Sağlık çalışanlarına yıpranma payı istiyoruz

Sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlarla artık karşılaşmak istemediklerini belirten Memiş, "Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz." dedi.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı istiyoruz
20 Eylül 2017 Çarşamba 09:06

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirmesi Genel Müdürlüğü ve Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından düzenlenen ve teması ''Kronik Hastalıkların Yönetimi'' olarak belirlenen "3. Halk Sağlığı Günleri", Hilton Garden Inn Otel'de gerçekleştirildi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarına her yönüyle hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlarla artık karşılaşmak istemediklerini belirten Memiş, "Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz." dedi.

Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşıyor

Yaptıkları araştırmalarda, sağlık çalışanları arasındaki tükenmişlik sendromunun yüksek oranda çıktığına dikkati çeken Memiş, şunları söyledi:

"Araştırmalarımız sonucunda gördük ki yeniden olsa 'bu mesleği seçmem' diyenlerin oranı yüzde 60,8'dir. Sağlık çalışanlarının yüzde 44,1'i mesleklerinden dolayı psikolojik sorun yaşamakta, yüzde 68,6'sı ailesi ile yeterince zaman geçirememektedir. Yine araştırma sonuçlarımıza göre, sağlık çalışanlarının yüzde 62,2’si genel olarak hayatlarından, yüzde 72,4’ü yaşam kalitelerinden, yüzde 79,3'ü çalışma koşullarından memnun değil. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının yüzde 82’si görevlerini yerine getirirken şiddetle karşılaşmaktan korkarken, yüzde 86,8’i de meslek hayatlarında en az bir kez şiddete maruz kaldıklarını belirtmektedir."

Memiş, sağlıkta gelişim ve kalite döneminin sağlam bir temele oturtulmak isteniyorsa, önce sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülerek işe başlanması gerektiğine vurgu yaparak, sağlık çalışanları olarak hakları olmayanı talep etmediklerini, sağlık hizmetlerinin yüksek riskli meslek grubunda olduğundan diğer meslek mensuplarına verilen yıpranma payının sağlık çalışanlarına da verilmesini istediklerini söyledi.

''Yıpranma payı istiyoruz''

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimata rağmen yıpranma payı konusunda sürecin hızlı işletilemediğini dile getiren Metin Memiş, "Sağlık çalışanlarının tümüne yıpranma payı verilmesini istiyoruz." dedi.

Lisans tamamlama konusuna da değinen Memiş, 120 bin sağlık çalışanının bu hak kapsamına alındığını, 80 bin sağlık çalışanının lisans tamamladığını, 40 bin sağlık çalışanının da 2 yıl içinde mezun olacağını belirtti. Memiş, 2015 ve sonrası mezun olanlara da bu hakkın verilmesi gerektiğini söyledi.

Sempozyumda ayrıca, SASAM Sağlık Politikaları Direktörü, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, TBMM Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da birer konuşma yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asım - 6 ay önce
Ağustos ayındaki görüşmelerde nerdeydiniz? Bu işler masada konuşulur. Medyanın önünde değil. cezaevi çalışanlarına yıpranmayı bir günde konuşanlar değil. çalışanlar aldı.
Avatar
... - 6 ay önce
YETKİLİ SENDİKA SİZ DEGİLMİSİNİZ
Avatar
vk - 6 ay önce
yetkili sendika olarak aynı cümleleri kurup duruyorsunuz.laf değil,somut adımlar istiyoruz.
Avatar
saglıkço - 6 ay önce
aman sağlık sen uzak durun yeter sizlerden birsey istemiyoruz 16 yılodır siz varsınız ama elimizde ne varsa şimdi yok
Avatar
Hemşire - 6 ay önce
Bizde yıpranma payını geçmişe dönük olarak istiyoruz ama bunu yapacak kişiler sizlersiniz onun için o makamlarda oturuyorsunuz bakın adalet bakanlığına istedi ve aldı demek ki icraat önemli laf kalabalığı ile böyle yıllarca beklerlesiniz insanları
Avatar
GÜLEN SAĞLIKÇI - 6 ay önce
2 yıldır görevde yükselme yaptıramadınız.yıpran mayımı alacaksınız.kendinize güldürmeyiniz yahu.
Avatar
SELİMCAN - 6 ay önce
VERECÜZ VERECÜZ,ECCÜK DİŞİNİZİ SIKIN.SAYGILARIMLA.
Avatar
vhki58 - 6 ay önce
Sayın başkanın görevde yükselmeyi bekliyoruz
Misafir Avatar
hasan - 6 ay önce @vhki58
busa bizim şansımız mı aslında fox tiviye fatih portakala nasıl buna bensezer bir yazı yazıp vhki ile alakalı yazı yazsa yayınlasa