GYS Sınav İptal Kararından Dönülmelidir

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV İPTAL KARARINDAN DÖNÜLMELİDİR 

GYS Sınav İptal Kararından Dönülmelidir
26 Ekim 2016 Çarşamba 16:01

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV İPTAL KARARINDAN DÖNÜLMELİDİR 

Sağlık Bakanlığı personelinin dört gözle beklediği Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı için 18/10/2016 tarihinde duyuru yapılıyor, 22/10/2016 tarihinde Resmi Gazetede Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde (çerçeve yönetmelik) bir değişiklik oluyor ve 25/10/2016 tarihinde ise 12/02/2017 tarihinde yapılacak olan sınavın iptal edildiği kamuoyuna bildiriliyor. Sınavın iptal edilme gerekçesi olarak hiçbir sebep sunulmuyor sadece çerçeve yönetmelikte değişiklik yapıldığı ve bundan dolayı iptal edildiği ima ediliyor.  
Anlam veremediğimiz konu şudur: Örneğin SGK’lı eşlerde kesintisiz 3 yıl sigorta primi istenmekteyken Devlet Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde (genel yönetmelik) yapılan değişiklikle son bulunduğu ilde 2 yıl içinde 360 gün prim ödemek şartı getirilmişti ve yönetmeliğin uyumlu hale getirilmesi beklenmeden genel yönetmelik hükmü uygulamaya başlanmıştı. Çalışan personelin talebi olunca mı yönetmeliğin uyumlu hale getirilmesi bekleniyor? 
Peki, sınav ilanına çıkılmış olsaydı Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılmış olsaydı veya kitapçıklar basılmış olsaydı yine bu kadar kolay iptal kararı alabilecek miydiniz yoksa zaten var olan çıkış yolunu mu seçecektiniz?  
Kimseyi kandırmayın yönetmelik çıkarmak için Sağlık Bakanlığı kendine tanınan süreyi sonuna kadar kullanılıyor yani kendi yönetmeliklerini uyumlu hale getirmek üzere 6 (altı) aylık süre verilmiş olup Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği altı ayda ancak değiştirilir, örneklerini geçmişte gördük. İptal edilen sınavın ön çalışmalarından biliyoruz ki Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri 2017 yılı ortasında ve sonunda sınav yapamayacağını çünkü takvimlerinin buna müsait olmadığını bildirmişti yani iptal edilen sınavın en erken yapılabilme tarihi 2018 yılının başı görünüyor. 
Unutmayın personelin umutlarıyla oynayamazsınız, Bakanlık bürokratları için küçük ama çalışanlar için büyük bir adam olan sınavın iptal edilme kararından bir an önce dönülmesi gerekmektedir. Gerektiğinde papatyanın çiçeklerini soyan umut dolu insanlarız Öyle bitti diyerek pes etmeyiz. Yönetmelik de değişiklik yapılması sınava engel olmamasına karşın böyle bir uygulamaya gidilmesi sağlık çakışanlarını çok üzmüştür. Hatta Bakanlıkta bazı bürokratların sınavın iptal edilmeyerek çerçeveye uydurulmuş haliyle sınav yapılmasını savunduğunu da biliyoruz. 
Sayın Bakanımız unutmamalıdır ki sağlık camiasının başarısı sağlık çalışanlarının gayreti sayesinde olmuştur. Hastanelerde hastaları, Bakan Beyin bürokratları karşılamamıştır. 15 Temmuz darbe girişiminde gece gündüz sağlıkçılar ve Bakanlık çalışanları Vatan için canını ortaya koymuştur. Ödülü böyle olmamalıdır. Zira sağlık çalışanları sizden bir şey istemiyor sınavı yapın, kazanan kazanır kaybeden kaybeder.  
  
Yukarıdaki bilgiler ışında önerimiz şudur: Sınavın yeniden yapılmasına karar vermek ve yönetmelikte değiştirilmesi düşünülen ibarelerin kılavuza konarak sınavın yapılması ve açıklanması sürecinde (yaklaşık 5 ay yapar) Bakanlık Yönetmeliğinde ilgili değişikliklerin yapılmasıdır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.