Sağlık Bakanlığı döner sermaye dağıtımında değişiklik

Sağlık Bakanlığı döner sermaye dağıtımında değişiklik
14 Kasım 2017 Salı 13:22

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 8. fıkrasında, 13 Eylül 2017 tarihi itibariyle değişiklik yaptı. Yönetmeliğin 8. maddesinin birinci fıkrasına eklenen yeni cümle şu şekildedir: "İhtiyaç halinde Kurum tarafından, 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranı geçmeyecek şekilde ve sağlık tesisi bazında veya tüm sağlık tesisleri için bir oran belirlenebilir ve döner sermaye komisyonu veya genel sekreter tarafından bu fıkra kapsamında dağıtılabilecek tutar belirlenirken bu oran dikkate alınır." "Madde 8 - (1) Döner sermaye komisyonu, dağıtılacak tutarı (karar alınan tutar), sağlık tesisinin o dönemde elde ettiği gayrisafi hasılattan öncelikle Hazine payı, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi gereğince ayrılacak pay ile Bakanlık merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktarın 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde belirler. Genel sekreter sağlık tesisi döner sermaye komisyonunca belirlenen dağıtılacak ek ödeme tutarını aynen veya 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde kendi belirleyeceği tutar doğrultusunda değiştirerek onaylar ve bu şekilde verilen onay doğrultusunda karar kesinleşir." Bu maddeye göre, döner sermaye şu şekilde dağıtılmaktadır. Önce dağıtılacak döner sermaye tutarı belirlenmektedir. Bu tutar şu şekilde belirlenmektedir: - Önce, sağlık tesisinin elde ettiği hasılattan hazine payı, SHÇEK payı ve Bakanlık merkez payı çıkarılmaktadır. - Kalan miktarın yüzde 50'si alınmakta (209/5. maddede yer alan oran) sonra da bu miktar sağlık tesisi katsayısı ile çarpılmaktadır.

Döner Sermaye Yönetmeliği Değiştirilmeli - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../doner-sermaye-yonetmeligi-degistirilmeli-h10...

25 Eyl 2014 - Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın Sağlık Bakanlığı Ek ... Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme kâr payı dağıtımında yapılan haksızlığı ... Çünkü her değişiklik ek ödeme haklarının ellerinden biraz daha alınması demektir.

Döner Sermayede Değişiklik Yapılıyor - Personel Sağlık Personeli ...

https://www.personelsaglikhaber.net/.../doner-sermayede-degisiklik-yapiliyor-h65369...

3 Kas 2016 - Merkezi ek ödeme bordro sistemi tüm sağlık tesislerinde uygulamaya geçirilecek sözleşmeli ... Döner sermaye hesaplamaları, dağıtım ve ödeme işlemleri Bakanlıkça tek elden yapılacak, ... 4 Sağlık Bakanlığı unvan değişikliği.

Döner Sermaye Tartışılacak - Personel Sağlık Personeli Haber ...

https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/doner-sermaye-tartisilacak-h65815.html

2 Ara 2016 - Dağıtılabilir döner sermaye oranının artırılması, SUT fiyatlarının güncellenmesi, döner ... Mesai dışı ek ödeme tutarı ve dağıtımı; Döner sermaye bütçesi üzerindeki mali yükler; Döner ... 3 Sağlık Bakanlığı unvan değişikliği.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.