Harcırahta Konaklama Ücretine AYM ayarı

HARCIRAH KANUNUNUN KONAKLAMA ÜCRETİ DÜZENLEMESİNİN KISMEN İPTALİ GÜNDEMDE

Harcırahta Konaklama Ücretine AYM ayarı
23 Kasım 2015 Pazartesi 08:54

Memuriyet mahalli dışına çeşitli sebeplerle gönderildikleri için kendilerine gündelik ödenenlere, konaklama bedelinin her defasında sadece 10 gün için ödenmesini öngören düzenlemenin iptali istemi Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanacak.

Açılan bir davada, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/d maddesinde yer alan “...ve her defasında on gün ile sınırlı olmak...” ibaresinin Anayasa aykırı olduğu iddiasını ciddi bulan Trabzon Bölge İdare Mahkemesinin istemi, Anayasa Mahkemesinin 25 Kasım 2015 tarihli toplantısında Esastan karara bağlanacak.

Harcırah Kanununun 33/d maddesi

6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/d maddesinde; “d) Bu Kanun hükümlerine göre gündelik ödenenlerden (b) fıkrasına göre gündelik ödenenler hariç) yurt içinde yatacak yer temini için ödedikleri ücretleri belgelendirenlere, belge bedelini aşmamak ve her defasında on gün ile sınırlı olmak üzere gündeliklerinin tamamına kadar olan kısmı ayrıca ödenir.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, kendilerine gündelik ödenecek şekilde görevlendirilen personelin yurt içinde en çok 10 güne kadar olan konaklama bedellerinin gündelikleri kadar olan kısmının tamamı ödenebilmektedir. 0 günden fazla görevlendirilen personel ise, 10 günü aşan süreler için konaklama bedelini kendisi karşılamak zorunda kalmaktadır.

Öte yandan teftiş, denetim ve inceleme yetkisine sahip personelin bu kapsamdaki görevlendirmelerinde ise 10 günlük sınırlama uygulanmamakta ve görevli olunan günlerin tamamı için konaklama bedeli karşılanmaktadır.

Anayasa Mahkemesi iptal kararı verirse ne olur?

6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/d maddesinde yer alan “...ve her defasında on gün ile sınırlı olmak...” ibaresinin Anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmesi durumunda, memuriyet mahalli dışına çeşitli sebeplerle gönderildikleri için kendilerine geçici görev gündeliği ödenenlere, her görevlendirmede süre sınırlaması olmadan konaklama bedellerinin gündelikleri kadar olan kısmının ödenmesi sağlanmış olacak.

İptal kararı verilmesi durumunda, kendilerine gündelik ödenen personel arasında, konaklama bedellerinin karşılanmasında süre sınırlaması bakımında söz konusu olan eşitsizlik kalkmış olacak.

 "memurunyeri.com 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.