Mobbing İle İlgili Mahkemeden Çok Önemli Karar

Sakarya’da görev yapan röntgen teknisyeni, skopi çekimlerinin görevleri arasında yer almadığı için yapmaması nedeniyle idareciler tarafından fazla çalıştırma, raporlarını kabul etmeyerek hakem hastaneye sevk etme, mazeret izni talebini reddetme gibi uygulamalara maruz bırakılması nedeniyle dava açılmıştı.

Mobbing İle İlgili Mahkemeden Çok Önemli Karar

Açılan davada, idarenin bu tutumu ile mobbing uyguladığı belirtilip manevi tazminat talep edilmişti.

Davayı görüşen Sakarya 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda skopi çekimlerinin röntgen teknisyenlerinin görevi olmadığına dair kesinleşmiş mahkeme kararları olduğuna vurgu yaparak idarenin hukuken sabit olan işlemlere karşı her bir kişi tarafından dava açılmasının ve işlemden bu şekilde vazgeçilmesinin beklenmesi hususu hukuk devleti olmanın gereği olarak bağdaşmayacağına vurgu yapıldı.

Mahkeme kararında Davacının skopi çekimlerinde çalıştırılmak istenmesi, raporlarını kabul etmeyerek hakem hastaneye sevk etme, mazeret izni talebini reddetme gibi işlemlerin bir bütün halinde değerlendirilmesinde davacının kişilik haklarına sistematik şekilde; saldırı, müdahale, eşitlik ilkesini zedeleyici mobbing niteliğinde olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. Mahkeme, davacı üyemize idare tarafından 2500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Mobbing ile ilgili verilen bu tazminat kararı son derece önemlidir. Hiçbir idareci makamından aldığı güç ve imza yetkisi ile çalışana baskı uygulayamaz; ayrımcılık ve keyfi işler yapamaz. Verilen tazminat kararı bunu tescillemiştir. Kamu çalışanlarının ve özellikle sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri olan mobbing konusunda çözüm için çalışmalar yapılmalıdır. Hukukun verdiği kararlar da idarecilerin kulaklarına küpe olmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 22:32YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat hak
Murat hak - 5 ay Önce

Aydın bey türkiyede iş tanımlarının çoğu eksik ve açık şekilde yapılmamıştır. Ancak skopi ilgili iş tanımı kararname ve yasalarla açık ve net şekilde ameliyatı yapan uzman hekimin görevi olduğu açıkca belirtilmiştir. Gerekli kararname ve yasaların sayı numaralarını isterseniz paylaşabilirim. İstirahat raporların hakem heyetine gönderilmesi hususunun kanunlar çerçevesinde idarecilerinin insiyatifinde verilmesi tabikide dogru bir karardır. Ama velakin türkiyedeki çoğu idarecinin personeli doğru yönetmediği çoğu şikayet sayfalarında devletin resmi kurumlarınca(bimer. Cimer vs?) bilinmektedir. Kaldı ki mobing davalarının kazanılması ispatlanması ne kadar zor davalar olduğunu bildiğimiz üzere mobinge maruz kalan meslektaşımız veya meslaktaşlarımızın bu davayı hukukun üstünlüğü ilkesiyle kazanması sağlık camiası adına sevindirici bir haberdir. Umarım bu dava türkiyenin her yerinde mobinge maruz kalan meslektaşlarımıza bir umut ve cesaret olacaktır.

Aydın GÜLAY
Aydın GÜLAY - 5 ay Önce

MOBİNG YAPILMASI KESİNLİKLE GAYRİ YASAL VE GAYRİ İNSANİDİR . ANCAK DİĞER UANDAN ÇALIŞANLARIN İŞ TANIMLARIDA BELLİ DEĞİLDİR İDARECİ HANGİ İŞE KİME YAPTIRACAKTIR BU GÖREV RÖNTGEN TEKNİSYENİNİN GÖREV TANIMINDA YOK PEKİ AMA KİMİM GÖREV TANIMINDA VAR BELLİ DEĞİL . DİĞER YANDAN ALINAN İSTİRAHAT RAPORLARININ HAKEM HASTANEYE GÖNDERİLMESİ HUSUSUNUN MOBİNG OLARAK ALGILANMASINI YALNIŞ BULUYORUM. İDAREYE KANUNEN TANINMIŞ YETKİLERİN MOBİNG OLARAK YORUMLANMASI SONUÇTA İDARENİN İŞ YAPAMAZ DURUMA DÜŞMESİNE NEDEN OLUR.

Murat ak
Murat ak @Aydın GÜLAY - 5 ay Önce

Aydın beyin dediği açıdan katılıyorum duruma. bu şekilde idareci hiçbir iş yapamaz ve yaptıramaz.

Wwww
Wwww @Aydın GÜLAY - 5 ay Önce

Hukukun üstünlüğü var, bazı idareciler kasıtlı olarak bazı çalışmalara kafayı takmış durumda. İşleri güçleri kafaya koydukları personele dünyayı dar etmek. Ha bu karar da bazı yöneticilere ders olsun.

Eyyup el ensar
Eyyup el ensar @Aydın GÜLAY - 5 ay Önce

Aydın bey sen yanlış anlamışsın olayı arkadışımız raporluyken çalıştırıldı. hakem hastanenin kararı beklenmedi rapor veren doktora baskı yapıldı. eli dikişli halde çalıştırıldı.hakem hastane raporun fenne uygun olduğu kararını verdi.Ama arkadaşımızın raporluyken çalıştığı yanına kar kaldı.skopi davasını kazandığımız için hepimizi ilçelere sürdüler. Daha bir sürü şeyler yaptılar.Aydın bey bilmeden bir konu hakkında konuşmak cahilliktir.Onun için bilmediğiniz konu hakkında yorum yapmayın lütfen...

KUNGFUCU
KUNGFUCU - 5 ay Önce

Bu konu çok tartışmalı bir konu, bilgili kişilere danışmak lazım, mesela dışarıdan atanan, mevzuatın m sini bilmeyen, işi gücü siyasilerle resim çektirmek olan, Facebook idarecisi olan, personelin yüzde 95 i kendisini istemediği halde yine de görevine devam eden, showmen olan, babasının gölgesinde yaşayan idareciler olduğunu duyuyoruz. Onlara sormak lazım bu tür ince konuları.

TÜRK
TÜRK @KUNGFUCU - 5 ay Önce

evet var asli mesleği öğretmen imam olup hastane müdürlüğü yapanlar örnek olarak

Memur
Memur @KUNGFUCU - 5 ay Önce

Tam anlayamadım dışarıdan atanan kungfucu idareci mi var.

sahin şahin
sahin şahin - 5 ay Önce

mevzuat ı okumakdan aciz kifayetsiz muhterislere ders olsun. bilip bilmeden hastayı görmeden bunda birşey yok diyen ortopedistlere ders olsun. başhekimden korkup verdiği raporu iptal edenlere ders olsun. personel arkadaşının elinden aldığı resmi evrağı yok eden inkar eden e ders olsun.
bu arkadaşa da HELAL olsun.
Ezildiği halde sesini çıkarmayana örnek olsun.....
unutmayalımki hak aramak kutsaldır....

deephayal
deephayal - 5 ay Önce

Aydın GÜLAY 22.05.2014 yılında Sağlık personelinin meslek tanımları Resmi Gazetede yayınlandı. saçma yorum yazacağına google amcadan sor.ooo size genelgeyi bulur.

deephayal
deephayal - 5 ay Önce

aaaaa türkiyede adalet varmış????

.
. - 5 ay Önce

skopi de hemşirelere kalacak gibi D:

mert adam
mert adam @. - 5 ay Önce

güzeldi :)

Hakan
Hakan - 5 ay Önce

Helal olsun hakkını aramasa nerdeyse hemsirelerin işlerini de röntgen tek. yaptiracaklar

sahin şahin
sahin şahin @Hakan - 5 ay Önce

Hakan - 14 saat Önce Helal olsun hakkını aramasa nerdeyse hemsirelerin işlerini de röntgen tek. yaptiracaklar

hadi hemşire neyse ama doktor daha fazla operasyon yapsın diye bu işi savunuyorlar ya ona çok güldüm ya....
:)


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması