.

Sağlıkçıların Talepleri KİK Toplantısında

Sağlık Sen Genel Merkezi Açıklaması;

Sağlıkçıların Talepleri KİK ToplantısındaSağlık Sen Genel Merkezi Açıklaması;

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası olarak, hizmet kolumuzdaki kurumların Kurum İdari Kurul(KİK) Toplantıları’na katıldık ve taleplerimizi masaya taşıdık. 

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu KİK Toplantısı’na Genel Başkanımız Metin Memiş, yanı sıra Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Örnek ve Hukuk Müşavirimiz Özlem Titrek, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü KİK Toplantısı’na Genel Başkan Yardımcılarımız Mustafa Örnek ve İdris Baykan ile Hukuk Müşavirimiz Özlem Titrek, Türkiye Halk Sağlığı KİK Toplantısı’na da, Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Örnek ve Hukuk Müşavirimiz Özlem Titrek katıldı.  


Kurumlar adına ise, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Kamil Türkmen, Genel Müdür Yardımcısı ve diğer bürokratlar, TKHK Başkan Yardımcıları Dr. Mehmet Tahiroğlu ve Dr. Abdullah Şeker, Hukuk Müşaviri Erol Demirci ve daire başkanları, THSK Başkan Yardımcısı Zeki Korkutata’nın yanı sıra daire başkanları katıldı.  KİK Toplantıları’nda bir önceki toplantılarda ele alınan ve üzerinde çalışılan konuların yanı sıra, yeni talepler de dile getirildi. 

KİK Toplantıları’nda dile getirdiğimiz ve bir sonraki KİK toplantısına kadar çözümü için mücadele edeceğimiz taleplerimiz şu şekilde:

YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURUM İDARİ KURUL TALEPLERİ
Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün KİK Toplantısı’nda dile getirdiğimiz taleplerimiz şu şekilde: 
1.    Süt iznini kullanan kadın kamu görevlilerinin döner sermaye ek ödemelerinden kesinti yapılmamalıdır. 
2.    Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı ivedilikle yeniden sınav yapılmalıdır. 
3.    10.02.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6663 sayılı Kanun ile 657 sayılı Kanuna eklenen çocuğu okul çağına gelene kadar yarım zamanlı çalışma hakkı Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında da uygulanmalıdır. 
4.    SABİM, BİMER, 112 gibi hatları gereksiz meşgul eden ve asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili işlem başlatılmalıdır. 
5.    Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar arası geçiş kurasında kadro sayısı ve çeşitliliği artırılmalıdır. 
6.    Özellikle büyükşehirlerde ve tatil beldelerinde sağlık çalışanlarının faydalanabileceği Sağlık Bakanlığına bağlı ve anlaşmalı misafirhane sayıları artırılmalıdır. 
7.    UMKE çalışanlarının mali ve özlük haklarına ilişkin tanımlama yapılarak nöbet ücreti vb. hususlarda hak kaybı yaşamaları engellenmelidir. 
8.    Aday memurların eş durumu ve eğitim durumu gibi mazeret durumu tayinleri yapılmamaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği aday memurlar mazeret durumu, eğitim durumu ve olağanüstü tüm tayin haklarından yararlanabilir. Bu nedenle Yönetmeliğe aykırı uygulamaya biran evvel son verilmelidir.
9.    ÇKYS’de sendika üyelikleri ile ilgili bilgiler girilmediğinden ve güncel tutulmadığından, il dışı tayinlerde sendika üyelik bilgileri görünmemektedir. ÇKYS’de sendika üyelik bilgilerine özen gösterilmesi gerekmektedir. 
10.    Uzman hemşire ve uzman ebelik kanun ile tanımlanmasına rağmen bu kadrolar henüz ihdas edilmemiştir. Uzman hemşire ve uzman ebelik için kadro ihdası yapılmalıdır. 
11.    657 sayılı Kanunun 36. maddesinde “sağlık idarecisi” tanımlanmasına rağmen Bakanlıkta bu kadro bulunmamaktadır. Sağlık yönetimi, sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık eğitimi vb. bölüm mezunları için sağlık idarecisi kadrosu ihdas edilmelidir.
12.    Kurum idari kurul toplantılarının Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları için kurumların koordinasyonunun sağlanması suretiyle tek bir çatı altında yapılmalıdır.


TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU KURUM İDARİ KURUL TALEPLERİ
1.    Kamu görevlisi olmayan 663 sayılı KHK ya tabi sözleşmeli personelin kıdem tazminatı/iş sonu tazminatı almaları sağlanmalıdır. 
2.    663 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin de diğer çalışanlar gibi ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar yıllık izinlerinde ek ödemelerinden kesinti yapılmamalıdır. 
3.    Süt izni ve ölüm iznini kullanan kamu görevlilerinin döner sermaye ek ödemelerinden kesinti yapılmamalıdır. 
4.    Birinci derece şehit yakını olan sağlık çalışanlarının bir yıl nöbetten muaf tutulması ve ilk 3 ay içinde döner sermaye kesintisi yapılmaması. 
5.    10.02.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6663 sayılı Kanun ile 657 sayılı Kanuna eklenen çocuğu okul çağına gelene kadar yarım zamanlı çalışma hakkı Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında da uygulanmalıdır. 
6.    Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar arası geçiş kurasında kadro sayısı ve çeşitliliği artırılmalıdır. 
7.    Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu için il içi tayinleri düzenleyen bir mevzuat bulunmamaktadır. Dolayısıyla tayinler idarecilerin inisiyatifine bırakılmaktadır. İl içi tayinlere ilişkin kriterler yasal bir mevzuat ile belirlenmelidir. 
8.    Toplu sözleşme ile üçüncü seviye yoğun bakımlara döner sermayede 0,10 ek puan verilmesi kararlaştırılmıştır. Ancak bazı yerlerde çalışanların bu ek puanı almasını engellemek için, üçüncü seviye yoğun bakımlar ikinci seviyeye dönüştürülmüştür. Toplu sözleşmeyi uygulamamak için yapılan bu uygulamaya son verilmelidir. 
9.    Aday memurların eş durumu ve eğitim durumu gibi mazeret durumu tayinleri yapılmamaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği aday memurlar mazeret durumu, eğitim durumu ve olağanüstü tüm tayin haklarından yararlanabilir. Bu nedenle Yönetmeliğe aykırı uygulamaya biran evvel son verilmelidir.
10.    ÇKYS’de sendika üyelikleri ile ilgili bilgiler girilmediğinden ve güncel tutulmadığından, il dışı tayinlerde sendika üyelik bilgileri görünmemektedir. ÇKYS’de sendika üyelik bilgilerine özen gösterilmesi gerekmektedir. 
11.    TSK’dan devrolan sivil personelin herhangi bir mali ve özlük hakkı kaybına uğramaları önlenmeli, maaş zamlarından yararlanmaları sağlanmalıdır. 
12.    Kurum idari kurul toplantılarının Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları için kurumların koordinasyonunun sağlanması suretiyle tek bir çatı altında yapılmalıdır.

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KURUM İDARİ KURUL TALEPLERİ
1.    Vekil ebe/hemşire ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanlarının görevlerinin sona ermesi halinde kıdem tazminatı/iş sonu tazminatı almaları sağlanmalıdır. 
2.    Aile hekimlerinin 8 saate kadar nöbet zorunluluğu kaldırılmıştır. Bugüne kadar nöbete gitmemeden kaynaklı soruşturmalar, artık suç konusu ortadan kalktığı için sonlandırılmalıdır. Ayrıca bundan kaynaklı verilmiş ihtar puanları da iptal edilmelidir. 
3.    10.02.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6663 sayılı Kanun ile 657 sayılı Kanuna eklenen çocuğu okul çağına gelene kadar yarım zamanlı çalışma hakkı Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında da uygulanmalıdır. 
4.    Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar arası geçiş kurasında kadro sayısı ve çeşitliliği artırılmalıdır. 
5.    Aday memurların eş durumu ve eğitim durumu gibi mazeret durumu tayinleri yapılmamaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği aday memurlar mazeret durumu, eğitim durumu ve olağanüstü tüm tayin haklarından yararlanabilir. Bu nedenle Yönetmeliğe aykırı uygulamaya biran evvel son verilmelidir. 
6.    ÇKYS’de sendika üyelikleri ile ilgili bilgiler girilmediğinden ve güncel tutulmadığından, il dışı tayinlerde sendika üyelik bilgileri görünmemektedir. ÇKYS’de sendika üyelik bilgilerine özen gösterilmesi gerekmektedir. 
7.    Kurum idari kurul toplantılarının Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları için kurumların koordinasyonunun sağlanması suretiyle tek bir çatı altında yapılmalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2351 KİŞİ SINAV KAZANDI ATANMADI. - 2 ay önce
SAYIN YETKİLİSENDİKA BAŞKANI MEMİŞ BEY 2351 VHKİNİN KAZANILMIŞ HAKKI SAYENİZDE DUMAN OLUP UÇTU.HANGİ KAZANIMDAN VE HANGİ KİK TOPLANTI KARARINDAN BAHSEDİYORSUN ALLAH AŞKINA SİZ KENDİ İŞİNİZİ NASILSA HALLEDİYORSUNUZ. BİZLER ÖMÜR BOYU BU BİZE REVA GÖRÜLEN HAKSIZLIĞI UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMUYACAĞIZ. HAKKIMIZI DA SİZE HELAL ETMEYECEĞİZ BUNU BÖYLE BİLİN EĞER AHRET GÜNÜ VARSA BOYNUZLU KOÇTAN BOYNUZSUZ KOÇ HAKKINI ALACAKSA BİZDE HAKKIMIZI AÇACAĞIZ BİZLER HİZMETLİ OLARAK HAK KAYBI YAŞIYALIM TEK MAAŞLA YAŞAMMÜCADELESİ VERELİM SİZLERDE AKSIRANA TIKSIRANA KADAR YİYİNİÇİN YAŞAYIN.ALLAH BÜYÜK BİR GÜN GELİR BİR GÜN KALIR BİZDE SİZ SAĞLIK PERSONELİNİN SENDİKACILARINDAN HAKKIMIZIALIRIZMERAKLANMAYIN. A SENDİKASI B SENDİKASIDEĞİL HEPİNİZ MEVLAM BÜYÜK UNUTMAYIN HELALEŞMEDİĞİNİZ SÜRECE HAKKIMIZI ALMADIĞINIZ SÜRECE BİZDEN HELALLİK BEKLEMEYİN. ALLAH BÜYÜK OBÜYÜK ALLAHIM HERŞEYİHAKKIYLA BİLİR GÖRÜR. 2351 VHKİ DEN BİRİ ÖTEKİLERSİYAH IRK.......
Avatar
HEMŞİRE - 2 ay önce
sağlık personeli sürünüyor önce maaşlarımızı düzeltin
Avatar
sünnet - 2 ay önce
sağlık personelinin sünnet konusunda hak mağduriyetleri var bunu herkes biliyor,sünnet ve sağlık kabinleri yasası güncel bir önem arzetmekte,lütfen değerlendiriimeye alınsın
Avatar
Can - 2 ay önce
Talepler yine fos çıktı. Diğer memurlara göre düşük kalan maaşlar gündemde yok. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini yok. Dostlar alışverişte görsün talebi bunlar. Kocaeli tıp kadar olamazsınız. Adamlar 3 yıllığına 2360tl promosyon alıyor. Siz 270000 personeli 3 kuruşa razı edip zafer diye tutturdu biz.
Avatar
cinali - 2 ay önce
yıl 2016.... 3 çocuk yapın deniyor. ama hala süt izninden ek ödeme kesintisi oluyor. zaten hastane dönerinden verilen, devlete dokunmayan ek ödemenin hala nasıl süt izninde kesiliyor şaşkınlık içindeyim. ne işe yarar bu sendikalar..
Avatar
Kurum İdare - 2 ay önce
Kurumlar ve Bakanlık karar alma mekanizmasında hiyerarşik olarak alt düzeyde bulunan yöheticiler ile temsil edilmekte. Bu şekilde alınacak kararlar temenniden öte geçmeyecektir. Bunun yerine Bakanlık adına Müsteşar Yardımcısı ilgili Genel Müdürler İlgili Kurum Başkanları ve ilgisine göre Başkan yardımcıları ve daire başkanları ile birlikte yapılacak toplu Kurum İdari sözleşmesinde fayda vardır. Yoksa bu şekli ile hiç bir şey çıkmaz
Avatar
SAĞLIKÇI AİLE - 2 ay önce
BİR YASA GETİRİLDİ,BEBEĞİ OLAN 24 AY NÖBET TUTAMAZ DİYE AMA EŞİ ÇALIŞAN OLUNCA BEBEĞE KİM BAKACAK KİME EMANET EDECEKSİN KÜÇÜCÜK BEBEĞİ ANNEYE DE NÖBET İZNİ VERİLSİN MAĞDUR DURUMDAYIZ HİÇ YOKTAN KİŞİNİN İSTEĞİNE BIRAKILSIN.
Avatar
ENTEGRE HASTANE ÇALIŞANI - 2 ay önce
HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI ENTEGRE HASTANELERDE 24 SAAT ÇALIŞMA KARŞILIĞI NE YEMEK NEDE ACİL FARKI VERİLMEKTE BİLGİNİZE.İNŞALLAH ÇÖZÜME KAVUŞUR.