657'nin Birbiriyle Uyumlu Olmayan Bazı Hükümleri

657 SAYILI KANUNUN BİRBİRİYLE UYUMLU OLMAYAN BAZI HÜKÜMLERİ

657'nin Birbiriyle Uyumlu Olmayan Bazı Hükümleri
11 Nisan 2017 Salı 11:12

Devlet Memurları Kanununun disiplin cezalarına ilişkin bazı hükümleri ile ilave kademe ilerlemesi yapmaya imkan veren hükümleri arasında uyumsuzluk söz konusu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu;

-Memurlar hakkında verilen disiplin cezalarından bazılarının 5 yıl geçtikten sonra tüm sonuçlarıyla ortadan kalkmasına imkan veriyor.

-Son 8 yıl içinde disiplin cezası almış olanların, ilave kademe ilerlemesi yapmasına ve ayrıca azami yükselebilecekleri seviyenin üstündeki derecelere yükselmesine imkan vermiyor.

Düzenlemelerin bu şekilde olması, Devlet memurları hakkında verilip 5 yıl geçtikten sonra özlük dosyasından silinmiş olan disiplin cezalarının, ilgili memurların kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin bazı uygulamalardan yararlanamaması sonucunu doğurabilmektedir.

Disiplin cezalarının silinmesi

657 sayılı Kanunun 133 üncü maddesine göre; memurlar hakkında verilen disiplin cezaları özlük dosyalarına işlenmekte, uyarma ve kınama cezalarına ilişkin kayıtlar cezanın uygulanmasından itibaren 5 yıl geçtikten sonra özlük dosyasından silinebilmektedir.

Özlük dosyasından silinen disiplin cezalarının, tüm hukuki sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkacak olması nedeniyle, memur hakkında sonradan yeni hukuki etkiler doğurmaması da beklenir.

Disiplin cezasının kademe ve derece uygulamalarına etkisi

657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesine göre; son 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memura ilave bir kademe ilerlemesi verilmektedir.

657 sayılı Kanunun 37 nci maddesine göre; öğrenim durumları, hizmet sınıfları ve görev unvanları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazananların kazanılmış hak aylıkları, son 8 yıl içerisinde herhangi bir disiplin cezası almamış olmaları şartıyla, bir üst dereceye yükseltilir.

Düzenlemeler arasındaki uyumsuzluk

Uyarma ve kınama cezalarının özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre ile herhangi bir disiplin cezası alanların kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin bazı düzenlemelerden yararlanamayacağı sürelerin birbiriyle uyumlu olmaması, özlük dosyasından silinmiş bir disiplin cezası nedeniyle memurun bazı haklardan yararlanamaması durumu ortaya çıkabilecektir.

Bu itibarla, 657 sayılı Kanunun söz konusu düzenlemeleri karşısında;

-Son 8 yılda (geçiş döneminde 6 ve 7 yıl da olabilir) uyarma veya kınama cezası almış ve 5 yıl geçtikten sonra bu cezaları özlük dosyasından silinmiş olan memur hakkında, artık bu cezaların varlığından söz edilemeyecek olmasına rağmen, özlüğünden silinmiş bir disiplin cezasının memurun ilave kademe ilerlemesi yapmasına ve/veya yükselebileceği en üst derecenin üstüne yükselmesine engel oluşturacağını,

-Özlük dosyasından silinmiş olan bir disiplin cezası nedeniyle memurun bazı haklardan yararlandırılmamasının, aynı fiilden dolayı memurun adeta ikinci defa cezalandırılması sonucunu doğuracağını

düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.