.

Sendika Yemek Parasını Vermeyen Müdürü Afişe Etti

Sendika Yemek Parasını Vermeyen Müdürü Afişe Etti

Sendika Yemek Parasını Vermeyen Müdürü Afişe Etti112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarına ödenmesi gereken nakdi tayin bedeli 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gerekirken defalarca ertelenmiştir.

        11 ay sonra yapılan düzenleme ile 112 çalışanlarına nakdi yemek yardımının verilmesi için düzenleme yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu 21.11.2016 tarih ve 612.99.- E.1340 sayılı yazı ile Eylül ayından itibaren tayin bedelinin nakdi olarak çalışana ödenmesi hakkındaki düzenlemeyi kurumlara ve kamuoyuna duyurmuştur.  

        9 aylık mağduriyetle ilgili sendika olarak dava açtık. Çünkü yasal düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2016 tarihidir. Yapılan ertelemenin sorumlusu Sağlık Bakanlığıdır ve bu hak kaybı mutlaka telafi etmelidir.

       Ancak ilimizde daha da tuhaf bir durum yaşanmıştır.

        Kocaeli İl Sağlık müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Dokuz aylık yemek ücretini ödemiyorsa bende Dört ayı ödemiyorum, demek suretiyle 06.01.2017 tarih ve 94039430- 841.02.17-E-12 sayı ile İl Ambulans Servisi Başhekimliğine yazmış olduğu resmi yazıda Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 21.11.2016 tarih ve 612.99.-E.1340 sayılı yazısını gerekçe göstermek suretiyle  Eylül 2016 tarihinden itibaren 112 çalışanlarına  ödenmesi gereken nakdi yemek yardımını01.01.2017 Tarihinden itibaren ödeneceğini ifade etmek suretiyle çalışanların mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Müdürlük, Sağlık Bakanlığının yazısına aykırı usulsüz işlem tesis etmiştir.

       Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kendi kendine adeta kanun çıkarmış ve düzenleme yapmıştır. 

       İl Sağlık müdürlüğü, Sağlık Bakanlığına ve Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı bir kurum değil midir ?

       Bağımsızlığını mı ilan etmiştir, yoksa Bakanlığın talimatını yok hükmünde mi saymıştır ?

        Bunu yaparken de adeta çalışanın aklıyla alay edercesine Sağlık Bakanlığı’nın Eylülden itibaren yemek yardımlarını nakdi ödeyin yazısını ilgi göstererek yapmıştır.

       Bakanlığın yazmış olduğu yazıyı okuyup anlayamayan, yorumlayarak gereğini yapamayan  idarecilerin   olduğunu kamuoyu ile paylaşmak bizim için zulümdür. Neresinden tutulursa tutulsun elde kalacak bu işin izahı yoktur,  mizahını yapalım dedik ama inanın ki böyle bir durum mizah bile kabul etmiyor. İnsanın aklı şaşıyor.

        Buradan İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine açıkça sesleniyoruz. Lütfen bu izahsız ve izansız talimatı kaldırın ve çalışanın hakkını ödeyin. Sendika olarak Dokuz aylık hak kaybı için davamızı açtığımız gibi buradaki hak kaybı için sessiz kalmamızda mümkün değildir. Çalışanlar adına Sendika olarak Sağlık Müdürlüğüne 18.01.2017 tarih ve 05 sayılı resmi yazı ile müracaatımızı yaptık. 112 Çalışanları içinde örnek dilekçeler hazırladık.

        Çalışanlar bu dilekçeler ile idareye müracaat ederek kendilerine ödenmeyen yemek ücretlerini yasal faizi ile birlikte talep edebilirler.  Yaşanan mağduriyetle ilgili hukuki destek almak isteyen 112 sağlık çalışanı üyemiz olsun veya olmasın sendika olarak kendilerine her türlü hukuki desteği vermeye hazırız. 

        Türk Sağlık Sen olarak 112 çalışanını nakdi yemek yardımını keyfi olarak verilmemesine asla razı olmayacağız. Her platformda çalışanın hakkını arayacağız. Çalışanın ekmeğini aşını kimseye yedirmeyeceğiz.

Ömer Çeker

Şube Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
reliable - 2 ay önce
yemek parası ödenmesinde hakkaniyet yok zaten nöbet tutan tutmaya herkese ödeniyor bu para 112 başhekimlik çalışanlarına yok, müdürlük personellerine yok, olsun da demiyorum zaten sadece nöbet tutan personele verilmesi lazım bu paranın nöbet tutmayanlar alınca nöbet tutanların da hakkı yenmiş oluyor yok öyle olmazsa diğer personele de verilsin. sendika ha arıyorsa bunlara da değinmesi lazım
Avatar
Mehmet - 2 ay önce
sendikacılık oturduğun yerden yapılmaz yapılırsa sahayı da gündemi de kaçırırsın işte böyle. Personel o parayı aldı da harcadı da haberin yokmu acaba sayın sendika...
Avatar
YASİN - 2 ay önce
YAZIDA ÖDENMEYECEK DEMİYORKİ. ÖDENECEK DİYOR.
BENCE SENDİKANIN KUYRUK ACISI VAR.
Avatar
Kartallaa - 2 ay önce
Ağrı il sağlık müdürlüğüde Ocak 2017 nin tek verdi. geçmişi vermedi. hesabını kanun önünde verecekler.
Avatar
Ahmet 112 - 2 ay önce
Müdürlüğün bu yazısı da gariplik var
1- Yazı ebys den yazılmış ancak imzalamdığına dair bilgi yok yani herhangi bi memur bunu sistemden yazıp ekranın fotosunu çekip yayınlayabilir
2- Müdürlük kendine bağlı bi birimi böyle bişey niye yazsın eğer gerçekten bu yazıyı yazdıysa zaten bıraksın müdürlüğü
Avatar
aliya - 2 ay önce
bir gün gelecek devlet kanunsuz, etik dışı, fitne-fücurla işler yapan stk ları afişe edecek.
Avatar
HASAN ALİ - 2 ay önce
E tamam ödenecek demişler zaten. Yahu adamlar o parayı ödeyeli ay oldu sendika uykuda sanırım. tabi sahadan uzak olunca normal
Avatar
erhedr - 2 ay önce
harbiden az çok il sağlık müdürlüğü çalışma ve yazışma konusunda bilgi sahibi olanlar bu yazının ne kadar saçma olduğunu biliğrler, sanki başhekimlik müdürlüğe hesap sormuş gibi, başhekimlik in müdürlük gibi tanımlı bir tüzelliği yok ki, hatta bir yazışma kodu bile yok, burda müdüre bir kumpas var çok açık şekilde, sendika yazısında da sanki dünyayı kurtaran adam edasında, başkan atmış tutmuş,işin aslı ne acaba?