.

Müezzinoğlu Söylemlerde Bulundu!!

Müezzinoğlu Söylemlerde Bulundu..

Müezzinoğlu Söylemlerde Bulundu!! Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin ikinci kez düzenlediği "2015 Çevreci Tesis Ödülleri" törenine katıldı. Hilton Convention Center'da düzenlenen törene Bakan Müezzinoğlu'nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlığı, artık sağlık bakanlarına bırakacak kadar basite indirgeyemeyiz. Sağlık, Sağlık bakanlarına bırakılamayacak kadar önemli ve değerlidir. O nedenle çok paydaşlı sağlık diyoruz. Şu anda Sayın Başbakanımızın başkanlığında 8 tane bakan, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve duyarlılık gösteren özellikle medyamız olmak üzere sağlığı çok paydaşlı olarak tarif ediyoruz. Biz artık sağlıktaki hiçbir projemizi yerel yönetimlerle paylaşmadan ve onlarla şekillendirmeden yol almak istemiyoruz" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, medikal tedavi ile insanların geleceğinin şekillenemeyeceğini ifade ederek, "Şehirlerin doktoru olabilmek tedavi etme anlamında değil hasta olmama anlamında, şehirde bireylerin hasta olmaması anlamında sorumluluk üstlenmektir" diye konuştu.

"BEN SAĞLIK BAKANI MIYIM, HASTALIK BAKANI MI"

Bakan Müezzinoğlu, en çok Sağlık Bakanlığı'nda istenenleri incelediğini ifade ederek şunları söyledi:

"İlçemize hastane, ilçemize sağlık ocağı, ilçemize doktor, ilçemize ilimize tomografi, daha büyük bir hastane, yatak kapasitesi yetmez, şehir hastanesi. Ben bazen şunu derim 'ben Sağlık Bakanı mıyım, hastalık bakanı mıyım?'. Bizim insanımızın kültürüne ve insanımızın bu anlamda katılımına pozitif katkı sağlayamazsak işimiz daha çok hastane yapmak, daha çok tıbbi teknoloji getirmek, daha çok farklı farklı uzmanların peşinde koşmak. Bizim birinci görevimiz; dünyaya gelen her bebeğin yüzde 99'u sağlıklı geliyor. Bu bebeklere, bireylere, biz sağlıklı bir havayı, sağlıklı bir suyu, sağlıklı bir gıdayı, sağlıklı bir çevreyi, sağlıklı bir sokağı, mahalleyi, parkı, zihnen gelişebileceği kültür, aktiviteler yapabileceği ve beyim fırtınalarıyla kendini geliştirebileceği veya sportif aktivitelerle kendisi sosyal yönden sağlıklı aktivitelere taşıyabileceği konu başlıklarını hem konuşmaz, hem de vatandaşımıza konuşturmazsak daha çok imar, daha çok kaldırım, daha çok kavşak, daha çok yol. Bunları konuşuruz. Bunları yapanları da başarılı sayarız. Bunları reddetmeli miyiz? Hayır, bunları reddetmeliyiz. Ama esasında sağlıklı bireyle ilgili inşallah bu dönem Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bütçesine, 'sağlıklı yaşam kültürünün teşviki' diye bir kalem açacağız ve sağlıklı yaşam kültürünü oluşturmamız lazım"

"KENDİSİNE SAYGI DUYAN BİREY, SAĞLIĞINA DA SAYGI DUYAR"

"Kendisine önem veren bireyin en çok üstünde durması gereken konu başlığı sağlıklı olmak olmalıdır" diyen Bakan Müezzinoğlu,

"Ben sağlıklı olmasam Sağlık Bakanı olmamın bir anlamı var mı? Büyükşehir Belediye Başkanı sağlıklı değilse, malın, mülkün makamın bir anlamı var mı? Büyük oranda yok. O zaman kendisine saygı duyan birey, sağlığına da saygı duyar" şeklinde konuştu.

YEREL YÖNETİM VURGUSU

Mehmet Müezzinoğlu, "24 saat vatandaşıyla birebir iletişim halinde olan yerel yöneticilerimizi, sağlıklı geleceğimizin en önemli emniyet siboplarıdır. Şayet yerel yöneticilerimizin şehircilik anlayışını; sağlıklı bir insanı merkeze almayan, sağlıklı bir aileyi önceliklemeyen bir anlayışla götürürsek bol bol binalar, imarlar, çevreyi de, dokuyu da, doğayı da tahrip eden bir bu salonlarda çok başarılı alkışlar alan. Ama görevimiz bittiğinde, geriye dönüp baktığımızda vicdanımıza sorduğumuzda 'biz ne yaptığın' cevabını nefsimizle güçlü verebiliriz ama vicdanımızla korkarım ki güçlü veremeyiz. O nedenle biz yöneticiler doğmamış, yarın doğacak binlerce, milyonlarca nesillerin geleceğinden sorumluyuz. Yerel yöneticiler bugün yaşayanlara karşı sorumlu olduğu kadar, yarın doğacaklara karşı da sorumlukları" şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abidin şaşmaz - 13 ay önce
ne zaman kaldıracaksınız şu kamu hastaneler birliğini yok edin artık gereksiz masraaafffff
Misafir Avatar
bay kuş - 13 ay önce @abidin şaşmaz
danışmanlarımın dediğiğne aslında görünen siis..sis buzdağı filan değil güvertede keman çalıp dansedenler devam etsin
Misafir Avatar
ferasetli - 13 ay önce @abidin şaşmaz
henüz hurdalaştırma operasyonu tamamlanmadı. tamamlanınca tasfiye işleri satışını yapar böylece de masraflarını öderiz. mem bak ...bak.. karşıda özel kamu kılıflı şehir hastanelerinin temelleri atıldı.şimdiden biracık fark birazcık da bahşiş biriktirseniz diye tavsiye ederim.
Avatar
SELİMCAN - 13 ay önce
sayın bakanım,bir söylemde de ben bulunayım.lütfen şube müdürlüğü sınavı sözlü mülakatı hakkında bir soruşturma açtırırmısınız.vicdanların rahatlaması bakımından.malum sendika ve siyasetciler bu işe el atıp,kul hakkı yemişlermi? saygılarımla.
Avatar
TÜRK - 13 ay önce
ancak tribünlere oynayan çalışanına zerre kadar mesai ayırmayan bir bakan bunu neden hala iş başında tutuyorlar ki .... Allah için bakanlığa geldiğinden beri sağlık sistemine veya personeline ne gibi bir katkısı olmuş bu insanın bilen varsa paylaşsın lütfen...
Avatar
sağlıkçı - 13 ay önce
birisi sayın bakana 663 ü sorsun ya ne olur
Avatar
anlaşılan vaziyet - 13 ay önce
663 tahrip-tasfiye ve hafıza silme operasyonundan önceki birikimin meyvelerini yemeye devam,Allah aşkına bu konuşmanın neresinde sisteme dönük yapısal projelerle ilgili en küçük bir mesaj var mı? dilek ,temenni tavzvsiye ve vazuuu nasihatlerden ibaret bir konuşma
Avatar
atropin - 13 ay önce
sayın bakanın tekrar göreve gelmesini içine hala sindiremeyen sayın türk sen git yandaşlarının yanına bak gör tribüne oynamak nasıl oluyor orda gör.hala temizleyemedi sayın bakan sizin gibileri
Avatar
danışmaa - 13 ay önce
bence bu kamu hastaneleri batırma procelerini patentleyip ingilrterye satalım. onlar bu şehir hastaneleri procesinden önce bizim gibi k.h.b. leri kursalardı bu kadar erkekenden fiyaskoyla sonuçlanmaz idi diil mi?