Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?
29 Aralık 2016 Perşembe 00:00

Bebeğin kalp atışları, anne ve baba adayı için bebeklerinden aldıkları ilk gerçek hayat belirtisidir. Anne karnındaki bebeğin hayata tutunmasının ilk kanıtı olan kalp atışı sesleri, hem tıbbi açıdan hem de aileler için önemli bir aşamadır. Anne adayının hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren edindiği ilk kanıt bebeğin kalp atışları olacaktır. Uzun ve bazen de zorlayıcı olan hamilelik dönemi, anne adayları için hayatlarında deneyimledikleri en özel dönemdir diyebiliriz. Gerek tüp bebek gerekse normal yoldan kalınan hamilelik olsun, sonuçta önemli olan embriyonun rahim içine tutunabilmiş ve hayata bağlanmış olmasıdır. Bu da bebeğin kalp atışı sesleri ile onaylanmış olmaktadır.  

Bebeğin kalp atışları özellikle anne adaylarının merakla ve stresle bekledikleri özel bir andır. Bebeğin kalp atışı duyulmayacağı korkusu anne ve baba adaylarına yoğun bir stres yaratır. Çünkü bebeğin kalp sesleri bebeğin yaşadığına dair bir kanıttır. Eğer kalp sesi duyulmaza sorun var demektir ve detaylı başka işlemler gerekecektir. Özellikle anne adayının olabildiğince sakin kalarak, bu anın tadını çıkartması önerilir.

Bebeğin kalp atışları her anne adayında farklı haftalarda duyulabilir. Bazı anne adaylarında 5 haftalık gebelikte duyulabilirken, başka anne adaylarında 6 haftadan itibaren duyulabilir. Bu durum aslında embriyonun anne rahimindeki gelişimiyle ilgilidir. Genel olarak bakıldığında, gebeliğin 10 ila 12 haftalık sürecinde bebeğin kalp atışları en rahat şekilde duyulur.

Bebeğin kalp atışları nasıl duyulur?

Doktor tarafından yapılan ultrasonografik muayene ile bebeğin kalp atışları duyulur. Ayrıca 18. haftada anne karnının üç boyutlu çekimi olarak bilinen, Doppler ultrason görüntüleme ile de kalp atışlarını dinlemek mümkündür. Anne karnından alınan ses dalgaları, ultrasonografi  cihazında bulunan hoparlöre iletilir ve bebeğin kalp atışları bu şekilde dışardan duyulur. Her muayenede bebeğin kalp atışları rutin olarak doktor tarafından izlenmelidir.

Bebeğin kalp atışları yoksa ne yapılır?

Bebeğin kalp atışlarının normal olarak duyulabildiği süre olan  6 haftadan sonra, kalp atışlarının duyulamaması halinde bebeğin yaşamadığı algısı oluşur. Ancak tabii ki kesin teşhis daha kapsamlı olarak yapılacak detaylı ultrason tetkikleriyle belirlenebilir. Eğer hiçbir şekilde ses alınmıyorsa, yapılan özel ultrason tetkiklerinde de sonuç olumsuz ise, maalesef kürtaj ile bebek anne karnından alınmalıdır çünkü bebek yaşamıyor demektir

Bazı durumlarda gebelikte hamilelik kesesi normal olarak gelişir, ancak maalesef bu gelişen kese içinde bebek oluşmaz. Tıbbi olarak anembriyonik gebelik, yani boş gebelik, olarak adlandırılan bu tür gebeliklerin tek bulgusu ise kesede bulunması gereken embriyoyu görememek ve bebeğin kalp atışlarını alamamaktır

Normal gebeliklerde son adet tarihinden itibaren yaklaşık 5 hafta sonra yapılan ultrason muayenesinde oluşan bu kesenin içindeki bebek izlenebilir. Doğru bir teşhis için kesinlikle bu konuda acele etmemek ve doktorun tavsiye edeceği şekilde düzenli takibe uymak gerekir.  Her anne adayının yumurtlama döneminin daha farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden düzenli aralıklarla muayene tekrarlanmalıdır.

Genellikle adet döngüsü normalde de düzensiz olan ya da son adet tarihini doğru hatırlamayan kadınlarda bebeğin izlenememesi ve bebeğin kalp atışlarının duyulmaması sorunu yaşanabilir. Düzensizliklerden kaynaklanan bu tip sapmalar olduğunda, bebeğin gelişimi de tabii ki bundan etkilenecek ve doğru izlenimler 1-2 hafta sarkabilecektir. Bu yüzden boş gebelik tanısı konmadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi düzenli olarak izlenmeli ve acele etmeden bir süre beklenmelidir. Eğer muayene sırasında böyle bir tanı konulursa, maalesef gebeliğin ik fırsatta sonlandırılması gerekmektedir. Eğer hemen sonlandırılmazsa bu boş kese, kadında şiddetli ağrı ve kanama gibi yan etkilere neden olacaktır. Bu etkilerle birlikte süreç düşükle sonlanacaktır.

Anne adayları bebeğin kalp atışlarını hisseder mi?

Gebelik sürecinde anne adayları son derece hassastır. Bebek ile ilgili ilk yaşam belirtisi olan bebeğin kalp atışları ile artık kesin olarak rahatlayan anne adayı, karnında büyüyen bebeği ile artık başbaşadır. Bebeğin kalp atışları 5 ile 6. haftadan itibaren, ilk hareketleri de 7. haftdan itibaren başlar. Ancak bebeğin daha küçük ebatta olması nedeniyle, anne adayları bunları hissetmeyecektir. Ancak 14 ile 26. hafta arasındaki sürede bunlar hissedilebilir.

Normal gebelik sürecinde bebeğin ilk kalp atışları izlenmiyorsa bu ne anlama gelir?

Kaynak:

http://www.drismetyildirim.com/bebegin-kalp-atislari-ne-zaman-duyulur

http://www.livestrong.com/article/222695-how-early-can-you-hear-the-heartbeat-of-a-baby/

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.