.

Taşeronda Ayrım Nasıl Yapılacak ?

Taşeronda asil iş yardımcı iş ayrımı nasıl yapılacak ?

Taşeronda Ayrım Nasıl Yapılacak ?Kamuda yaklaşık 650 bin civarında taşeron/alt işveren işçisi çalıştığı ifade ediliyor. Bu konuda net bir rakam yok. 650 bin işçinin yaklaşık 200 bininin asıl işte çalıştığı tahmin ediliyor. Kamuda asıl işte çalışanların kadroya alınacağı hükümet yetkilileri tarafından ifade edildi. Burada da asıl iş nedir? Sorusu gündeme geliyor. Bir çok taşeron işçisi de haklı olarak soruyor. Ben asıl işte mi çalışıyorum? Benim yaptığım iş kadroya alınmamı sağlar mı? Okuyucularımın bu sorularını cevaplamaya çalışayım. 

Asıl iş ve yardımcı iş nedir?               

Çalışma mevzuatında asıl iş ve yardımcı işlerin genel olarak tanımı yapılmıştır. Buna göre, mal veya hizmet üretiminin esasını oluşturan işe asıl iş deniliyor. İşyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin olmakla beraber doğrudan üretim organizasyonu içerisinde yer almayan, üretimin zorunlu bir unsuru olmayan ancak asıl iş devam ettikçe devam eden ve asıl işe bağımlı olan işlere de yardımcı iş deniliyor. Bir işin asıl iş mi? Yoksa yardımcı iş mi ? Olduğu konusunu iş mevzuatına göre Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri inceliyor. 

İş ayrımını kim belirleyecek?            

Kamuda hangi işlerin asıl iş olarak kabul edileceği  yukarıda açıklanan  asıl iş yardımcı iş tanımı/kriteri dikkate alınarak  ilgili komisyonlar /kurullar tarafından belirlenecek. 

Asıl iş, yardımcı iş ayrımını yapmak her zaman kolay olmayabiliyor. Bu ayrım yapılan işin özelliklerine göre farklılıklar oluşturuluyor. Bir işyerinde asıl iş kabul edilen bir iş, başka bir işyerinde yardımcı iş olarak kabul edilebilir. Bunun akside  mümkün olabilir.  Görüldüğü üzere konu biraz karışık. Bu nedenle örnekler üzerinden konuyu açıklamaya çalışalım. 

Örnek: A Hastanesinde veri hazırlama işi asıl iş midir?            

Hastanenin asıl işi sağlık hizmetidir. Bir doktorun yapmış olduğu muayene ve ameliyat işleri hastanede yapılan asıl iştir. Veri hazırlama işi asıl iş olan sağlık hizmetine yardımcı bir iştir. Hastanede yapılan temizlik, yemek, servis gibi hizmetlerde yardımcı işlerdendir. Hastanede elektrik vb gibi teknik hizmetleri yapanlar, hasta yakınlarını karşılama ve uğurlama işlerini yapanlar yardımcı işler kapsamında değerlendirilir. Hastanın ameliyat olmasında ameliyathanede doktor nezaretinde bizzat görev alanların  asıl işte çalıştıkları kabul edilebilir. 

Örnek: Karayollarında asfalt işinde çalışanlar asıl işte mi çalışmış sayılır?            

Karayollarının esas işi asfalt yapma, yapılmış olan asfaltın bakım ve onarımını yapma olduğu için  asfalt işinde çalışanlar asıl işte çalışmış kabul edilir. Asfaltta çalışacak işçileri getirip götüren şoförler ise yardımcı işlerde çalışmış sayılır. Ancak asfalt makinesini/araçlarını kullanan şoförler  asıl işte çalışmış kabul edilir. 

Örnek: Belediyelerde temizlik işi yapanlar asıl işte çalışıyor kabul edilir mi?            

Belediyelerin asıl işlerinden biride temizlik işi olduğundan belediyelerde park ve bahçe temizlik işlerinde çalışanlarda asıl işte çalışıyor kabul edilebilir. Belediyenin araç tamir atölyesinde çalışanlar yardımcı işlerde çalışıyor kabul edilebilir. 

Bu örnekleri her kuruma ve işyerine göre çoğaltmak mümkün. Her kurumu veya işyerini yaptığı işlere göre değerlendirmek gerekiyor. Unutmayalım! Bir işyerinde asıl iş kabul edilen bir iş başka bir işyerinde yardımcı iş olarak kabul edilebilir.

Bu bağlamda Kamuda taşeron işçisi olarak çalışanlar;           

Doğrudan doğruya asıl işlerde işe alınarak  çalıştırılmaları veya Yardımcı işlerde işe alınmalarına karşın asıl işlerde çalıştırılmaları halinde açıkça MUVAZAA söz konusudur. Bu durumdaki   işçiler baştan itibaren asıl işverenin yani KAMUNUN  işçileri olarak işlem göreceklerdir. Dolayısıyla hem kadroya hak kazanacak hem de geçmişteki çalışmalarına ilişkin özlük ve ücret farklarını talep etme hakkına sahip olacaktır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SELİMCAN - 1 yıl önce
taşeronlarin kadroya alınmasına karşıyım. haksız rekabete yol açıyor.bence sınav yolu ile atama yapılmalıdır.saygılarımla.
Misafir Avatar
TAŞERON - 1 yıl önce @SELİMCAN
taşerona cevap 10 senedir dışarıda atama bekleyenler ne olacak? kul hakkı değilmidir torpille işe girip birde kadro
Misafir Avatar
taşeron - 1 yıl önce @SELİMCAN
arkadaşım ozaman 10seneyi çöpe atalım çalışarak haketiğimizi bilmenizi isterim
Avatar
Ken06 - 1 yıl önce
editor siz bu bilgileri resmi makamlardan almamissiniz vatandaşı kesin bilgilerle bilgilendirin tıbbi sekreter ve v.h.k.i ler sağlık bakanlığında asıl iştir isbatıda bu kurumda aynı bu işlerde çalışan 657 kadrolular var buda emsal teşkil eder zaten yargı kararlarida bunu gösteriyor
Avatar
Ank06 - 1 yıl önce
yılbaşından sonra görürsünüz bakanlar kurulu listesi yayınlansın peşin peşin yazmaya gerek yok tıbbi sekreterler ve v.h.k.i asıl iştir madem yardımcı işte niye sağlık bakanlığında kadrolularda çalışıyor bu işlerde çelişkili haber olmuş
Avatar
vHKİ - 1 yıl önce
vhki̇ asil istir buradan kendinize birseyler cikartmayin sakin arkadaslar hem kadrolu çalişan vhki̇ var hemde tibbi sekreterlerin isini yapiyoruz iki taraftanda asli isi yapiyoruz
Avatar
Ank06 - 1 yıl önce
şimdi selimcan kardeşim sen her şeyi iyi biliyorsun ya hani bu işler klavye başında yazmayla olmuyor, peki şunu biliyormusun okdar mevcut taşeron olarak çalışan tıbbi sekreterler veya boşta gezenler var adamlar bunları atama yoluyla değil taşeron olarak asgari ücretle çalıştırıp peşgeş çekiyor, kpss alımına gelincede çok komik raklarla 44 tane veya 70 tane gibi rakamlarla alıyor bu bölümü bakanlık mağdur etti ve bitirdi devlet alım yaptıda onlarmı girip çalışmadı tabiki mevcut çalışan taşeron tıbbi sekreterler ve v.h.k.i ler kadroyu sonuna kaar hak ediyor.
Avatar
TAŞERONA SON - 1 yıl önce
sen bu bi̇lgi̇yi̇ neye göre söylüyorsun sayin edi̇tör bakanliktan cikacak karar önemli̇ ki̇ şayet mahkeme yolu acik emsal gösteri̇lecek kadrolular var kafanizi yormayin vhki̇ ler i̇çi̇n i̇nsalllah kadroyu alacagiz yilbaşinda olmadi ni̇san ayinda olacak
Avatar
taşeron - 1 yıl önce
bir kurumda iş varsa aslı fotokopisi olmaz kadrolu hizmetlinin yaptığı işi taşeron yapıyor diye o işin önemi azalmaz o yüzden bütün taşeronlar kadroya alınmalıdır
taşeron iş kısa süreli iştir 3 gün burda 5 gün başka yerde çalışanlar taşerondur.15 yıllık 20 yıllık taşeron olmaz
Avatar
taşeron huseyın - 1 yıl önce
kamuda çalısan vhki leri kadro beklıyor hukumetımızden en kısa zamanda bu ısı cozecegıne ınanıyoruz