Hemşire öğretmen olabilir mi?

Hemşire öğretmen olabilir mi?
07 Kasım 2017 Salı 08:48

BELİRLEME 119 SAYILI KARAR İLE YAPILDI

Sağlık Meslek liselerinde 11 ana branş bulunmaktadır. Bu branşlara ve branşlara hangi bölüm mezunlarının atanabileceği, 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla belirlenmiştir. 119 sayılı kararın ekinde yer alan branşlar ve bu branşlara atanabilecek bölümlere aşağıda yer verilmiştir.

SADECE LİSANS MEZUNLARI ATANABİLİR Diğer taraftan 119 sayılı kararına göre, öğretmenliğe en az lisans mezunu olanlar arasından atama yapılabilmektedir. Lisans ise 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda şu şekilde tanımlanmıştır "s) Lisans: Ortaöğretime dayalı, en az sekiz yarı yıllık bir programı kapsayan bir yükseköğretimdir."

ATAMALARDA KPSS10 PUANI ARANIR Yukarıda yer verilen tanıma göre en az lisans mezunu olan hemşirelerin sağlık meslek liselerindeki aşağıdaki branşlara öğretmen olarak atanması mümkündür. Ancak öğretmen ataması yapılabilmesi için sağlık meslek liselerinde öğretmen ihtiyacı oluşması ve bu ihtiyacın MEB tarafından kamuoyuna duyurulması gerekmektedir. Böyle bir ihtiyaç oluşması ve bu ihtiyacın KPSS'ye girenler arasından karşılanmak istemesi halinde KPSS10 puanına bakılacaktır. Bu nedenle öğretmenliği düşünen hemşirelerin KPSS Lisans'ın Cumartesi öğleden sonraki bölümünde yer alan Eğitim Bilimleri tesitini de almış olması gerekmektedir.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK ŞART MI?

Aşağıda yer alan bazı bölümlerin karşısında (*) işareti bulunmaktadır. Bu işaretin yer aldığı bölüm mezunlarının öğretmen olarak atanabilmesi için adayların tezsiz yüksek lisans yapmış olması gerekmektedir. MEB eğer ihtiyacı tezsiz yüksek lisans yapanlar arasından karşılayamazsa bu halde tezsiz yüksek lisans yapmayanlar , KPSS'de 75 ve üzeri puan almak koşuluyla başvuru yapabilecektir.

İŞTE BRANŞLAR VE BU BRANŞLARA ATANABİLECEK BÖLÜM MEZUNLARI

1. Çevre Sağlığı Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü 2. Medikal Bakım 1. Hemşirelik Yüksek Okulu (*) 2. Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü (*) 3. Sağlık Yüksek Okulu Sağlık Memurluğu Bölümü (*) 4. Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü 3. Ana Çocuk Sağlığı 1. Tıp Fakültesi (*) 2. Sağlık Yüksek Okulu (Ebelik Bölümü) (*) 4. Radyoloji Tıp Fakültesi (Radyoloji) (*) 5. Laboratuvar Tıp Fakültelerinin; o Mikrobiyoloji (*) o Hematoloji (*) o Patoloji (*) o Biyokimya (*) o Parazitoloji (*) o Klinik Bakteriyoloji (*) o Enfeksiyon Hastalıkları (*) 6. Toplum Sağlığı 1. Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü 2. Sağlık Yüksek Okulu Sağlık Memurluğu Bölümü (*) 3. Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik 7. Acil Tıp Teknisyenliği Tıp Fakültesi (*) 8. Tıbbî Sekreterlik 1. Sağlık Eğitimi Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü (*) 2. Büro Yönetimi Öğretmenliği 9. Anestezi Tıp Fakültesi (Anestezi ) (*) 10. Ortopedi 1. Tıp Fakültesi (Ortopedi) (*) 2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu(*) 3. Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği 4. Kalıpçılık Öğretmenliği 11. Diş Protez

Formasyonu olan memura öğretmenlik yolu açıldı

https://www.personelsaglikhaber.net/.../formasyonu-olan-memura-ogretmenlik-yolu-a...

1 Kas 2016 - Şartları taşıyan memurların öğretmen olarak atanması halinde öğretmenlik mesleğini yapıp yapamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu da ...

Kaç Bin Hemşire Ataması Yapılcak

https://www.personelsaglikhaber.net/.../kac-bin-hemsire-atamasi-yapilcak-h56801.htm...

25 Kas 2015 - Böylece önemli ölçüde yeni hekim, hemşire, aile hekimi, ebe ve diğer ... "Sağlıkta özellikle hekim, hemşire alımındaki sorunumuz, almaktan ... 7 LİYAKAT Olacak Mı? 8 Sağlık Müdürü Atamalarının %50'si. ... Haber | Öğretmen Önlüğü | Meb Personel | Hemşire Forması | Haber Sağlıkçılar | Doktor Önlüğü |.

Hemşire Albay: Hemşire Albay Konusu Yanlış Biliniyor

https://www.personelsaglikhaber.net/.../hemsire-albay-hemsire-albay-konusu-yanlis-bi...

25 Eki 2016 - HEMŞİRE ALBAY KONUSU YANLIŞ BİLİNİYOR. ... Zaten hemşirenin subayı mı olur dedikleri için bu soru soruldu. Zaten kadının değeri ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.