Cumhurbaşkanı Doktorlarla Yemekte Buluştu

Cumhurbaşkanı Doktorlarla Yemekte Buluştu

Cumhurbaşkanı Doktorlarla Yemekte Buluştu
14 Mart 2016 Pazartesi 22:36

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terör örgütlerine destek verdikleri için güvenlik güçlerimizce yakalanan kişilerin adliyenin bir kapısından girip, diğerinden çıkıp gitmesi artık tahammül edebileceğimiz bir durum değildir. Bu mesele düşünce, basın veya örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir. Bu mesele Kızılay'daki son saldırıda da görüldüğü gibi topyekün milletimizin hayatına kasteden alçaklarla daha etkili mücadele edebilme meselesidir" dedi.

Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde doktorlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Burada konuşan Erdoğan, sözlerine, dün Ankara'da yaşananmenfur saldırıyı bir kez daha şiddetle kınadığını belirterek başladı. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyen Erdoğan, saldırıda yaralanan vatandaşlara ise acil şifalar temennisinde bulundu.

Ankara'nın Kızılay semtinin rastgele bir yer olmadığını belirten Erdoğan, Kızılay'ın tüm Ankara'nın, hatta tüm Türkiye'nin ortalamasını temsil eden sembolik bir merkez olduğunu söyledi. Ankara'da ikamet eden veya buraya yolu düşen her vatandaşın, bir şekilde Kızılay'a uğradığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Daha önceki saldırılar halka açık mekanlarda gerçekleşmekle birlikte hepsinin de özel hedeflerinin olduğunu görüyoruz. Suruç'ta, Ankara Garı'nda, İstanbul Sultanahmet'te yine Ankara Merasim Sokak'taki saldırıların hepsini de belirli hedeflere yönelik değerlendirebiliriz. Ancak son saldırı Ankara'da yaşayan veya Ankara'ya yolu düşen herkesin bulunma ihtimali olan bir yerde, pazar gibi insan çeşitliliğinin zirvede olduğu bir günde, kalabalığın en fazla olduğu akşam saatlerinde gerçekleştiriliyor. Kızılay'daki eylem şu veya bu kesime değil, doğrudan toplumun tamamına yönelik bir saldırı olması dolayısıyla, yani toplumun özetine yönelik bir saldırı olması dolayısıyla, terör örgütünün gerçek yüzünü gösteren bir hadisedir. Erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla, öğrencisiyle çalışanıyla, Kürt'üyle, Türk'üyle, Alevisiyle, Sünnisiyle velhasıl 79 milyon vatandaşımızın her biriyle, burada o tamamın özeti var ve o saldırının hedefi olmuştur."

- "Terör, terörist tanımı yeniden yapılmalı"

Bugüne kadar bir millete savaş açıp da kazanan hiçbir terör örgütünün, teröristin olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Elinde silahı, bombası olan teröristle, konumunu, kalemini, unvanını, amacına ulaşabilmesi için teröristin emrine verenin de hiçbir farkı yoktur. Unvanı milletvekili, akademisyen, yazar, gazeteci, sivil toplum kuruluşu yöneticisi olması o kişinin aslında bir terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. Bombayı patlatan, tetiği çeken terörist olabilir ama o eylemin amacına ulaşmasını sağlayan işte bu destekçiler, yardakçılardır" diye konuştu.

"Terör, terörist" tanımının yeniden yapılarak, ceza kanununa derç edilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Terör örgütlerine destek verdikleri için güvenlik güçlerimizce yakalanan kişilerin adliyenin bir kapısından girip, diğerinden çıkıp gitmesi artık tahammül edebileceğimiz bir durum değildir. Bu mesele düşünce, basın veya örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir. Bu mesele Kızılay'daki son saldırıda da görüldüğü gibi topyekün milletimizin hayatına kasteden alçaklarla daha etkili mücadele edebilme meselesidir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Böylesine acı bir hadiseyi siyasi rant devşirme vesilesine dönüştürmeye çalışanları da milletimiz asla unutmayacak ve affetmeyecektir. İçeride ve dışarıda bugün bize bedel ödettiklerini sananlar, gerçek bedeli kendileri ödeyeceklerdir. Bunun da böyle bilinmesini isterim" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Tıp Bayramı münasebetiyle doktorlarla bir araya geldiği yemekte, ülkedeki ve dünyadaki birtakım çevrelerin yol ayrımında olduğunu belirterek, "Ya bizim yanımızda olacaklar ya da teröristlerin yanında yer alacaklar. Bu işin ortası yoktur. 'Ama, fakat' ile başlayan açıklamaları, bu yöndeki tavırları 'teröristin yanında yer almanın ikrarı' olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüne karşı operasyonlar yürüten güvenlik güçlerine tebrik ve teşekkürlerini ifade eden Erdoğan, Allah'ın yardımı ve milletin duasının onlarla birlikte olduğunu söyledi.

Erdoğan, dün akşam gerçekleşen "Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni"nde ödül alan, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda yaralı silah arkadaşının üzerine yatarak siper olan Jandarma Uzman Çavuş İsmail Ertem'e de değindi.

Ertem'in ödül aldığını anımsatan Erdoğan, "İsmail 24 yaşında, 3 çocuğu var. Orada, hayatını sadece o terör mücadelesi esnasındaki ağabeyinin üzerine kapaklanarak, adeta feda-i can edecekti. Dün akşam da güzel ifadeler kullandı. 'Bir tane İsmail yok, binlerce onbinlerce İsmail var' dedi. Evelallah binlerce, onbinlerce İsmaillerle, biz geleceğe yürüyeceğiz. Türkiye'nin önünü bu noktada kimse kesemeyecektir" diye konuştu.

- "Bedel ödeme günü geldiğinde hayvandan daha aşağı bir konuma düşecekler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet ve millet olarak el ele vererek, terör musibetinin üstesinden gelineceğine yürekten inandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Böylesine acı bir hadiseyi siyasi rant devşirme vesilesine dönüştürmeye çalışanları da milletimiz asla unutmayacak ve affetmeyecektir. İçeride ve dışarıda bugün bize bedel ödettiklerini sananlar, gerçek bedeli kendileri ödeyeceklerdir. Bunun da böyle bilinmesini isterim. Biz, milletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, devletimizin bekası için bin yıldır bedel ödüyoruz, ödemeye devam etmekten de çekinmeyiz. Bugün bize en alçak, en sinsi, en insanlık dışı yöntemlerle saldıranlar, inanın bana bedel ödeme günü geldiğinde hayvandan daha aşağı bir konuma düşecekler ama yine de kendilerini bekleyen akıbetten kurtulamayacaklardır."

Terör örgütleri ve eylemlerinin en başta gelen amaçlarından birisinin ülkenin ve toplumun gündemini, kendi kontrolleri altına almak olduğunu vurgulayan Erdoğan, kesinlikle buna izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Erdoğan, kayıpların acısının yaşanacağını, onlara karşı sorumluluklarının yerine getirileceğine, kanlarının yerde kalmamasının sağlanacağına ve bundan da hiçkimsenin şüphesinin olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Aynı zamanda hedefleri doğrultusunda adım adım yürümeye devam edeceklerine işaret eden Erdoğan, bu vakur duruşun her şeyden önce şehitlere karşı sorumluluğun bir gereği olduğunu söyledi.

Erdoğan, bu sebeple bir yandan acı yaşarken diğer yandan da 14 Mart Tıp Bayramı'nda doktorlarla bir arada bulunduklarını ifade etti.

- "Doktorlarımız dünyadaki en saygın işlerden birini yapıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını diledi.

Dün bazı arkadaşlarının akşam geç saatlerinde "İptal mi etsek?" diye sorduğunu, kendisinin de "Bu teröristleri mi sevindireceğiz? Biz yolumuza aynen devam edeceğiz" dediğini aktaran Erdoğan, "Ferhat Göçer'i dinleyecektik, onu bir başka zaman da dinleriz. Fakat biz, bu birlikteliğimizi bir araya gelerek sürdüreceğiz. Onları da sevindirmeyeceğiz. Yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan, salonda çeşitli illerden başarılı çalışmalarıyla temayüz etmiş, kendi alanlarında dünya çapında başarılara imza atmış, ayrıca Cumhurbaşkanlığı bünyesinde hizmet veren ve kendi sağlıklarını emanet ettikleri doktorların da bulunduğunu söyledi.

Kendilerine çalışmaları ve hizmetleri için özellikle teşekkürlerini ileten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Doğrudan insan hayatına, insanın beden ve ruh sağlığına yönelik bir meslek olması, doktorluğu diğer işlerden farklı ve özel bir konuma oturtuyor. Sağlığınız yerindeyse taşı sıkar, suyunu çıkartır, hayatınızı da idame ettirirsiniz. Fakat sağlığınızı kaybetmişseniz tüm dünya sizin de olsa faydası yoktur. Doktorlarımız eğitimleriyle, birikimleriyle insanların şifa bulmalarına vesile olmanın mücadelesini vererek, dünyadaki en saygın işlerden birini yapıyorlar. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanın her şeyden önce insanlığını sorgulamanın lazım geldiğine inanıyorum."

- "Terör örgütünün amacına ulaşmasına meydan vermemişlerdir"

Erdoğan, hekimliğin sadece insanın sağlığını değil aynı zamanda ülkenin bağımsızlığını, milletin birliği ve beraberliğini koruma konusunda çok güçlü duruş sahibi bir meslek grubu olduğunu vurguladı.

Tıp Bayramı'nın aynı zamanda 1919'da İstanbul'un işgaline karşı tıbbiyeli öğrencilerin, okullarının iki kulesi arasına astıkları Türk bayrağıyla gösterdikleri direnişin de yıl dönümü olduğunu bildiren Erdoğan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda doktorların gösterdikleri kahramanlıklara ilişkin sayısız örneğin bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yılın temmuz ayından beri ülkede yaşanan terör olaylarında bir doktor, bir sağlık memuru, bir eczacı, bir ambulans şoförü ile hastanede görevli iki memurun hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Sağlık çalışanlarının hizmet kervanında olduğu gibi şehitler kervanında da en önde yerlerini aldıklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"O mermilerin, hava toplarının arasında ambulans şoförüyle, doktoruyla, hemşiresiyle yaralıyı almaya gidiyor. Bir taraftan da mermiler geliyor. Bu tabii her yiğidin karı değil, bu bir inanmak, bir azim, bir feda-i can etmek için yola çıkma işidir. Aynı dönemde hastanelerimize ve ambulanslarımıza yönelik tam 11 silahlı saldırı ile 16 taşlı, molotoflu, roketli saldırı düzenlendi. Yine ambulanslarımıza ve içindeki personele yönelik 16 ayrı alıkoyma hadisesi yaşandı. Sağlık ekiplerimiz 6 defa bu tür çatışmaların arasında kaldı.

Özellikle Cizre Devlet Hastanemiz, tarihte eşine benzerine az rastlanır bir şekilde terör örgütünün içindeki personeline ve çalışanlarıyla özelikle hedef aldığı bir hastane durumuna gelmiştir. Çeşitli saldırılarda hastane binasına atılan roket sayısı 13. Böyle bir şey olabilir mi? Fakat bunları biz yaşadık. Bütün bunlara rağmen orada görev yapan tüm personelimiz canla başla görevlerini yerine getirmişler, terör örgütünün amacına ulaşmasına meydan vermemişlerdir."

Erdoğan, o zor günlerde Cizre ve bölgedeki diğer tüm sağlık kuruluşlarında görev yapan doktorlara ve sağlık personeline şükranlarını iletti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.