.

YIPRANMA PAYI İLE İLGİLİ İLK ADIM

YIPRANMA PAYI İLE İLGİLİ İLK ADIM

YIPRANMA PAYI İLE İLGİLİ İLK ADIMSağlık-sen genel başkanı yıpranma payını değerlendirdi. Yıpranma payının sadece nöbet tutan birimlere verilmesine tepki gösteren başkan isteklerini anlattı.

Nöbet tutan sağlık personeline, tuttukları nöbet oranında yıpranma payı verileceğine yönelik açıklamayı, yıpranma payı talebimizin hayata geçmesinin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu kapsamda Başbakan’ın, yıpranma payına yönelik taleplerin yeniden değerlendirilip, çalışmaların kademeli ve basamaklı bir şekilde sonuçlandırılacağına yönelik açıklamasını da yıpranma payının daha kapsamlı olmasına ilişkin talebimizin hayata geçmesinde atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Başbakan Davutoğlu, “Sağlık çalışanlarının unvanına ve çalıştığı sağlık tesisinin mülkiyetine bakılmaksızın tüm sağlık çalışanlarımız, fiili hizmet zammından tuttuğu nöbet saatine göre 15 gün ile 90 gün arasında bu haktan yararlanacaktır. Bu haktan yararlananlar, 3 yıla kadar erken emeklilik hakkı elde edecek.” açıklamasında bulunmuştur.

Sadece nöbet tutan sağlık personeline, tuttukları nöbet oranınca yıpranma payı verilecek olması, sağlık çalışanlarının, beklentilerini tam anlamıyla karşılamayacaktır. Yıpranma payı, sağlık hizmeti sunan herkesin hakkıdır.

5510 sayılı Kanun riskli işleri açıklamaktadır; buna rağmen Sağlık Bakanlığı’nın sadece nöbet tutanlara yıpranma payı öngörmesi kanuna da uygun değildir. Zira sağlık hizmeti ortamlarının risk çeşitleri ve olası tehlikeleri direkt nöbet uygulamasıyla ilgili değildir.

Bu gerçekten hareketle sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkı verilmesi için mücadele veren Sağlık-Sen’in girişimleri neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından iki yıl önce açıkça 5 hizmet yılına karşılık bir yıl yıpranma payı sözü verilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde yer aldığı şekliyle çok tehlikeli risk grubuna giren ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde, 112 acil sağlık hizmetlerinde ve Adli Tıp Kurumu’nda sağlık hizmeti sunumunda görev yapanlar için 360 güne 90 gün, diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmeti sunumunda çalışanlar için ise 360 güne 60 gün fiili hizmet süresi zammı verilmesi talebimizdir.

Buna ilişkin bilimsel ve hukuksal gerekçelerle hazırladığımız, bütün sağlık çalışanlarını kapsayan ve geçmişe yönelik yıpranma payını da içeren çalışmamızı, ilgili meclis komisyonu üyelerine ulaştıracağız ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Süreçle ilgili gelişmeleri de takip edip, bu konuda bize ilk sözü veren Sayın Cumhurbaşkanımızı da bilgilendireceğiz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SAĞLIKEVİ EBESİ - 9 ay önce
7 gün 24 saat senelerce köylerde yuzlerce doğum yaptirdim.bizlerde yıpranma payını haketmedikmi acaba?
Avatar
SELİMCAN - 9 ay önce
Allahınızı severseniz sağlık çalışanları sırtlarında çimentomu taşıyorlarmış da,yıpranma payı istiyorlar,bence lüzumsuz diye düşünüyorum.saygılarımla.
Misafir Avatar
... - 9 ay önce
....
Avatar
Yasin - 9 ay önce
yılda 15 gün yıpranma payı aldığımızı varsayalım: prim ödeme günü yıllık 360 gün üzerinden yapılır 360/15=22 yani 22 yıl çalışırsak 1 yıl yıpranma payı alacağız vermeyin daha iyi, birde yıpranma payı diyorlar ayıp ayıp
Avatar
çalışan - 9 ay önce
evet çok doğru doktor hemşire sağlık memuru hizmetliler yani servidekilere nöbet tutanlara verilmeli
Misafir Avatar
yağmur - 9 ay önce @çalışan
nerede çelışacağımıza biz mi karar veriyoruz nereye atarlarsa orda görev yapıyoruz ben heryerde çalıştım benim gibi olan meslektaşlarım çoğunlukta şimdi hastaneden toplum sağlığına veya toplum sağlığından hastaneye geçebiliyormu her isteyen ,çalıştığın yer servis olunca onaylıyorsun peki seni servise vermeselerdi .......
Avatar
Ebe - 9 ay önce
emeklilikte yil şartini yerine getirmiş kademeli yaşinin tamamlanmasini bekleyenlerin durumlarina açiklik getirir misiniz. burada bir anlam kargaşasi var. mesela yipranma payiyla 3 sene hak kazanmiş bir çalişan, emekliliğine yani kademeli yaş sinirini doldurmaya da 2 senesi varsa bu hakdan dolayi emekli olabilecek mi.
Avatar
akim - 9 ay önce
baslangic derken yenilgiyle baslamak demrk istiyordun galiba. 112 ciler yine sendikada kosebasindalar. her konuda oldugu gibi kirmizi taksiciler kendilerine ayricalik yaptirdilar.