.

Hekimlere Yıpranma Payı, Zam, Tazminat Ve Ek Zam Müjdesi

Hekimlere Yıpranma Payı, Zam, Tazminat, 888 Lira Ek Zam Müjdesi

Hekimlere Yıpranma Payı, Zam, Tazminat Ve Ek Zam MüjdesiHalen 5434 ve 5510 sayılı Kanunlar ile 657 Sayılı Kanun gereğince hekimler en çok 65 yaşına kadar çalışabiliyorlar. Yapılacak yeni düzenleme ile dileyen doktor 67 yaşına kadar kendi isteği ile emekliliğini geciktirebilecek. 67 ile 72 arasında ise hekimin isteği ve amirlerinin onayıyla (her yıl alınacak onayla) 72 yaşına kadar kamuda hekimlik yapılabilecek.

HEKİMLERE GÖREV VE MAKAM TAZMİNATI YOLDA:

Ek göstergesi 3600 olan bazı memurlara görev ve makam tazminatı ödenirken hekimler bu görev ve makam tazminatlarından mahrum idi. Şimdi yapılacak düzenleme ile emekli hekimlere görev ve makam tazminatı aynen ödenecek ve emekli aylıkları da 10 bin makam-görev tazminatı ile 888 lira daha fazla olacak. Bu artış aynı zamanda çalışan doktorların ücretlerini de aynı rakam kadar artıracak.

HEKİMLERE YIPRANMA DA GELİYOR

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2 yıl önce müjdelenen hekim ve sağlık personelinin yıpranma hakkı konusunda bugüne kadar bir gelişme olmamıştı. Şimdi Davutoğlu, geçen hafta eşi ile birlikte bu müjdeyi hekim ve sağlık personeline verdi. Bu durumda tutulan nöbete ve çalışma durumuna göre hekimler her yıl için 15 ile 45 gün daha erken emekli olacaklar.

Azami yıpranma süresi ise 3 yıl olacak. Ancak geçmiş yıllara değil bundan sonraki çalışma süreleri için yıpranma hakkı verilecek. Mesela 1.10.2008 gününden sonra hekim olmuş (hemşire-sağlık memuru) birisi şu anda emeklilik yaşı 65’tir. Bundan sonra yıpranma, yani fiili hizmet zammı gelirse emeklilik yaşı 62’ye kadar düşecek...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sag mem - 9 ay önce
saglık sen e istifamı verdim bakılım ne olacak mayısta üye sayıları tespiti var benim gibi herkes tepki verirse.
Avatar
hemşire - 9 ay önce
tepki olarak yetkili sendikadan itifa ettim.gitsinler doktorları üye yapsınlar
Avatar
hemşire - 9 ay önce
bundan 10 sene önce bir hemşire bir din görevlisinden % 30 fazla, bir

polisten % 10 fazla geliri varken bugün bir din görevlisinden % 5 daha

az maaş almaktadır. polis ve askerden ise % 40 az gelire sahiptir.

düzensiz döner sermaye uygulamaları ise sağlık çalışanlarını büyük

zarara uğratmaktadır. a hastanesinden sabitin üstünde 500 tl ücret

alınırken b hastanesinde 50-100 tl sabitin üstü anca alınmaktadır. istifa ediyorum saglık sen den
Avatar
Att - 9 ay önce
çok komik geçmiş yılları kapsamıyor.tam bizim ülkemize göre yasa
Misafir Avatar
hemşire - 9 ay önce
Yapılan ayrımcılığa ,ötekileştirilmeye yazık lar olsun diyorum.
Avatar
sağlıkçı42 - 9 ay önce
kimse tepki vermez, yardımcı sağlık personeli ezilmeyi seviyor,
Avatar
TIBBİ SEKRETER - 9 ay önce
yardımcı sağlık personeline bir şey yokmu. varsa yoksa doktor, polis, öğretmen, hakim. tibbi̇ sekreterler zam bekli̇yor maaşlarina
Avatar
çok komik rakam yinede - 9 ay önce
6 yıl tıp gibi zor fakülte oku ardından 5 yıl uzmanlık oku hakkı değil hekimlerin bu maaş
Misafir Avatar
saglikci - 9 ay önce
Evet doktora komik rakam tabi saglikocaginda ayda 10 gun gelip gunde 5 hastaya ilac yazarak 12 bin maas aliyolar size tabiki komik rakam geliyor .. Hemsireler gecesini gunduzune katip 2_2.5 ancak alabiliyor bize bin lirada demiyoruz 300 lira zam yapilsa seviniriz ... Ama doktor bakanligi ve doktor sendikasi sagliksen hemsireyi ebeyi boyle ezdiriyor size ...
Misafir Avatar
para - 9 ay önce @çok komik rakam yinede
okurken bile para alıyor adamlar... ülkede sadece zor olan tıp fakültesi değil ben üniversitede ders çalışmaktan gözleri kan çanağı olan tıp fakültesi öğrencisi görmedim ama saçı başı yerinde olmayan beğenmediğiniz fizik matematik öğrencisi gördüm...
Misafir Avatar
sağlık çalışanı - 9 ay önce @çok komik rakam yinede
doktorların tabi ki hakkı ama sağlık hizmeti ekip işi tek başına hiç kimse bu hizmeti veremez ama maalesef maddi kısma gelince sağlık personeli hekim dışı olarak değerlendirilmektedir.bir çoğumuz meslekte 30 yılını aştığı halde çocuk okuttuğu için emekli olamamaktadır. ayrıca birçok sağlık çalışanı arkadaşımız 4 yıllık lisans mezunu+ yüksek lisans yapmaktadır.
Avatar
öğretmen - 9 ay önce
çoğu lise mezunu olan (4 yıllık bile olsa bence durum çok değişmez) yardımcı sağlık personelinin bir doktorla yarışır ve kıyaslanır olması komik bence.ben öğretmenim lise mezunu hemşire ile aynı maaş alıyorum.tamam hepimiz çok alalım maaşlarımız düşük , herkezin yerini bilmesi lazım.
Misafir Avatar
Öğretmen - 9 ay önce @öğretmen
sen de yardımcı eğitim personeli oluyorsun heralde. sağlık ekip işidir. kimse kimsenin yardımcısı değildir. bi kere bunu anlamaya çalış. okul bitirmek ayrı, okumak ayrı şey. sen sadece okulu bitirmişsin belli.
Misafir Avatar
hemşire - 9 ay önce
Hastanalerde lise mezunu hemşire parmakla gösterilecek kadar sayısı az .bu öğretmenin ifadelerini dikkate almaya gerek yok.onun bizimhakkımızda yorum yapabilmesi için ona hastanede 24 saat nöbet tutturmak sonra yorumunu almak lazım.
Misafir Avatar
L.TEK - 9 ay önce @öğretmen
sayın öğretmen arkadaş bu ay ki maaşım 1942 tl + 795 döner sermaye=2732 tl öğrenim durumum ön lisans lise benden daha düşük alıyor.devleti̇n si̇ze haftalik 15 ders saati̇ i̇çi̇n verdi̇ği̇ maaş bi̇le belki̇ bundan fazla dürüstce yazda rakamlari kiyasliyalim si̇z fazla okudunuz bi̇zden daha i̇yi̇ hesap yapabi̇li̇rsi̇ni̇z.lütfen bi̇raz eti̇k olalim yalan yanliş rakamlarla ki̇mseyi̇ kandırmayalım.
Misafir Avatar
sağlık çalışanı - 9 ay önce @öğretmen
haftada 15 saatlik ders karşılığı alıyorsunuz o maaşı sağlık personelinin çalışma saat ve şartlarından haberiniz yok galiba 15x40 dakikaya çok bile aldığınız maaş ayrıca hemşirelik puanları ile öğretmenlik puanları arasında da çok fark yok öğretmensin ya bunu da bilmen lazım hatta bazı üniversitelerde öğretmenlikten daha yüksek ve sayısal puan ile giriliyor.
Misafir Avatar
- 9 ay önce @öğretmen
haftada 15 saatlik ders karşılığı alıyorsunuz o maaşı sağlık personelinin çalışma saat ve şartlarından haberiniz yok galiba 15x40 dakikaya çok bile aldığınız maaş ayrıca hemşirelik puanları ile öğretmenlik puanları arasında da çok fark yok öğretmensin ya bunu da bilmen lazım hatta bazı üniversitelerde öğretmenlikten daha yüksek ve sayısal puan ile giriliyor.
Misafir Avatar
korhan - 9 ay önce @öğretmen
kaç para aldığını ek derslerle beraber söyle birde branş ne? bende yazayım sana lise hemşire maaşını
Misafir Avatar
devamsız - 9 ay önce @öğretmen
lise mezunu hemşirenin öğretmenlerle aynı alması gerçekten çok yanlış.çünki iki katı alması lazım malum siz yatıyorsunuz kar kış yaz sürekli yardımcı sağlık personeli dediğiniz insanlar bayram seyran kar kış demeden çalışıyor.
Misafir Avatar
hakan - 9 ay önce @öğretmen
senin ve senin gibi düşünen öğretmenim diye geçinenlerin verdiği eğitimin geldiği nokta aşikar. kaldı ki doğusuyla batısıyla yazıyla kışıyla 24 saat insan hayatı ve sağlığı için mücadele veren bu insanlarla kendini kıyaslaman büyük hata. onun için herkes haddini bilecek
Misafir Avatar
adı hemşire - 9 ay önce @öğretmen
sayın öğretmenim
madem öğretmensin yardımcı sağlık personeli diyerek (lise mezunu) bizleri küçük göremezsin.biz sizin 3 ay tatil kar tatili yapmıyoruz.bize göre boşuna maaş alıyorsun.i̇yi öğretmenler hariç (galiba kuyruk acısı var).bizim dr.larla yarıştığımız yok.ama siz öğretmenler sağlıkçılarla pek uğraşıyorsunuz.
Misafir Avatar
Yerini bil - 9 ay önce
Yerini bil ozaman
Misafir Avatar
Yerini bil - 9 ay önce
Yerini bil ozaman