.

657'de Büyük Değişiklik! Kamuda Operasyon Başladı !

657'de Büyük Değişiklik!

657'de Büyük Değişiklik! Kamuda Operasyon Başladı !Adalet ve İçişleri Bakanlıklarınca yürütülen çalışma ile kamuda kendini gizleyen, terör örgütlerine hizmet eden tek bir isim kalmayacak. Disiplin hukukuna ilişkin madde yeniden düzenlenirken, memura yönelik yargı güvencesi zırhı kaldırılıyor. Böylece hem paralel yapı hem de terör örgütü PKK gibi illegal yapılarla bağlantılı kişiler memurluktan çıkarılacak.

KENDİNİ GİZLEYENLER VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısının ardından gözler yaklaşık 3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren 657 sayılı Kanun'da yapılacak değişikliklere çevrildi. Son Bakanlar Kurulu toplantısında da devlet içinde yuvalanmış terör örgütü odakları FETÖ ve PKK ile mücadeleye ilişkin çalışmalar değerlendirildi. Üst düzey bir hükümet yetkilisi paralel yapıyla bağlantılı olup da kamuda hala kendini gizleyen isimler olduğunu vurgulayarak, "Emniyet, istihbaratın bu konuda çok ciddi bir çalışması var. Bakanlar Kurulu'yla da paylaşıldı. Bugün bu yapıdan tamamen kopanlar da var. Ancak bazı kritik kurumlar da kendilerini gizleyenlere yönelik önemli tespitler var. Memurlar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle devlet içinde devlete ihanet eden tek bir isim kalmayacak" dedi.

KAMUDAKİ KRİPTOLAR TEMİZLENECEK

Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak düzenleme ile kamuda tespit edilen kriptolar temizlenecek, memuriyetten çıkarılacak. Bu kapsamda yapılan tespitler ve atılacak adımlar şöyle:

MİLLİ GÜVENLİK VURGUSU: Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem, işlemlerde bulunanının işine son verilecek. Terör örgütü, legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran, eylem birliği içinde olan bir kamu çalışanı kalmayacak. Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütlere kullandıranlar, propagandasını yapanların işine son verilecek.

MEMURLUK ŞARTLARI- DİSİPLİN MADDESİ: Memurluk şartlarını düzenleyen madde ile disiplin hukukuna ilişkin maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Buna göre paralel yapı gibi illegal yapılarla ilişkisi olan kişiler kamuda hiçbir görevde yer alamayacak.

ANINDA DÖNÜŞÜ OLMAYAN İHRAÇ: İçişleri Bakanlığı'nca terör bağlantıları tespit edilen ihraç edilecek. İdari yargı kararıyla geri dönüş kapısı kapanacak.

ÖZEL GÜVENLİK SORUŞTURMASI: Kritik görevlerde kamuya alımlarda "özel güvenlik soruşturması" yapılacak. Emniyetten yargıya, bilgi işlem birimlerinden vergi dairelerine kadar kamunun her kademesinde paralel yapıya yakın isimler etkisiz hale getirilecek.

TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK: Kamuda personel rejimi sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak. Kamu çalışanlarının hak ve sorumlulukları 657 Sayılı yasa, TSK Personel Kanunu, Hakim Savcılar Kanunu, YÖK Personel Kanunu, KİT Personel Kanunu ile düzenleniyor. Hepsinin tek yasada toplanması öngörülüyor.

İŞ GARANTİSİ BİTİYOR: Özel sektörde olduğu gibi işini doğru yapmayanın meslek hayatı bitecek, iş garantisi olmayacak.

TERÖR BAĞLANTISI VURGUSU: Yasa'da, terör örgütleri ile bağlantılı kişilerin devlet memuru olmayacağı açıkça ortaya konulacak.

UZMANLARIN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLECEK: Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek.

DOĞU'YA KIDEMLİ PERSONEL: Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek.

TERFİDE YENİ DÖNEM: Performans özlük haklarının belirlenmesi ve terfide daha etkili olacak.

KAMUDA OPERASYON BAŞLADI

"Milli güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları" hakkında da Başbakanlık genelgesine dayanarak idari ve adli işlem başlatılıyor. Paralel Yapı üyeleri ve terör örgütü PKK sempatizanları ile bu örgütlere yardım edenler araştırılıyor. Bu tür yapılarlarla eylem birliği içinde olduğu tespit edilen kamu çalışanları hakkında amirler idari soruşturma yürütebiliyor. Suç eylemi belirlenenler hakkında savcılar harekete geçiriliyor. PKK, DHKP-C, Paralel Yapı dahil tüm örgütler genelge kapsamına alınırken, dışarıdan hizmet alımı yoluyla çalışanlar hakkında da titizlikle incelenmesi talimatı verilmişti. Memurlar Kanunu'nda yapılacak değişiklikler bu adımı daha da güçlendirecek


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SAG.MEM - 6 ay önce
2010 kpss i̇le atanan onbi̇nlerce fetö üyesi̇ adini soyadini çaliştigi kurumu heryeri̇ bi̇li̇yorsunuz atinsana i̇şten ni̇ye onlara geli̇nce herkes susuyor acaba konuşşurlarda bi̇rşeyler mi̇ söylerler
Avatar
abdullah - 6 ay önce
son günlerde ölümüyle dilimizde dolanan hemen hepimizin rahmet okuduğu muhammed ali savaşa gönderilmek istendiğinde o insanlar bana birşey yapmadı ki neden onlarla savaşayım diye itiraz ediyor.
bu türlü haberler yapıldığında ise hemen her kes fetö ile pkk aynıdır diyor.
biraz vicdan sahiplerine sorarım: fetö dediğiniz uydurma örgüt kaç kişiyi öldürdü? nerede nasıl çaldı? kime ne zulm etti?
madem size hiçbir kötü şey yapmadı bu kin ve nefret neden?
sadece Allah dedikleri için mi?
oysa pkk heryeri savaş alanına çevirdi işid hertürlü bombalama eylemi yaptı ve pekçok yönetici bunların bu eylemine göz yumdu.
ama bunlar mı fetö mü diye sorsanız vicdandan mahrum pekçok kişi pkk yı diğerine kıyasla bağrına basıyor.
yazık...
Avatar
evet bekliyoruz bakanklıktaki parelelcileri - 6 ay önce
ya onları işten atsanız bakanlıkta çalışacak adam bulamazsınız. bakanlıkta bırakın işten atmayı giden bakan parelelcileri daire başkanı olarak bile atadı.
Avatar
SELİMCAN - 6 ay önce
bence fetö i̇le metö arasında hiç bir fark yok.saygılarımla.
Avatar
SAG.MEM - 6 ay önce
şuanda teröre bulaşan memurluktan atilabi̇li̇r fetö örgütü üyesi̇ 2010 kpssde soru çalip memur olan onbi̇nlerce fetöcünün adi soyadi çaliştigi yer hepsi̇ belli̇ 6 yildir neden i̇şten atmadiniz
Avatar
sünnet ve sağlık memurur mağdur - 6 ay önce
sağlık kabinleri yasası tekrar gözden geçirilmeli,sağlık memurları sünnet yapar hale gelmeli