Koordinatör adıyla hastaları dolandırıyorlar

Kamu hastanelerindeki sürekli iyileştirme ve denetimlere karşın sağlık simsarları yeni dolandırıcılık yöntemlerini uygulamakta sınır tanımıyor.

Koordinatör adıyla hastaları dolandırıyorlar
18 Kasım 2016 Cuma 12:12

Poliklinik ve özellikle acil servislerde size sözde kartını uzatan bu kişiler acil durumunuz veya telaşınızdan yararlanıp yalan dolan sağlık pazarlığı yapıyor. Devlet hastanelerindeki yoğunluk ve kimi zaman görülen gecikmeler ise en önemli kozları. Poliklinik ve acil servis hizmetleri dışında; esnetik, mide ameliyatı ve obezite ile mücadele gibi alanlarda doktorlara hasta temin ediyorlar. 

Ameliyat günü bin TL

Hasta yakınları ile sağlık pazarlığı yapan bu sözde koordinatörlerin asıl amacı ise bir şekilde anlaştıkları bazı özel hastane veya muayenehanelere hasta çekmek. O yüzden yönlendirdikleri hasta başına ücret veya komisyon alıyorlar. Bazıları da 'Daha ucuza ameliyat', 'Sıra beklemeden testlerin yapılması', 'MR için gün alınıp, sıra beklememe' gibi vaatlerle sizden ücret alıyor. Hizmete göre 100 lira alan da var 3 bin lira isteyen de. Ameliyat gününü erkene aldırmanın bedeli bin lira. Fiyatlar, hizmeti kabul etme durumunuza göre değişiyor. 

Hasta yakınlarını koridorda buluyor

Bu sağlık simsarları, bazı yanlış yönlendirmelerle halkın sağlığıyla da oynuyor. Yanına yaklaştıkları kişilere, yoğun bakım, evde bakım, ambulans hizmeti gibi alanda da hizmet verdiklerini iddia ediyorlar. Amaç para olduğu için gereksiz testler veya muayeneler yapılabilir. 

Türkiye'de böyle bir aracılık sistemi yok

Yetkililer, Türkiye'de böyle bir aracılık sistemi olmadığı ve vatandaşların bu konuda uyanık olmaları konusunda uyarıyor. Mesela ambulans hizmeti üzerinden sizden 500 ila 2 bin lira arasında ücret talep edebiliyorlar. Yanınıza yaklaşıp kalça kırığı olan yakınınızın ameliyatının 3 bin liraya yapılabileceğini söylüyorlar. 

Sağlık harcamaları yüzde 10 arttı

İlgili kişilerin sağlık gibi önemli bir konuyu pazarlama aracına dönüştürmesi devletin sağlık harcamalarının artma nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Birçoğu ameliyat için başvuran hastalardan yüzde 10 komisyon alıyor, mesela 4 bin liralık bir ameliyattan 400 lira kazanabiliyorlar. Yani 1 ayda 10 kişiyi bu şekilde yönlendirseler, 4 bin lira kazanç anlamına geliyor. İşin piyasasıyla ilgili aldığımız bilgilere göre bu haksız kazanç ilgili rakamın çok üzerinde. TUİK verilerine göre, 2015 'te yüzde 10,4 oranında artarak, 104,5 milyar TL'ye ulaştı. Vatandaşın tedavi, ilaç amaçlı cepten sağlık harcaması, 2015 'te yüzde 3 artarak 17,3 milyar TL oldu. Kişi başı sağlık harcaması bin 345 TL olarak gerçekleşti Kişi başı sağlık harcaması, 2014 yılında 1 232 TL iken, 2015 yılında yğzde 9,2 arttı.

Yetkililer uyarıyor

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İlişkiler Komisyonu Başkanı Vural Kavuncu, vatandaşların bu tür sağlık simsarlarına karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, "Ülkemizde böyle bir sistem mevcut değildir. Hastanın başka bir kuruma sevki gerekiyorsa bu yetkili kişilerce yapılır. Örneğin yoğun bakım servisinde yer yoksa, hastalar kamu ve özel hastanelere tarafımızdan götürülür ve tedavi masrafları karşılanır" dedi. Kavuncu, sağlık gibi stratejik önemdeki bir konunun sağlık simsarlarına bırakılamayacağını ve bu durumla karşılaşan vatandaşların yetkilileri bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.