.

Sağlık çalışanlarına ayda 48 saat mesaiye yılda 3 ay erken emeklilik hakkı

Sağlık çalışanlarına ayda 48 saat mesaiye yılda 3 ay erken emeklilik hakkı

Sağlık çalışanlarına ayda 48 saat mesaiye yılda 3 ay erken emeklilik hakkıAyda 48 saat nöbet tutan bir doktor ve hemşire maksimum düzeyde yıpranma hakkı kazanmış olacak. Bir yıl boyunca bu düzenin devam etmesi ve her ay 6 gün nöbet tutulması durumunda yılın sonuna gelindiğinde toplam 90 gün (3 ay) erken emeklilik hakkı kazanılacak.

Hürrriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, doktor ve hemşirelere "erken emeklilik" düzenlemesinin detayları netleşmeye başladı. Kısa süre içinde meclise sevk edilmesi planlanan yeni torba yasa taslağının önemli maddelerinden biri de erken emekliliğe olanak veren "yıpranma hakkı" olacak. Burada da formül, ayda 6 gün mesasi yapılması üzerine kurulacak. Mesaileri hastane yönetimleri bildirecek, bunun üzerinden de prim gününe eklenecek.

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda devam eden torba yasa taslağı çalışmalarına göre, sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesi için bakanlığın kullandığı nöbet sistemi dikkate alınacak. Buna göre, mesai saatleri dışındaki çalışmalar, "nöbet kavramına girecek", ayda 6 gün (48 saat) nöbet tutan bir doktor, maksimum düzeyde yıpranma hakkı kazanmış olacak. Bir yıl boyunca bu düzenin devam etmesi ve her ay 6 gün nöbet tutulması durumunda yılın sonuna gelindiğinde toplam 90 gün (3 ay) erken emeklilik hakkı kazanılacak. 48 saatten fazla nöbet tutulması durumunda da bir değişiklik olmayacak ve 90 gün hesabı geçerli olacak. Nöbet saatinin 48 saatin altına düşmesi durumunda ise kademeli bir sistemle yıpranma hakkı verilecek. Burada yıpranma payının belirlenmesi için kurulacak bir katsayı sisteminden destek alınacak. Böyle bir durumda yıllık yıpranma hakkı 15 güne kadar düşebilecek.

Sağlık'ta, Teşkilat Kanununu değiştirme hazırlığı...

Hastaneler bildirecek

Tutulan nöbetleri hastaneler bildirecek. Aylık bazda yapılacak bu bildirimleri toplayan Sosyal Güvenlik Kurumu da nöbetler üzerinden prim hesaplamalarını yapacak. Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesinde, 5510 sayılı sosyal güvenlik kanunundaki genel hükümler de geçerli olacak. Buna göre, hesaplanan yıpranma payları 5 yılı geçmemek üzere, çalışanların prim gün sayılarına eklenecek. Bu süre de 3 yıla kadar uygulanacak. Yıpranma payında kamu, özel ayrımı ise söz konusu olmayacak. Tüm sağlık çalışanları bu kapsama girecek.

Sağlık çalışanlarının yıpranmadan faydalanabilmesi için 1800 gün veya 3600 gün belirtilen işyeri ve işlerde çalışmış olması şartı da aranacak.


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerçek - 8 ay önce
haberi okudum...sonra bir gülme tuttu :)
Avatar
sag.mem - 8 ay önce
saglık çalışanlarının önündeki en büyük engel sağlık sen dir.15 yıldır saglık çalışanlarının canını okudunuz hiç bir hak elde edemeniniz ancak aynı konfederasyonu içinde yer alan eğitim bir sen öğretmenleri için herşeyi yapıyor tüm özlük halakarında iyileştirmeler yaptı geriye dönük bir bakın neler elde ettiler.hiç kimse neden sendikaya telefon açıp mail yazıp tepkisini şikayetini dile getirmiyor
Avatar
telve - 8 ay önce
önce tereyağını tencereye koyuyoruz kısık ateşte soğanı kavuruyoruz içine önceden tuttuğumuz nöbetleri yedire yedire katıyoruz tam kıvama gelince tüp bitiyor
Avatar
hstn - 8 ay önce
bu yasa geçmişi de kapsayacak mı? eğer kapsayacaksa eski tutulan nöbetler arşivlerden nasıl tespit edilecek? bilgisi olan var mı?
Misafir Avatar
nurse - 8 ay önce
geçmişi kapsayamaz yasanın kabul edildiği andan itibaren geçerli olur zira geçmiş yılların kayıtlarının tümüne ulaşılması pek mümkün görünmüyor
Avatar
haspita - 8 ay önce
daha önceden nöbet tutmuş ama halen aynı iş yerinde çalışmaya nöbetsiz devam eden kişiler ne olacak
Avatar
nediim - 8 ay önce
gündüz çalışanlara gençlik aşısı yapılıyor du dimi....
Misafir Avatar
İSYAN - 8 ay önce @nediim
sende gece çaliş o zaman neyi̇n kafasi bu şi̇mdi̇ gecedeki̇ eleman si̇zden 2 kat daha fazla yoruluyor i̇ş yükü si̇zden daha fazla şi̇mdi̇ nöbet tutamaz raporu alanlar raporlarini yirtar atarlar hastaliklari kalmaz
Avatar
Biologemoo - 8 ay önce
Yalanin bini bir para yazar iyi sallamis sagolsun
Avatar
Asm - 8 ay önce
Herkes nöbet tutmak istese gündüz kim çalıcak anayasaya aykırı değilmi