Malulen emeklilik nedir?

Malulen emeklilik nedir?
13 Ekim 2017 Cuma 00:00

Malullük, çalışma veya meslekte kazanma gücünün kısmen veya tamamen yitirilmesi nedeniyle sürekli bir gelir kaybına yol açan fizyolojik bir risk olarak tanımlanıyor. Malullük sigortası da sigortalının malul olması nedeniyle ortaya çıkan gelir kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Kimler malul sayılır?

-5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; hizmet akdine tabi (4/a lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b li) çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, -Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü, kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar malul sayılıyor. Ancak sigortalıların sağlık hizmeti sunucularından alacakları maluliyete ilişkin raporlar, Kanuna göre malul sayılmaları için yeterli değil. Sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiğinin Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekiyor. Malullük aylığı başlanmasının koşulları Kurum Sağlık Kurulunca malul sayılan sigortalıların malullük aylığından yararlanabilmeleri için; En az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakmadan 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması, Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılması, faaliyetine son vermesi ve görevinden ayrılması, Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların ise kendi sigortalılığı nedeniyle Kuruma genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borcu olmaması, Kuruma yazılı dilekçe ile başvurması gerekiyor.

Başvuru nereye yapılıyor? Sigortalı veya sigortalının işverenin, maluliyet durumunun tespiti için sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvurması gerekiyor. Kişi yazılı olarak başvurunun ardından yetkili sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarına sevkini yaptırıyor. Bu sağlık kurullarınca düzenlenen raporun incelenmesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu, sigortalının maluliyet şartlarını taşıyıp taşımadığına karar veriyor. Müracaat için gerekli belgeler Hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile köy ve mahalle muhtarları (4/b’li) sigortalılar için; -Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi -Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (işten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde talepte bulunanlar için) Kamu görevlisi olan (4/c’li) sigortalılar için; -Malullük aylığı bağlanabilmesi için açıkta bulunanların şahsen/vekâleten veya görevde bulunanlar için Kurumları aracılığı ile yapılacak başvuru, - Malulen emekliye sevke ilişkin emekliye sevk onayı - Maluliyetin tespiti için Sağlık Kurulu raporu

Malüllük aylığı hangi hallerde kesilir? - Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları, - Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması, hallerinde malullük aylığı kesilir. Kontrol muayenesi; sigortalının veya bunların hak sahiplerinin malullük ve iş göremezlik raporlarında belirtilen rahatsızlıklarının mevcut olup olmadığının tespiti amacıyla Kurumca muayene ve tetkik yaptırılmasıdır.

Malulen emeklilik yönetmeliğinin 12 Maddesi bakıma muhtaç özürlü kavramını ve hastalık listesini şu şekilde sıralamıştır.

• a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.

• b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.

• c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.

• ç) İki elin kaybı.

• d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.

• e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.

• f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.

• g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.

• ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.

• h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar.

Malulen emeklilik nedir? - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/www...tr/malulen-emeklilik-nedir-h32487.html

13 Eki 2017 - Malülen emeklilik şartları: 1- Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 (yüzde 60) olması.

MALÜLEN EMEKLİLİK ŞARTLARI - MALÜLEN ... - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../malulen-emeklilik-sartlari-malulen-emeklilik-h...

9 May 2016 - Malülen Emeklilik şartları nelerdir? Nasıl malülen emekli olunur? Hangi hastalıklar malülen emeklilik kapsamındadır? tüm bu soruların.

MALÜLEN EMEKLİLİK ŞARTLARI - MALÜLEN ... - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../malulen-emeklilik-sartlari-malulen-emeklilik-h...

9 May 2016 - Malülen Emeklilik şartları nelerdir? Nasıl malülen emekli olunur? Hangi hastalıklar malülen emeklilik kapsamındadır? tüm bu soruların ...

Engellilerin Bilmesi Gereken Tüm Yasal Haklar - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../engellilerin-bilmesi-gereken-tum-yasal-haklar-...

İşe girişlerinde %60 ve üzerinde engel oranına sahip olanlar malulen emeklilik hakkına sahip değillerdir. Ancak işe girişten sonra engelli hale gelip %60 ve ...

Bu 21 Hastalığa Yakalanan Malulen Emekli Olacak.. - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../bu-21-hastaliga-yakalanan-malulen-emekli-ola...

23 Eyl 2013 - 40 yıldır değiştirilmeyen malulen emeklilik şartları değiştirildi. Kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları ...

Malulen Emeklilik Sgk'yı Kilitledi.. - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../malulen-emeklilik-sgkyi-kilitledi-h37178.html

29 Eki 2013 - Malulen emeklilik kapsamını genişleten SGK'ya başvuru yağıyor. ... Asrın hastalıkları olarak bilinen, ani ölüme neden olan, bu nedenle yakın ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.