Aile Hekimleri Sendika Kurdu

Türkiye’de uzun zamandır devam eden Aile Hekimliği Derneklerinin faaliyetleri AHESEN ile daha güçlü hale gelecek.

Aile Hekimleri Sendika Kurdu
01 Haziran 2017 Perşembe 09:24

Türkiye’de uzun zamandır devam eden Aile Hekimliği Derneklerinin faaliyetleri AHESEN ile daha güçlü hale gelecek.

Türkiye’de aile hekimliği alanında 12 yıldır devam eden faaliyetler sayesinde önemli başarılar elde edildiğini ifade eden AHESEN yetkilileri,

’’Ülkemizde bu alanda çok önemli başarılara imza atılmıştır. Ama işleyişin keyfi düzenlemelere bırakılması belki de çok daha önemli başarılara ulaşılmasını engellemiştir. İşleyişteki bu keyfiyet, aile hekimliği çalışanlarının örgütlenme bilinciyle hareket etmesine ve bu hareket de özellikle dernekler aracılığıyla somut mücadeleye dönüşmüştür.  Derneklerimizin sağladığı başarı, azımsanmayacak orandadır. Ancak yasa gereği, derneklerin mücadele alanları sınırlıdır. Siyasilerin ve bürokratların kimi zaman derneklerdeki örgütlülüğe tahammülsüzlüğü, mücadele yollarının tıkanmasına neden olabilmektedir.

Oysaki, sendika çatısı altında mücadele, kanunlarla koruma altındadır ve sendikaların reaksiyon alanları çok daha geniştir. Hak mücadelesi, birilerinin insafına terk edilemeyecek kadar kutsaldır ve hak mücadelesinin yeri sendikalardır. Aile hekimliği çalışanları, sistemde karşılaşılan sorunları çözmek için mücadele vereceğini beyan eden ve bu uğurda çalışmalarını sürdüren AHESEN içinde yer alarak, bu onurlu mücadeleyi en doğru platformda sürdürecek ve birlik olacaktır.’’ dedi.

Aile hekimliği uygulamasının sorunlarına değinen AHESEN Yetkilileri, ‘’Aile hekimliğinin en büyük sorunlarından biri, çalışanlara dayatılan tek taraflı sözleşmelerdir. Ayrıca, sistemin özerk yapısı nedeniyle kamu hizmet sunumlarından farklı bir işleyişle karşılaşılmaktadır. Mevcut sendikalar, sağlık sisteminin tümüne yönelik çalışmalar yürüttüğü için, aile hekimliğinin özerk yapısına yönelik çalışmalar yetersiz kalınmaktadır. AHESEN'in temel amacı, özerk yapıda işleyişin daha sağlıklı olması; tek taraflı sözleşme dayatmasına karşı en gerçekçi çözüm olarak, aile hekimliği sisteminin iş kolu kabul ettirilmesi; sendikamızın bu iş kolunu temsilen sözleşmelerde taraf olmasının sağlanmasıdır.’’ şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıkçı - 6 ay önce
Bence doğru ve yerinde bir karar olmuş biz sağlık personelleri de bir çatı altında toplanmalıyız böylelikle masada yanlız kalmış olmayız. Doktor sendikası olması bize masada yanlız bırakmakta ve doktorlara tanınan haklar bizlere sunulmamaktadır. Görüşüme katılan var mı ?
Avatar
SELİMCAN - 6 ay önce
ÜZGÜNÜM AMA,TÜRKİYE'DE BİZ SENDİKACILIK YAPIYORUZ DİYEN BİR SENDİKA YOKTUR.SADECE SENDİKACILIĞIN NİMETLERİNİ YİYENLER VARDIR. HİÇ KİMSE BU ÜLKEDE,BİLİNÇLİ SENDİKA ÜYESİ DEĞİLDİR.KİTLE' DEN DAHA ÇOK,KÜTLE OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE DEĞİLDİR. HER NEYSE,SAYGILARIMLA.