.

Bu iş aile hekiminin mi işi ?

AHEF Başkanı Özer: ‘’Var olan uygulamada defin raporları belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından verilmektedir. Defin raporu vermek, uzmanlık ve bu alanda tecrübe gerektirir. AHEF olarak önerimiz, bu görevin yine belediye hekimleri ve hizmet satın alma yöntemiyle ek sözleşme yaparak yürütülmesidir.

Bu iş aile hekiminin mi işi ?Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yeni bir nöbet getirdi. Bakanlığın son genelgesiyle defin ruhsatı işlemleri, belediyelerden alınıp aile hekimlerine verildi. Bu zamana kadar var olan uygulamada, defin işlemleri ile ilgili alınması gereken rapor, belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından veriliyordu.  Bakanlığın yeni uygulaması ile bu raporu artık aile hekimleri verecek.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF) Başkanı Dr.Gürsel Özer,  Medimagazin’e yaptığı yazılı açıklamada,  ‘’ Uzun bir mücadelenin ardından geçtiğimiz ay kaldırılan zorunlu cumartesi nöbetleri, aile hekimlerinin 3 yılına mal oldu. Yanlıştan geri adım atıldı ve hekim başına 0.3 hasta düşen ASM nöbetleri kaldırıldı. Ancak bu kararın sevincini yaşayamadan, “angarya üretmeyin çözüm üretin” argümanımıza duyarsız kalan Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yeni bir nöbet getirdi. Bakanlığın son genelgesiyle defin ruhsatı işlemleri, belediyelerden alınıp aile hekimlerine verildi.’’ dedi.

Bundan sonraki süreçte aile hekimlerinin “Sadece bir imza, atınverseniz ne olacak?” sözleriyle karşılaşacağını dile getiren Özer, ‘’Oysa yıllardır süregeldiği gibi, defin raporu vermek belediyelerin görevidir. Var olan uygulamada defin raporları belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından verilmektedir. Defin raporu vermek, uzmanlık ve bu alanda tecrübe gerektirir. AHEF olarak önerimiz, bu görevin yine belediye hekimleri ve hizmet satın alma yöntemiyle ek sözleşme yaparak yürütülmesidir.’’ açıklamalarında bulundu.

Olayın diğer boyutunun ise can güvenliği olduğunu vurgulayan Özer, ‘’ Gün geçmiyor ki, bir meslektaşımız şiddete uğramasın… Yıllardır can güvenliğimizin korunması için çağrı yapıyoruz. Bu konuda hiç bir aşama kaydedilememişken bir anda aile hekimlerinin telefon ve adres bilgileri tüm vatandaşlarla paylaşılmıştır. Tabi ki amacımız, acılı aileleri potansiyel bir suçlu gibi göstermek değildir. Ancak ASM’lerde dahi korunamayan meslektaşlarımızı gecenin bir yarısı defin raporu vermek üzere gittiği yerlerde kim korayacaktır? En ufak bir aksaklıkta sorumlu lanse edilecek meslektaşımız, şiddete eğilimli kişilerle muhattap olmak zorunda kalırsa bunun vebalini, hekimlerin kişisel bilgilerini kamuoyuyla paylaşan bürokratlar ödeyebilecek midir? ‘’ şeklinde konuştu.

Aile hekimlerinin asli görevinin koruyucu hekimlik olduğunu ifade eden Özer, ‘’Sağlıklı bir toplum inşa etme hedefiyle çalışıyoruz. Halkımızın ihtiyacı olduğu sürece göreve hazırız. Tıpkı, Elbistan’daki salgında ve aşılama kampanyalarında olduğu gibi. Ancak angaryalar altında ezilmek, can güvenliğimiz olmaksızın görev yapmak istemiyoruz. Beklentimiz, bir an önce bu yanlıştan dönülmesidir. Zira 3 yılını zorunlu nöbetle kaybetmiş aile hekimliğinin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur.’’ dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bence - 1 ay önce
reçete yazmaktan başka bir iş yapmıyorlar.
Avatar
TSM hekimi - 1 ay önce
Bakın ben senelerdir tsm hekimiyim prensip olarak aile hekimliğini tercih etmedim geçmedim. Biraz objektif olma adına bir şeyler söylemek istiyorum. İlk olarak tek hekimler aile hekimleri değil. TSM hekimleri sağlığın jandarması görevinde her işe koşuşturuyor. Aile hekiminin işi koruyucu sağlık hizmetleri smear alın deriz almazlar ggt alın deriz almazlar KETEM üzerinden TSM hekimi halletsin suriyeli hastaya bakmazlar göçmen sağlığı birimleri kurulur, misafir hastaya bakmaz tsm ye yollallar vs vs vs. TSM hekimi olarak obs nöbetleri tutuk evleri hava alanları evde sağlık ketem vs vs vs sayamadığımız daha bir sürü iş ve entegre hastanelerde geçici görevler. Ücret olayına hiç girmeyecem zaten biliyorsunuz bir aile hekiminin yarı kadar almıyoruz. Rica önce acil kanayan yaralara parmak basın. Bıktım artık bu aile hekimlerinin kapsisinden.
Avatar
112 - 1 ay önce
reçete yaz 10 bin alllll
Avatar
xzxvb - 1 ay önce
Sayın başkan, ya yanlış biliyorsun yada çarpıtıyorsun, o kişi hiç bir zaman belediyeler yapmadı.
Avatar
aile hekimi - 1 ay önce
yorum yazanları 1 günlük sahaya bekleriz
Avatar
aile hekimi2 - 1 ay önce
böyle düşmanca yorumlar atıp ardından işiniz düşünce hocam hocam diye kılınıyosunuz.sizde olun engelleyenmi var