.

Süt izni kullananlardan ek ödeme kesintisi yapılacağına dair işlemin iptali istendi

Süt izni kullananlardan ek ödeme kesintisi yapılacağına dair işlemin iptali istendi

Süt izni kullananlardan ek ödeme kesintisi yapılacağına dair işlemin iptali istendiSağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, il sağlık müdürlüklerine gönderdiği yazıyla süt izni kullandığı sürelerin “çalışılmayan süre” olarak işlenerek döner sermaye ek ödemelerinde buna göre kesinti yapılmasına dair yazı göndermiştir.

Anayasa ve Türkiye’nin tarafı olduğu sözleşmelere aykırı işlemin iptali için Türk Tabipleri Birliği ve Türk Dişhekimleri Birliği tarafından dava açılmıştır.

Davada, hakkının kullanan kadın çalışanların cezalandırılması niteliğindeki işlemin iptali istenmiştir. Davada ayrıca süt iznine ilişkin Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun “Ek ödeme” konulu yazılarının ve bu işlemlere dayanak gösterilen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 4. maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 4. maddesinin birinci fıkrasının (t) bendinin de iptali istenmiştir. 

Davada ayrıca bu işlemlerin dayanağı olduğu belirtilen 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 104. Maddesinin (G) bendinde yer alan “fiili çalışma süresine bağlı her türlü ödemeler hariç” ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması istenmiştir.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
grolly - 5 ay önce
helal olsun tabipler birliğine sonuna kadar arkanızdayız
Avatar
saçma - 5 ay önce
arkadaş çalışılmayan zamanın performansı mı olur. peki çalışmayanlar çalışmadıkları halde performans alırsa, çalışanlar için 2 kat performans mı verilecek. bir şekilde ya vlenmemiş ya da çocuğu olmayan anneler için de haksızlık olmaz mı. öte yandan resmi yıllık izinde bile çalışılmayan günlerin performansının olmadığı hatırlatırım.(10 güne kadar hariç).
Avatar
AHMET - 5 ay önce
sadece süt i̇zi̇nli̇ler deği̇l. çocuğu engelli̇ olan ve 1 saat i̇zi̇n kullanan tüm personeller, günlük saatli̇k i̇zi̇n veri̇len tüm personel, radyo-i̇yoni̇zan maddeler i̇le çalişmayan ama 35 saat mesai̇ yapan tüm personel bu kapsama gi̇rmektedi̇r. eğer çalişilan gün katsayisiyla döner veri̇li̇yorsa, aylik mesai̇ fazlasi çalişanlara da gün katsayisinda döner veri̇lmesi̇ gerekmektedi̇r.