.

Hükümet: İhraçta Yanlış Varsa Düzeltilecek

Hükümet: İhraçta Yanlış Varsa Düzeltilecek Beştepe'deki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapğan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ'den atılanlar için önemli bir açıklama yaptı.

Canikli, 50 bindne fazla memuru ihraç ettiklerini, yanlış değerlendirme oranının yüzde 1!in altında olduğunu, yanlışlıkla atılanların yine aynı yöntemle görevlerine aide edileceğini açıkladı.

İŞTE CANİKLİ'NİN AÇIKLAMALARI

Konu tartışılıyor. Çok farklı görüşler

Belirlediğimiz kriterler çerçevesinde bu kamudaki görevden almalar gerçekleştiriliyor. Hepsi somut ve net kriterler. Bunlardan herhangi birine takılması halinde işlem tesis ediliyor. Bir kısmını sayayım..

  • FETÖ'ye bağlı bilinen dernek, vakıf vs. üyelikler, yönetici pozisyonunda görev almalar.
  • Bylock olarak bilinen şifreleri haberleşme platformunu kullanma.
  • Bank Asya'daki hesabını, terör örgütü başının, bu kurumu finansal olarak destekelyin dediği tarihten itibaren hesap açıp veya varolan hesabına para yatıranlar.
  • MİT ve Emniyet istihbarat örgütlerinden gelen kayıtlar

Buna benzer somut kesin net bilgiler

Kriterlerimize uygun olmayanlar, herhangi bir açığa alma veya göreve son verme işlemiyle açığa kalmamıştır.

Bu ölçütler bağlamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunları da herkesle paylaşıyoruz. CHP ve MHP ile paylaşıyoruz. Kendilerinin talebi üzerine bilgi veriyoruz.

Çok az da olsa düzeltemeler yapıyoruz. Hatalı olduğu daha sonra anlaşılırsa onları yine aynı yöntemle görevlerine iade edecdeğiz. En son kararnamede, kapatılan FETÖ yurtlarından 15 eğitim öğretim kurumuu tekrar açtık ve iade ettik. Yaptığımız çalışmalarda bunu tespit ettik. Aynı şey görevden alınan personel için de geçerli. 50 binden fazla kişiyi ihraç ettik. Yanlış değerlendirmenin sonucunda FETÖ mensubu olmadığı halde atılan varsa, onu da aynı yöntemle iade edeceğiz.

Zaman zaman da olabiliyor. Bir örnek vereyim. FETÖ başının çağrısı üzerine altınlarını Bank Asya'ya yatıran bir görevden alınan vardı. İtiraz etti. Hesabı kapatıtm diye. Hakikaten 2012 yılında altın hesabını TL'ye çevirdiğini ve hesabı kapattığını gördük. Bunu önümüzdeki ilk kararnamede iade edeceğiz.

Yanlış yapıldığı iddiaları en ciddi şekilde değerlendieiyoruz. Adaletsizlik yapmıyoruz.

Hata oranımız çok düşük. Şuana kadar ben FETÖ mensubu değilim diyenlerin oranı yüzde 1'in altında. Yapılan itirazların yüzde 3 veya 5'i haklı çıkıyor.

"İDDİALAR ÇOK DAHA FAZLA"

"FETÖ ile mücadelede izlediğimiz yol haritasını kamuoyu ile paylaştık. Yaptıllarımız çok net. Kafamız da çok net. Biz bu mücadeleyi yürütürken bütün bakanlıklarımız belirlenenlerin hepsi ayrı şekilde tartışıldıktan sonra belirtlenen kriterler çerçevesinde bu kamudan almalar gerçekleştiriliyor. Hepsi somut net kriter. Bu kriterlerden birinin ihlal edilmesi halinde işlem tesis ediliyor. FETÖ terör örgütüne bağlı bilinen dernek vakıf vesaire bu gibi kuruluşlara üyelikler, yönetici olanlar, ByLock diye bilinen şifreli haberleşme platformundan haberleşme yapanlar, Bank Asya'daki hesabını terör örgütü başının Bank Asya'nın mali yapısının güçlendirilmesi talimatına uyanlar, MİT ve istihbarat örgütlerimizden gelen, onların tespit ettiği bilgiler çerçevesinde bu örgüte mensubiyeti ortaya çıkan, buna benzer net somut bilgiler çerçevesinde bu işlemler gerçekleştiriliyor. İddialar çok daha fazla. Bu gibi durumlarda şu veya bu durumlarda gerçek olmayan ihbarlar da geliyor. Hepsini inceliyoruz.

"NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ"

"Ama kriterlerimize uygun olmayanlar herhangi bir açığa alma ya da görevlerine son verilme gibi bir işlemle karşılaşmıyorlar. Spekülasyonları bir tarafa bırakmak gerekiyor. Bu ölçütler kullanılarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ne yaptığımızı biliyoruz. Her şey çok somut. Bunları herkesle paylaşıyoruz. CHP'den de MHP'den de işlem yapılan kamu görevlileri için bu örgüte bağlı olmadıkları yönünde itirazlar geliyor, hangi kaynaktan gelirse gelsin bütün bunları bu işlemlerin hata payı içerip içermediğini ayrıntılı şekilde tekrar gözden çıkartıyoruz. Sayısı az da olsa bazı düzeltmeler yapıyoruz. Bu kararlar yapıldıktan sonra hatalı olduğu anlaşılan olursa onları yine aynı yöntemle görevlerine iade edeceğiz. En son yayınlanan kararnamede, FETÖ'ye ait olduğu için kapatılan 15'e yakın eğitim kurumunu tekrar açtık ve iade ettik ilgililere. Yaptığımız çalışmalarda örgütlerle bağlantısı olmadığı anlaşılan 15 kurum tekrar aynı yöntemle önceki hallerine iade edildi."

"DÜZELTİLME KANALLARI AÇIK"

"FETÖ'nün liderinin çağrısı üzerine gelen kayıtlara göre evdeki altının bozdurup, 2014'ün Ocak ayında Bank Asya'nın mali yapısını güçlendirmek için hesap açtığı gerekçesiyle görevden alınan birisi itiraz etti. Hesap hareketlerini bütün ayrıntılarını açtık. Hakikaten o bankada açtığı altın hesabını TL'ye çeviriyor, daha sonra hesabını kapatıyor. Gerçekten dediği doğru. Buna benzer başkaları da var. Önümüzdeki kararnamede toplu olarak iade edeceğiz. Düzeltilme kanalları açık."

"At izinin it izine karışması bizim işlemlerimiz dahilinde yok. Amacımız hatayı sıfıra indirmek ve hata oranımızın da çok düşük olduğunu görüyoruz. Çünkü 50 binin üzerinde görevine son verilen insan. Ben FETÖ mensubu değilim diyerek gelenlerin oranı yüzde 1'in bile altında. İtirazları değerlendirilen ve haklı olanlar da yüzde 3-5 arasında bile değil. Dolayısıyla yaptığımız işin isabet oranının yüksek olduğu görülüyor"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ümit Eroğlu - 3 ay önce
Sayın Bakan itirazı değerlendirerek yapılan yanlıştan dönülerek iade edildiğini söylüyor. İtiraz merciini merakla bekliyorum. Açığa alındım ve resmi anlamda muhatabım sadece idari mahkeme oldu. Tam 15 gün muhatap aradım. 22 Ağustos itibarı ile Bakanlığımıza bizzat dilekçe verdim Müsteşarlık Özel Kalemi ve Bakanlık Özel Kalemi'ne lakin 10 Ağustos'da açığa alınmama rağmen geri dönüş olmadı.
Avatar
ısimsiz - 3 ay önce
Sendika kurulmasına izin verdinız daha yeni atanmıştır 20 yaşındayım nasıl üye edildiğimi bile bilmiyorum Allah suçsuz olduğumu biliyor hakkımı yerde koymaz
Avatar
1 kriter - 3 ay önce
eger kisi sadece bankaya para yatırdı diye atilacaksa (diğer kriterlerden temizse) yazıklar olsun bu suç olamaz. Hani 16 kriter vardi.." her asya banka hesap açan fetöcümü diye başbakan bizzat demişti.adalet hukuk nerede. Bunu haber bile yapmıştınız sn editör.
Misafir Avatar
mağdur - 3 ay önce @1 kriter
bank asya hesabından dolayı açığa alındım hergün ağlamakla geçiyor rabbi̇m gözyaşlarimin hesabini sorsun.ai̇lecek çok yiprandik.ai̇lemin maddi̇ durumu çok kötü annem dul ablam dul hepsi̇ne ben bakiyordum.yi̇ğenleri̇mi̇ okutuyordum.şi̇mdi̇ hergün atilma korkusuyla yaşiyorum rabbi̇m yanina birakmasin...ben fötöcü deği̇li̇m bana bi̇ri̇ çikip desi̇nki̇ sen toplantilarina gi̇tti̇n.di̇yemez paraci olduklari i̇çi̇n gi̇tmi̇yordum.çooooooook mağdurum ağlamaktan ölecemmmm artik..bi̇ri̇ bu haksizliğa dur desi̇n
Avatar
ERTAN - 3 ay önce
ki̇mse neyle suçlandiğini bi̇lmi̇yorken nasil savunma i̇ti̇raz yapabi̇li̇rki̇. herkez eli̇ kolu bağli sonucu bekli̇yor.fetöyle bağlantisini bi̇le bi̇lmedi̇ği̇ arkadaş hatrina bi̇r yere üyeli̇ği̇ varsa bi̇r sorulmali neden üye oldun ki̇m üye yapti denmeli̇.1 mazlum 50.000 zali̇mden daha büyüktür. hal böyle olunca %1-2 de olsa mazlum hesabin yanlişliğini göstermeye yeter i̇nş mazlumla zali̇m ayiklanir.i̇nşaAllah ki̇mse suçsuz yere atilmaz adalet tecelli̇ eder i̇nsanlar neyle suçlandiğini bi̇li̇r ve kendni̇ savunma hakki veri̇li̇r.
Avatar
bir garip hal 4 - 3 ay önce
Neyse gittim, Kamu senin merkezine, hukukcuları ile görüştüm. Hukukcuları bu işlere bakmıyormus. Bana bunu soylenen bir hukukcu, artık neyle ilgileniyorlar bilmiyorum. Sendika temsilcilerinin bir üst merciği bir birim oluyor. Sakın gözünüzde büyütmeyin, hukuki destek felan külliyen yalan yaşayarak öğrendim. Sonra gittim yetkilinin yanına anlattım durumu dinledi. Haklarını yemem en azından dinlediler, içinizi dökebiliyorsunuz. Korkmayın, bunlar geceçek gibi telkin edici cümleler. Biz ilgileneceğiz, ,itiraz edeceğiz türevi vaatler. Neden böyle söylüyorum biliyor musunuz. O sendikacıyla toplam 4 kez farklı zamanlarda görüştüm. Benden başka gelenleri nasıl dinlediğine baktım. Tepkilerini ölçtüm tarttım. Ve sonra anladım ki tek amaçları süreçten nemalanmak adam kazanmak, oy toplamak.
Avatar
Memur - 3 ay önce
Banka da hesabı olan herkes feto cu mu lütfen bu yanlış hata ile insanların hayallerini karartmayin bir sürü mağdur insan var çocuklarının geleceği ile oynamayın lütfen
Avatar
boz - 3 ay önce
Su gelene kadar kurbağanın gözü patlar dışarı cikarmis
Avatar
Ozaner Özdemir - 3 ay önce
Arkadaşlar hepinize saygılar sunuyorum. Ben Anadolu Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısıyım. Yıllardır devlet sisteminde gördüğüm aksaklıklara hukuk nazarında mücadele verdim. Davalar açtım soruşturmalar için bakanlık nazarında müfettişler ile birlikte mücadele ettim. Bölge idare mahkemesinden bile bürokratlar aleyhine şerh kararlar verilmiştir. Bu nedenle "İDARECİLERE MOBBING YAPMAK" gerekçesiyle sürgün edildim. Nedensiz bir şekilde fetö metö tanımazken açığa alındım. Bakanlık makamına müsteşarlık makamına dilekçe verdim açığa alma işleminin gerekçelerini ve sebeplerini sordum fakat cevap alamadım. Bunun üzerine idare mahkemesine dava açtım. Dava sürüyor. Fakat hala neler olduğunun farkında değilim. Ben 16 yıllık sendikacıyım o listelerde ismimi gören tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımın ilk tepkisi bu bir fetö soruşturması değil dediler. Günlerdir bu konuda yüzlerce telefon alıyorum. Hukuksuzluk haksızlık olduğu açık ve net. Soruşturma falan da olduğunu sanmıyorum. Bu sitede bile bizlere ve üyelerimize mobbing yapıldığı haberlerimiz yayımlanmıştır. Bu ihraç kararı ile çocuklarımın rızkı ve geleceği çalınmıştır. Bizler VATAN HAİNİ DEĞİLİZ. Devletine milletine bağlı insanlarız. Devletimize güvenimiz tam olmakla birlikte bu hatanın en kısa sürede giderileceği düşüncesindeyim. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.