Memurların ek göstergesi maaşı nasıl etkiler

Ek Gösterge Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Artar, Maaşa Etkisi

Memurların ek göstergesi maaşı nasıl etkiler
12 Ekim 2016 Çarşamba 22:56

Ek gösterge memurlar tarafından çok önemli konuların başında gelmektedir. Ek gösterge aylık ücretlerin, emekli ikramiyelerinin ve emekli aylıklarının hesaplanmasında kullanılan unsurlarında başında gelmektedir. Ek gösterge cetvelindeki rakamlar derece, hizmet sınıfı ve unvanlara göre değişkenlik göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir kamu çalışanı ile, 2500 olan bir kamu çalışanının alacağı zam veya maaş miktarı eşit olmayacaktır. Bunu aşağıda yer alan ek gösterge cetveli sayesinde kolaylıklar görebilirsiniz.

Bunu örnekle açıklayacak olursak; bir memurun ek göstergesinin 1500'den 2200'e yükseltilmesi durumunda aylık ücretinde 7,89 lira, emekli aylığında 204,45 lira ve emekli ikramiyesinde ise 6.653,03 lira artış meydana gelir. Ek gösterge 2200'den 3000'e yükseltilmesi durumunda aylık ücretinde 41,73 lira, emekli aylığında 46,08 lira ve emekli ikramiyesinde ise 1,476,74 lira artış olur. Ve yine ek gösterge 3000'den 3600'e yükseltilmesi durumunda aylık ücretinde 25,95 lira düşüş, emekli aylığında 362,83 lira ve emekli ikramiyesinde ise 11,629,33 lira artış olacaktır.

Ek gösterge de aynı hizmet yılı, derece ve unvan için ek gösterge rakamlarını değiştirerek uyguladığımız zaman aylık ücrete, emekli maaşına ve emekli ikramiyesine etkisini görebiliyoruz. Ayrıca ek gösterge miktarının aylık maaşa fazla bir etkisi olmuyor. Fakat ek gösterge miktarı emekli maaşı ve ikramiyesinde büyük farklıları göz önüne sermektedir. Bu nedenle yüksek ek göstergesi olan konumlar memurlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Tüm kamu çalışanları 3600 ek gösterge almak için çaba sarf ediyor.

Mevcut mesleklerinden başka sınıflara geçen memurlar daha önceki ek gösterge rakamlarından nasıl yararlanırlar? Örnekler yardımıyla açıklayacak olursak; öğretmen olarak görv yapan bir personel Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçmesi durumunda ek gösterge rakamları ne olacaktır?

Ek gösterge hükümleri mevzuatlarda şu şekilde yer almaktadır; “Ek Gösterge: Bu Kanuna tabi kurumların kadrolarında bulunan personelin aylıkları; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak bu kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilen ek gösterge rakamlarının eklenmesi suretiyle hesaplanır. II sayılı cetvelde yer alan unvanlarda değişiklik yapmaya ve yeni unvanlar ilave etmeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.” hükümlerini kapsamaktadır.

Yukarıda yer alan kanun doğrultusunda ek göstergelerin, ilgili personellerin tabi tutuldukları sınıf ve görevlerde yer aldıkları sürece ödemelere esas alınacağı ancak terfi bakımından kazanılmış hak sayılmayacağı ifade edilmiştir. Ayrıca bu personellerin daha önceki mevcut kariyerleri ile ilgili sınıf veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ekli ek gösterge cetvelinde bulunan ek göstergelerin, fakat kurumların 1,2,3 ve. 4. kadrolarına atanmaları durumunda az olamayacağı, şartlarının ortaya çıkması durumunda mümkün olacağı görülmektedir.

mymemur

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.