Görevde yükselmede, ingilizce kitaplar kaynak gösterilebilir mi?

Görevde yükselmede, ingilizce kitaplar kaynak gösterilebilir mi?
15 Nisan 2016 Cuma 10:16

SORU: Sayın Yetkili; Bir kurumun Unvan Değişikliği Sınavı sorularına yapılan itirazlara cevap olarak İngilizce kitaplar kaynak gösterilebilir mi acaba? Biz soruların cevapları internet ortamında bile yok demiştik. Sınavı yapan kurum İngilizce kitaplardan ve sitelerden kaynak göndermiş. Bu teamüllere aykırı değil midir? Biz bu kaynakları nerede bulup da çalışabiliriz ki?

CEVAP: Genel Yönetmelikte 31/8/2013 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, soru kaynaklarına ilişkin hükümler yeniden düzenlenmiştir.

Bu tarihten önceki düzenlemeye göre, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında, sınava kaynak olan notların belirli bir süre önce ilgililere  verilmesi zorunluluğu bulunmaktaydı.

Bu düzenleme, personeli bilgi kaynağı konusunda korumaktaydı ancak kurumlara yük getirmekteydi. Genel Yönetmeliğin 12 nci maddesinde yer alan hüküm, "Yazılı sınav, bu sınava ilişkin konu başlıklarına duyuruda yer verilmek suretiyle, mahalli idareler için İçişleri Bakanlığınca, yükseköğretim üst kuruluşları ile yükseköğretim kurumları için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca olmak üzere, ilgili kurumlarca belirlenecek konularda yapılır." şeklindedir.

Genel Yönetmelikteki yeni hüküm, kurumlara sadece konu başlıklarını duyurma  yükümlülüğü getirmiştir. Buna rağmen personeli lehine düzenlemeler yapan kurumlar da olagelmiştir. Örneğin TEİAŞ Genel Müdürlüğünün görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde, "Yazılı sınav, bu sınava ilişkin konu başlıklarına duyuruda yer verilmek suretiyle, Teşekkülce belirlenecek konularda yapılır. Sınav konularına ilişkin notlar ve diğer detaylar sınav tarihinden en az bir ay önce Teşekkülün internet sitesinde yayımlanır." hükmü mevcuttur.

Ancak böyle bir düzenlemeye yer vermemiş olan kurumlar, ilan ettikleri konu başlıklarına ilişkin her türlü kaynaktan soru sorabileceklerdir. Maalesef soruların yabancı kaynaklar esas alınarak hazırlanmasına herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Soruda yer alan bilginin doğru olması ve ilan edilen konu başlıkları kapsamında bulunması yeterli olacaktır.

İdareye itiraz sürecini tamamladıktan sonra alacağınız olumsuz cevabı, Kamu Denetçiliği Kurumuna taşımanızda fayda bulunmaktadır.


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.