Devlet Memurları İçin Yarı Zamanlı Çalışma Yürürlüğe Girdi mi?

Devlet Memurları İçin Yarı Zamanlı Çalışma Yürürlüğe Girdi mi?

Devlet Memurları İçin Yarı Zamanlı Çalışma Yürürlüğe Girdi mi?
16 Nisan 2016 Cumartesi 09:24

10 Şubat 2016 Tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 Sayılı Torba yasa devlet memurlarının izin haklarında değişiklikleri beraberinde getirmiş ve memurlara yarı zamanlı çalışma imkanı sağlamıştır. Peki yarı zamanlı çalışma hemen başlayacak mı? Kanunun bu hükmü hangi tarihten itibaren yürürlüğe giriyor? Yarı zamanlı çalışma nasıl olacak ve detayları neler? İşte yarı zamanlı çalışma ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları:

1-Yarı Zamanlı Çalışma Hangi Tarihten İtibaren Yürürlüğe girecek?

10 Şubat 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 Sayılı Kanunun yarı zamanlı çalışma ile ilgili hükümleri kanunun yayım tarihinden itibaren geçerli sayılacak. Dolayısıyla devlet memurları 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren dilerlerse kanunun bu hükmünden faydalanabilecek ve yarı zamanlı çalışabilecekler.

2-Kadın memurlar doğum sonrası analık izninin bitiminde kaç ay yarı zamanlı çalışabilecek?

Memurlar analık iznin bitiminden itibaren kullanmak üzere; Birinci doğumda 2 AY, İkinci doğumda 4 AY, Üçüncü ve sonraki doğumlarda 6 AY,süreyle yarı zamanlı çalışabilecekler.

3-Bu hakkı Kullanmak Zorunlu mu?

Bu hak kadın memurun isteğine bırakılmış olup dilerse kadın memur doğum sonrası analık izin bitiminden itibaren tam zamanlı çalışmaya da geçebilir.

4-Yarı Zamanlı İzin Kullanılırken Süt İzni Verilecek mi?

Bu iznin kullanımı sırasında süt izni verilmeyecektir.

5-Çocuğun Engelli Olması Halinde Yukarıdaki Süreler Arttırılacak mı?

Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki 12 ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hallerinde belirlenen süreler 12 AY olarak uygulanacak.

6-Yarı Zamanlı Çalışmada Memur Kaç Saat Çalışacak?

Memur yarı zamanlı çalışmada 8 saat yerine 4 saat çalışacak.

7-Çocuklar Mecburi İlk Öğretim Çağına Gelene Kadar Yarı Zamanlı Çalışma Nasıl Olacak?

Doğum yapan memurlar ile eşi doğum yapan memurlar, isterlerse çocukları mecburi ilköğretim çağına gelinceye kadar, normal çalışma sürelerinin yarısı kadar çalışabilecekler. Yani günlük 8 saatlik çalışma yerine 4 saat çalışılabilecekler.

8-Yarı Zamanlı Çalışmada Maaşlar ile Kademe ve Derece Nasıl Olacak?

Bu çalışma sırasında memur maaşını yarı şekilde alacak, SGK kesintileri de yarı yarıya düşecek, derece ve kademe ilerlemeleri de kullanılan süre kadar gecikmiş olacak...

9-Yarı Zamanlı Çalışma Süreleri Daha Sonra Borçlanılarak Hizmetten Sayılabilecek mi?

Yarı zamanlı çalışma sürelerinin borçlanılarak hizmetten sayılabilmesi mümkün.

10-Yarı Zamanlı Çalışma Süresinin Borçlanılmasının Olumlu ya da Olumsuz Tarafları Nelerdir?

Devlet memurları yarı zamanlı çalışma sürelerini borçlansa bile kademe ve derece ilerlemesi açısından olumlu bir katkı sağlamayacak. Ek gösterge ve makam tazminatı için aranan süreler açısından borçlanılan süreler dikkate alınmayacak. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.