Hemşire Olmayanlar Hemşire Gibi Çalıştırılıyor

Hemşire Olmayanlar Hemşire Gibi Çalıştırılıyor

Türk Hemşireler Derneğinden, yetkisiz kişilerin hemşire olarak istihdamının sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa yol açma, halkın hemşireler tarafından verilmesi gereken nitelikli bakımı almasına engel olma ve hasta güvenliğini riske atma gibi ciddi sonuçlar doğurduğu bildirildi.Türk Hemşireler Derneğinden yapılan açıklamada, Türkiye'de sağlık hizmeti sunanların içerisinde yaklaşık 170 bininin hemşirelerden oluştuğu belirtildi.

Fakülte ve bölümlerin 934 öğretim elemanı ile hemşire yetiştirdiği ve bu okullarda halen 66 bin 944 hemşirelik öğrencisinin öğrenim gördüğü, 100 bine yakın meslektaşlarının da eğitimlerini tamamladığının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yaklaşık 100 bin hemşire atama beklerken, hemşirelik diplomasına sahip olmayan diğer sağlık çalışanları hemşire olarak istihdam ediliyor. Girişim ve taleplerin karşılık bulması ve hemşirelik eğitimi almamış kişilere bu mesleği sunma olanağı verilmesi, nitelikli sağlık hizmeti sunumunu olumsuz etkileyerek, hemşirelik mesleğinin birey ve toplum sağlığı yönünden telafisi zor zararlar doğurabilir. Yetkisiz kişilerin hemşire olarak istihdamı sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa yol açma, halkın hemşireler tarafından verilmesi gereken nitelikli bakımı almasına engel olma ve hasta güvenliğini riske atma gibi ciddi sonuçlar doğurabilir."
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 7 gün Önce

Ağız ve diş de çalışan kadro olmadığı halde koltuk dolduran hemşireleri toplasanız büyük bir açığı kapatmış olursunuz ülke genelinde 100 den fazla ağız diş var pdc ye bakıldığında hemşire kadrosu olmadığı halde devlet hastanelerine bakarak daha fazla döner alındığı ve risk olmadığı için coğu torpilli hemşire kalite eğitim... Adı altında koltuk sahibi

SELİMCAN
SELİMCAN - 7 gün Önce

KUSURA BAKMAYIN AMA,SERUM TAK SERUM ÇIKAR,İĞNE YAPMAK,TANSİYONA BAKMAK İÇİN HEMŞİRE OLMAYA GEREK YOK. HALK EĞİTİMDEN MEZUN HERHANGİ BİR KİŞİ BU İŞLERİ 3 AY GİBİ BİR ZAMANDA YAPABİLİR,DİYE DÜŞÜNÜYORUM.SAYGILARIMLA.

murat
murat @SELİMCAN - 5 gün Önce

Hemşire olmadığın için kafadan atıp tutmayı seviyorsun.Hemşirelerin yaptıklarını anlatsam anlamasan kapasite meselesi

Www
Www - 7 gün Önce

Bu türk hemşireler derneği biz hemşire mezun ediyoruz da hemşireler kendi görevlerini yapmak istemiyor, il sağlık müdürlüğü gibi yerlerde memur işi yapıyor niye demiyor arkadaş. Türk hemşireler derneği önce kendi mesleğini sevmeyi öğretsin.

DURUGÖRÜ
DURUGÖRÜ @Www - 4 gün Önce

selimcan ve sizin yorumunuza katılıyorum.

Sağlik memuru
Sağlik memuru - 7 gün Önce

Selimcan nerede sağlık haberi olur olmaz yorum yapıyorsunuz.Yavrucam sen ne anlarsın sağlık işlerinden sen hemşire mesleğini serum tak çıkar olarak görüyorsun beyin hücrelerinin gelişmemiş anlaşilan.Gelişme olduğunda mesleğin iceriklerini anlarsın.

Hemşire
Hemşire - 7 gün Önce

Selimcan kusura bakarım sizin gibi neydugu belirsizler o guzelim meslegi sadece serum tak cikar.olarak görüyor yazik sana küstah zavalli yaratik seni

Www
Www @Hemşire - 7 gün Önce

Hemşireler birçok yerde başkalarının işini yaparsa, vhki gibi yada memur gibi çalışırsa hemşirenin işinide başkaları yapar.fizik kanunu gereğince boşluk doldurulur.

hemşire
hemşire - 7 gün Önce

İyi de taşerondan temizlik personeli olarak girenler de masa başında çalıştırılıyor. Gidin gece özel sağlık kuruluşlarını denetleyin bakalım, devletten gelen personeller nerelerde kimlerin isimleriyle nöbet tutuyor? Elle tutulacak neyimiz var ki? Gidiyosun doktor bayan erkek doktoron kaşesini basıyor. Ya da özelde çalışan doktora elektronik imzanı ver nöbetçimiz kullanacak diye baskı yapılıyor. Çöze çöze ilerlerken çözeriz inşAllah. Binlerce milyonlarca sorunlarımızı.

Sağlıkcı
Sağlıkcı - 7 gün Önce

Selimcan sağlığını kaybettiğinde anlarsın hemşireyi

Geerçek
Geerçek - 7 gün Önce

Böyle bir dernek mi varmış ya yada hemşire diye birileri mi varmış sağlık personelinin %70inden fazlasını oluşturmalarına rağmen üniversite de lisans bölümü olmasına rağmen bir att bir paramedik ve ameliyathane teknikerleri kadar birlik olamayan bir meslek işte ne bekliyorsun adamlar herhangi bir durumda Bakanlığı ayağa kaldırıyor sağlık sisteminin omurgası olan insanların sesi çıkmıyor. Serum tak çıkara devam


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması