.

SAĞLIK ALANINDA YENİ HÜKÜMET NELER YAPACAK ?

64. Hükümet Programının Açıklanmasıyla Sağlık Alanında Ne Gibi Yenilik ve Çalışmaların Yapılacağı da Belli Oldu.

SAĞLIK ALANINDA YENİ HÜKÜMET NELER YAPACAK ?Sağlıklı Nesiller başlıklı hükümet programına göre bir çok yenilik ve değişiklik yapılması planlanıyor. Tüm detaylar ile 64. Hükümet Programındaki sağlık çalışmaları ne olacak?

İşte cevabı..

AK Parti iktidarları olarak, insan merkezli anlayışımızla, fiziken ve ruhen sağlıklı nesillerin yetişmesini öncelemekteyiz. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini, aynı zamanda kalkınmada beşeri sermayenin oluşumu için de bir gereklilik olarak görüyoruz.

Sağlık alanında hizmet standardının sürdürülebilirliğini sağlamak, yeni reformlarla hizmet kalitesini artırmak, başta yoksul kesimler olmak üzere hizmeti vatandaşlarımızın ayağına götürmek temel amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda, sağlık alanındaki insan kaynağımızın ve hizmetlerin kalitesini sürekli artırmayı hedefliyoruz.

64. Hükûmet döneminde temel sağlık hizmetlerini geliştirirken, koruyucu sağlık hizmetlerine daha fazla önem vereceğiz. Bunun yanında, sağlıkta küresel bir marka haline gelen ülkemizin, önümüzdeki dönemde sağlık turizmi alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmesini hedefliyoruz.

Tıbbi teknolojide, ilaç ve kozmetik endüstrisinde ve sağlık turizminde kapasitemizi artırmak, yeni projelerin temel motivasyonunu oluşturacaktır. Hedefimiz, ülkemizi sağlık alanında bölgemizin öncü ülkesi yapmaktır.

Sağlık politikalarımızın en temel önceliklerinden biri de, ‘Sağlıklı Yaşam Kültürü’nün oluşturulmasıdır. Sağlık okuryazarlığının geliştirilmesine yönelik uygulamalarımız, bu amacın hayata geçirilmesinde en etkili ve kapsayıcı politika aracımız olacaktır.

Aile Sağlığı Merkezlerinde yeniden yapılanmaya gidilerek, koruyucu sağlık hizmetleri yanında, aile hekimliği, tedavi hizmetleri, evde sağlık ve 112 acil sağlık hizmetleri bütüncül bir anlayış ile ele alınarak yeni bir yapı kurulacaktır. Birinci basamak ile ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin entegrasyonu sağlanacaktır.

Uluslararası deneyimler de dikkate alınarak, şehir hastanelerinin yönetim dinamiklerinin işlevsel bir şekilde tesis edilmesini sağlayacağız.

Önümüzdeki dönemde hastanelerimizdeki nitelikli yatak oranını daha da artıracağız.

Koruyucu hekimliği yaygınlaştıracağız ve sağlıklı yaşam kültürünü teşvik edeceğiz.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri destekli entegre uzaktan sağlık ve bakım uygulamalarını yaygınlaştıracağız.

Evde sağlık hizmetlerini geliştireceğiz.

Ağız ve diş sağlığının düzenli kontrollerle takip edilmesini sağlayacağız.

Biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artıracağız.

Yerli plazma ürünleri üreteceğiz. Ülkemizi bu teknolojiyi üretebilen ve kullanabilen sayılı ülkelerden biri haline getireceğiz.

Kişiye özel kanser tedavisini öngören ONCOGEN projemizi hayata geçireceğiz.

Milli aşı projemiz ile kendi aşımızı üreteceğiz.

Kamu-Özel Ortaklığı (KÖO) modeli ile başlatmış olduğumuz şehir hastaneleri projelerini tamamlayacağız.

Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü ile ülkemizde sağlık alanında biyoeşdeğer ilaçların geliştirilmesini sağlayacağız.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi projemiz kapsamında; sağlık sisteminde rol model uygulamaları hedefleyen bir ülke olarak çalışmalarımızın bir üniversite çatısı altında yapılanmasına önem vermekteyiz.

‘Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Öncelikli Dönüşüm Programı’mızla tütün kullanımı, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile etkin mücadeleyi; sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, gıda güvenilirliğinin ve ruh sağlığının geliştirilmesini hedeflemekteyiz. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burhan - 1 yıl önce
sekreterlikleride bi zahmet kapatın eski sistem binkat daha iyiydi
Avatar
handan - 1 yıl önce
hastane ve yatak sayisi arttirilip personel sayisi ayni mi kalacak.kaliteli hizmet vermek icin personel sayisi arttirilmali yipranma payi verilmeli ve personelin de insan oldugu unutulmamali
Avatar
ibrahim genç - 1 yıl önce
bende bir ak partili olarak sayın başbakanın sağlıkçılara yıpranma payı sözü neoldu bütün kamu personelinin maaşşaları artarken sağlık çalışanlarının maaşları ne zaman artacak döner sermayemiz neden emekliliğimize sayılmıyo lütfen en kısa zamanda bunları yaparsanız çok iyi olur iyi çalışmalar
Misafir Avatar
XY - 1 yıl önce @ibrahim genç
sen ve sen i̇n gi̇bi̇ler adaletli̇ olmaya devam edi̇n bi̇rgün adaleti̇ alirsiniz...
Avatar
ebe - 1 yıl önce
lisans mezunu ebelerin ek göstergeleri 3600 olmalı. yıpranma payı verilmeli,döner sermaye emekliliğe yansıtılmalı,,,,,,,,,,,,
Avatar
sağlık memuru - 1 yıl önce
663 iptal etsinler yeter
Avatar
mustafa - 1 yıl önce
112 yi butuncul yapmayınız kendi başına özerk olmali paramedik ve att mesleginden olusmali ayni konu hastanelerin acilleride boyle olmali yada tum meslekler( hemsire ebe cevre sagl tekn. at paramedik vs ayniunvan verilip tek cati saglikci olunmasi gerekmesi daga cazip olur böylece saglikcilar arasında bilgi meslek okul çatişmasi olmaz bence. saygilar
Avatar
HEMŞİRE - 1 yıl önce
hastane açiyorsunuz yatak sayisini artiriyorsunuz ama personel sayisi ayni halka i̇yi̇ hi̇zmet i̇çi̇n sağlik personeli̇ni̇ ezdi̇ği̇ni̇zi̇n farkindamisiniz bi̇razda sağlik personeli̇ni̇n çalişma şartlarini düzenleyi̇n
Avatar
HEMŞİRE - 1 yıl önce
sağlik personeli̇ hergün şi̇ddete maruz kaliyor buna ne zaman dur di̇yeceksi̇ni̇z