 7 ay Önce

sağlık sen den istifa etmekdikçe,yeter artık bu kadar haksızlık demedikçe sesimizi duyurmadıkça kamuoyu birliktelik olmadıkça hiçbirsey değişmez daha da kötüye gider bu halimiz.öncelikle yetkili sağlık senden istifala edeceğiz ki oblar merkezdekiler neler oluyor böyle bu istifalarda neden böyle yükseldi sendikamız kan kabediyor koltuklarımızdan lacagız korkusu sarınca bakın nasıl hadi eylem miting yapalım diye önce kendileri meydanlara inecektirler.

fatih
fatih - 7 ay Önce

Bu bakanda öncekiler gibi hiç şaşırtmadı arkadaş buda doktor bakanlığı doğrultusunda gidiyor yazık çok yazık ayrımcılığın gelir adaletsizliğinin iş yükünün bana göre en fazla olduğu bakanlık sağlık hele hele gih yrdm sınıfta çalışanlar dış kapının dış mandalı bu hükümet dikkatimi çekti ya doktora yada imamlara iyi zamlar iyi iyileştirmeler yaptılar eşit işe eşit ücret hükmü bana göre tamamen lafta kaldı bir imamın işi ne kadar zor olabilirki arkadş bir sağlıkçıdan öğretmenden memurdan çok fazla maaş alıyor adalet bunun neresinde yazık çok yazık demekki artık bu bakanlık tamamen doktor bakanlığı olduğuna göre bizlerede artık başka kurumlara geçmek kalmıştır.

****
**** - 7 ay Önce

Sn bakanimizdan sağlık bakanliginda görevde yükselme sınavını 4 gözle bekliyoruz

Turgut
Turgut - 7 ay Önce

Yaziyi yazan arkadaş Sağlık ekip işi diyorsunuz Teknik hizmetlere Genel idari hizmetlere hiç birşey verilmedi bunu niye yazmiyorsunuz

Mirro
Mirro - 7 ay Önce

Fazla beklentiye girmemek lazım.

mustafa
mustafa - 7 ay Önce

ben acıkcası bırsey beklemıyorum alıstım herseye..Rabb'ime güvenıyorum o herşeyi en iyi bilendir..


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması