Sağlıkta gelişim ve kalite dönemi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan sağlıkta yeni dönem hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlıkta gelişim ve kalite dönemi
30 Ağustos 2017 Çarşamba 13:50

Sağlık Bakanlığında yapılacak olan değişiklikler hakkında Sağlık Bakanı Ahmet Demircan önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Demircan: Sağlık kurumlarınını, sağlık müdürünün çatısı altında birleştiriyoruz. Bu kurumlar yine çalışacak ama bu kurumların bir çatı altında toplanması sağlanacak. Taşradaki halk sağlığı kurumu, sağlık müdürlüğü ve kamu hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Hepsi sağlık müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor dedi. Sağlıkta ikinci dönem Sağlıkta ikinci dönemin başladığını vurgulayan Bakan Demircan, konuşmasına şöyle devam etti: "Birinci dönem dönüşümdü, dönüşümü gerçekleştirdik. Hayat devem ediyor, gelişme sürüyor ve yeni anlayışlar ortaya çıkıyor. Yeni döneme 'sağlıkta gelişim ve kalite dönemi' adını verdik. Bundan sonra şehir hastaneleri ve devlet hastanelerinin standardını yükselterek, sağlıkta bir kalite sıçraması dönemi geliyor. Yeni dönemde tükettiğimiz ilaç dahil tıbbi malzemeleri Türkiye'de ürettirmek zorundayız, dışa bağımlılığı ortada kaldırmamız lazım." Sağlıkta çok başlılığı kaldırıyoruz Demircan, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık sisteminin de iki başlılığa neden olduğunu, verimi düşürdüğünün görülmesi üzerine, 16 Nisan'da referanduma gidildiğini aktardı. Yürütmede tek başlılık sisteminin geldiğini, yürütme ve yasamanın birbirinden ayrıldığını vurgulayan Demircan, şimdi kurumların da sisteme uygun hale getirildiğini aktardı. Sağlıkta çok başlılığı kaldıracaklarını ve illerde sağlığın tek sorumlusunun sağlık müdürü olacağına işaret eden Bakan Demircan, "Sağlık kurumlarınını, sağlık müdürünün çatısı altında birleştiriyoruz. Bu kurumlar yine çalışacak ama bu kurumların bir çatı altında toplanması sağlanacak. Taşradaki halk sağlığı kurumu, sağlık müdürlüğü ve kamu hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Hepsi sağlık müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor. Yetki ve sorumluluk sağlık müdürlüğünde toplanacak. Hastanelerde başhekimlik müessesi var. Biz hastane yöneticisi gibi ilave modeller üretmiştik. Bunlar hizmet de etti. Hastanelerin yetkilisi ve sorumlusu başhekim onlar da sağlık müdürlüğüne bağlı. Sağlık müdürlüğü de Sağlık Bakanlığı'na bağlı. Yetkiler bu şekilde tanımlanıyor ve düzenleniyor. İnanıyorum yeni dönemde daha verimli ve daha hızlı hizmet üretimini sağlayacak." diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan - 3 ay önce
Bilindiği üzere Entegre Devlet Hastaneleri Halk Sağlığına Diğer devlet Hastaneleri Kamu Hastanelerine bağlıdır. Burada da bir çok başlılık var bunun da giderilmesi için tüm Hastaneler Kamu Hastanelerinde toplanmalı. Görevi koruyucu sağlık hizmeti olan Halk Sağlığına bağlı Hastanelerin bulunması mantıksız.
Misafir Avatar
ANK06 - 3 ay önce @Hasan
Hasan bey çıkan KHK yı dikkatli okuyun lütfen bu saydıklarınız tarihin tozlu raflarına kalktı gözün aydın, ildeki ve ilçedeki bütün devlet hastaneleri il sağlık müdürüne ve bunun bir tane Müdür yardımcısına bağlı olacak, halk sağlığı ve genel sekreterlikler kalktı, burda sitede yayınlandı taslağın 25.maddesine A bendi eklendi yani 25/A Maddesini incele göreceksin.