.

HEMŞİRELERİMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

HEMŞİRELERİMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

HEMŞİRELERİMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİHEMŞİRELERİMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Değerli Basın Mensupları:

12-18 Mayıs Hemşireler haftasını ne yazık ki hemşire arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanları sıkıntıyla karşılamaktadır.  İstihdam yetersizliğinden kreş eksikliğine kadar uzanan sorunlar yumağıyla hemşirelerimiz baş başa bırakılmışlardır. 

Bugün Türkiye’de yaşanan hemşire istihdam eksikliği nedeniyle hemşire arkadaşlarımız yoğun iş yükü ve sonu gelmeyen nöbetlere mahkum edilmektedirler. AB kriterleri için çok hassa olunan bu dönemde Türkiye’nin AB’yi yakalamak için 455 bin ebe hemşireye ihtiyacı olmasına rağmen ne yazık ki bu yönde bir adım atılmamaktadır. 

Bir yanda başta üniversite hastaneleri olmak üzere sağlık kurumlarında hemşire eksikliği nedeniyle servisler kapatılmak zorunda kalınırken, bir yanda da iş bekleyen hemşirelerin olması istihdam yetersizliğinin yanı sıra planlamanın da yapılmadığını göstermektedir. Ayrıca zaten yetersiz hemşire istihdamı yüzünden artan iş yükü, bazı hemşirelerinde hemşirelik hizmetleri dışında çalıştırılıyor olmasıyla katmerlenerek artmaktadır. 

Sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam türleri ile çalışanlar özlük hakları açısından mağdur edilmektedirler.

Bu tür sorunların yanında sürekli azalan döner sermaye gelirleri ile hemşirelerimiz çok çalışırken daha az ücret almaya başlamışlardır.  Hemşirelerimizin öncelikli talepleri arasında yer alan her hastaneye bir kreş ise ne yazık ki ısrarla görmezlikten gelinmektedir.  Aile ve bebeğe çok önem verdiğini söyleyen iktidar ne yazık ki iş icraata gelince ortalıkta gözükmemekte, lafla peynir gemisini yürütmeye çalışmaktadır. 

Bunların yanı sıra sağlıkta cinayete kadar uzanan şiddet olaylarından en fazla etkilenen meslek mensuplarından biri de hemşirelerimizdir. 
Yoğun bakımda, hasta odalarında hemşirelerimiz şiddete uğramakta, can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmeye çalışmaktadır.
Bu şiddetin yanı sıra mobbing, baskı, ayrımcılık gibi uygulamalarla çalışma hayatı adeta zehir edilmektedir. Birçok hemşire arkadaşımız ne yazık ki tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. 

Bu kadar çileli bir çalışma hayatı olan hemşirelerimizin ve genelde sağlık çalışanlarımızın yıpranma payında bile nöbet kriteri getirilmek istenmesi ise ayrı bir tuhaflıktır. Tüm yıpranma payı alan meslek mensupları için sadece o mesleği icra etmek yeterli iken sağlık çalışanlarına nöbet sayısı gibi bir kriteri dayatmak adaletsizliktir. 

Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde adeta sorunlar yumağı içerisinde kaldığını gördüğümüz hemşirelerimizin feryadının duyulup, sorunlarına çözüm üretilmesi gereklidir. Artık hemşirelerimizin tahammülü kalmamıştır. Sabır taşı çatlamadan sorunların çözümü için adım atılmalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak hemşirelerimize daha iyi çalışma şartları sağlanması temel arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar kendilerine sunulmalıdır.

Tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası'nı kutluyoruz.

Hayati YILDIZ
Türk Sağlık-Sen
Isparta Şube Başkanı 
 


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
T akbulut - 8 ay önce
Bir kere hemşirelik tanımı iyi yapılmalı unvanı saygı ile animali 24 saat nöbet tutturup izinden çalarak dönerini keserek bence sendika çekildi aradan şimdi birde bazı memurların sendika izni olmuş yarım gün çalışıyor Başbakana duyrulur
Avatar
erkek-hemşire - 8 ay önce
şu anda hemşirelerin en büyük sorunu kariyer planlarının yapılmamış olması. yükselme sistemlerinin tamamen torpille olması. hemşireleri motive eden hiç bir şey yok. 663 değişip, yine idarecilerin sınavla alınması gerekli.
Avatar
Mandira filozofu - 8 ay önce
Boyacinin bile yaninda ciragi varken biz hemsireler tek basimiza (bilgi islem gorevlisi ve personel olmadan )tek basimiza bir servisi ceviriyoruz dosya cikarmak bilgisayra veri girmek bilgisayardan hastanin taburculugunu yapmak onam imzasi almaktan hastayi takip ve ted. Sira gelmiyor masa basi memurumu hemsire mi yoksa kalite ve agretiasyonun biza yukledigi evraklarin kolesi mi
Avatar
.................. - 8 ay önce
yıpranma payı ve ek ödemenin emekliliğe yansıması sorununu cumhurbaşkanımız desteği olmadan çözulmez destek bekliyoruz başkaklık sistemine bir an önce geçilmesi gerektiğini düşünenlerdeni
Avatar
SAĞ.MEM. - 8 ay önce
bence yeni̇ bi̇r sendi̇ka kurulmali sadece sağlikçilar üye olmali. büyük i̇hti̇yaç bence....