.

Personel, radyasyon konusunda hassasiyet göstermeli

TÜRKRAD ve TÜMRAD-DER: - "Departmandaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmaması, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olması bu ve buna benzer sonuçların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır"

Personel, radyasyon konusunda hassasiyet göstermeliTürk Radyoloji Derneği (TÜRKRAD) ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), radyoloji departmanlarındaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmamasının, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemesinin olumsuz sonuçlar doğurduğunu bildirdi.

TÜRKDAD ve TÜMRAD-DER'in ortak açıklamasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan radyoloji teknisyenlerinin rutin muayenelerinde 12 kişide tiroid nodülü tespit edildiği, biyopsi sonrası ikisinin kanser teşhisiyle ameliyat edildiği, 10 kişinin de tiroid nodülü tanısıyla tıbbi takiplerinin yapıldığı kaydedildi.

Radyasyon güvenliğinde radyoloji departmanlarının standartlara uygun ve kurumlarca onaylanmasının tek başına yeterli bir kriter olmadığı aktarılan açıklamada, "Departmandaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmaması, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olması bu ve buna benzer sonuçların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışanların radyasyon maruziyetini arttıran diğer durumlar, personel sayısının yetersizliği ve ehliyetsiz, eğitimsiz kişilerin radyasyon alanında çalıştırılması, çalışma süresinin fazla olması gibi durumlardır." bilgisine yer verildi.

Açıklamada, bir ihmal söz konusuysa bunun gereğinin yapılmasının beklendiği, konunun takipçisi olup meslek mensuplarının ve kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin sağlanacağını kaydedildi.

- Hastaların aldığı radyasyon miktarı artıyor"

Tanıya hiçbir katkı sağlamayan gereksiz radyolojik incelemelerin de çalışanların yanı sıra hastaların aldığı radyasyon miktarını arttırdığı belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Radyasyon güvenliği konusunun asıl kanayan yarası, hastalarımızla ilgili olan kısımdadır. Sağlık hizmeti alan hastalarımızda radyasyon riski, son yıllarda artan tetkik sayılarıyla gittikçe artmaktadır. Gereksiz yapılan tetkikler radyasyona bağlı kanser riskini arttırmaktadır. Radyasyonun gerçek etkisi gözle görülen bir şekilde ortaya çıkmaz. Risk sinsi bir şekilde ortaya çıkar. Ancak bilimsel olarak rakamsal verilerle gösterilebilir. Toplum sağlığı açısından sağlık hizmeti alan hastalarımıza radyasyon güvenliği açısından radyasyona bağlı kanser riski, uygun ve gerektiği kadar radyolojik tetkik uygulanarak önlenebilir."

Açıklamada, radyoloji çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi, radyasyon güvenliğine yönelik gerekli önlemlerin hassasiyetle alınması ve Türkiye'deki tüm radyoloji ünitelerinin titizlikle denetime ihtiyacı olduğu vurgulandı.

(AA)


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
röntgenci - 6 ay önce
ne koruyucu önlemlerden bahsediyorsunuz.röntgen teknisyenlerinin fiili hizmetleri dahi sgk da gözükmüyor, yani doğru dürüst fiili hizmetlerimiz dahi yapılmıyor.kurum yaptığını söylüyor ama sgk da gözükmüyor
Avatar
röntgen teknikeri - 6 ay önce
personel radyasyon konusunda hassasiyet göstermeliymiş:))))) neyden bahsediyorsunuz siz.radyasyon vitamin değil derken tamda bu kasdediliyor işte.günlük ortalama 400- 500 hastaya bakan 3-5 radyoloji teknikeri kanser olmasında kim olsun.radyasyondan korunun diyorlar.korunma yöntemlerinin ne olduğunu herkes biliyor.üzerinizde 6-7 kg lık kurşun önlükle eşşek gibi çalışmak kolay sanki.personel alın sayıyı artırın dışarıda iş bekleyen yüzlerce insan var bu olayın sorumlusu kişi değil sağlık bakanlığının bizzat kendisidir.çalıştığım yerde tekim.ikinci bi kişi yok ve şua iznimi bile birilerinin insiyatifinde kullanabiliyorum yazıktır günahtır bu insanlara.birde kalkmış kırk yılda bi film yada tomoğrafi çektiren hastaların sağlığını bizden çok düşünüyorsunuz.peki onun gibi yüzlercesini aynı günde çeken teknisyenin hali ne olaki
Avatar
Ahmet - 6 ay önce
Allah razı olsun uyarı yaptığı n için biz bilmiyorduk öğrendik biraz icraat yapmaları için girişim de de bulunmanız iyi olur diye düşünüyorum burdan yeter li değil denetleme yapanlardan hak için uğraşan lara ulaşın yeter
Avatar
ALİ - 6 ay önce
performans tan ötürü fi̇lm
çeki̇yoruz doktor bakmiyor bi̇le
Avatar
hesir - 6 ay önce
radyasyonu : sen fazla film çekmiyorsun, o makinanın radyasyonu fazla yok gibi bahanelerle sen bi önlük giy yeter bizi uğraştırma (önlem almaya gerek yok diyen müdürlükler ne olacak peki. taek gibi bir kurum adam gibi bir denetleme bile yapmıyor. sırf iş yapmış görünmek için gelip gidiyorlar. heyyy heyyyy
Avatar
Röntgen tekn. - 6 ay önce
herhalde bunu söyleyenler hastanelerde neler olup bittiğinin farkında değiller.i̇dareci diye atanan kişilerin röntgen tekn.arkadaşlara aman nöbet parası çıkmasın diye. poliklinik saatleri de dahil 24 saat tek kişi çalıştırılan kurumlardan bahsediyoruz.birde pişkin pişkin zaten kaç film çekiyorsunuz diyen idarecilerle bir arpa boyu yol alınmaz.