.

Sağlık Bakanlığı, eğitim özründen nakil hakkını nasıl kullanıyor?

Sağlık Bakanlığı, eğitim özründen nakil hakkını nasıl kullanıyor?

Sağlık Bakanlığı, eğitim özründen nakil hakkını nasıl kullanıyor?



SORU: Odyometri mezunuyum atandim şuan aday memurum. İşitme engelliler öğretmenliğini DGS ile kazanmak istiyorum. Ayrıca okul birincisi olarak mezun oldum. Eğer eskişehir işitme engelliler öğretmenliğini kazanirsam eğitim durumundan tayin olabilir miyim?

CEVAP:

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin, "İsteğe bağlı yer değiştirme" başlıklı 16. maddesinin ilgili fıkrası

şu şekildedir:

"(2) Standardın uygun olması kaydıyla bu Yönetmeliğin puan, süre ve  dönem ile ilgili hükümlerine bağlı kalmaksızın; ....

g) Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim gördüğünü belgelendirmesi  halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir."

Yönetmeliğin bu hükmüne göre,

1- Sağlık personelinin eğitim durumundan dolayı nakil isteyebilmesi için sağlıkla ilgili bir okul kazanması gerekmektedir.

2- Sağlıkla ilgili öğrenimin en az 2 yıllık öğrenim olması gerekmektedir. Dolaysıyla, sağlık personeli hem önlisans hem de lisans bölümleri için nakil isteyebilir.

3- Bu nakil işlemi öğrenim süresiyle sınırlıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık personeli - 10 ay önce
öğrenim süresi boyunca kısmını açabilirmiyiz.. normal süresimi.. yoksa mezun olanakadarmı.. örnek önlisans 5 yılda bitse. yinede geçerlimi. yoksa ilk iki yılda bitmesimi gerekiyor.bitmezse geri tatayın olunan yere gönderilirmi..
Avatar
sağlık personeli - 10 ay önce
sayın editör. bu konuyla ilgili bi açıklama varmı..
öğrenim süresi boyunca kısmını açabilirmiyiz.. normal süresimi.. yoksa mezun olanakadarmı.. örnek önlisans 5 yılda bitse. yinede geçerlimi. yoksa ilk iki yılda bitmesimi gerekiyor.bitmezse geri tatayın olunan yere gönderilirmi..??
Avatar
lab tek - 10 ay önce
ben üst öğrenimim olan biyoloji bölümünü kazandım tayinimi yapmadılar adana da boş yer yok diye, işine geldiklerini yapiyorlar vAllaha hakkı mı helal etmiyorum
Avatar
Hemşir - 10 ay önce
şuan 4 yıllık hemşirelik okumuş olan kişi çalıştığı kurumdan 2 yıllık bir sağlık bölümünü tercih edip eğitim durumundan tayin olabilir arkadaşlar
Avatar
tıbbi sekreter - 10 ay önce
ben kendi üst örenimim olan önlisans bölümüne yerleştirildim. ilgili yönetmeliği ilgi tutarak tayin istedim. fakat okulun bulunduğu ilin pdc'si dolu diye ret verdiler. pdc şartı var ise biz kandığımız okula nasıl gideceğiz...