Bedelli askerlik

Bedelli askerlik
14 Kasım 2017 Salı 09:04


 Bedelli askerlik çıkacak mı? sorusuna yanıt arayanlar için beklenen ilk açıklama geldi. Sosyal medyada başlatılan bedelli askerlik kampanyalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan kayıtsız kalmadı ve katıldığı bir televizyon programında bedelli askerlik hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran her erkek vatani görevini yapmak için askere gidiyor. Bazı kişiler geçerli sebeplerden dolayı zorunlu olan bu görevi erteleyebiliyor, hiç yapmıyor veya görev süresini kısaltabiliyorlar. Görev süresini kısaltmak isteyen vatandaşlar, istenilen şartları karşılayabiliyorlarsa belli bir ücret karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabiliyorlar. Bedelli askerlik uygulaması, genel olarak ordunun ve devletin maddi kaynak sağlaması ve vatandaşların günlük hayatlarının sekteye uğramaması, mevcut işlerini kaybetmemeleri için çıkartılıyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bedelli askerlik ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan bedelli askerlik bekleyenlere kötü haber verdi. Yeni kabinenin açıklanmasının ardından Milli Savunma Bakanının değişmesi ile Bakanlığa Nurettin Canikli getirildi. Yeni bakan yeni stratejiler demek olduğu için bedelli askerlik bekleyenler de konuyu çeşitli platformlarda bakan beye iletip destek arayacaklar. İşte Bedelli askerlik ile ilgili son açıklamalar... Erdoğan'dan bedelli askerlik bekleyenleri üzecek haber... Erdoğan'dan bedelli askerlik bekleyenleri üzecek haber... Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi: Bedelli askerlik konusunda, şu anda gündemimizde bu yok. Çünkü, şu anda ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Onun için biz, vatansever evlatlarımızı askere bekliyoruz. Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay. Bunun da yaklaşık bir 20 günü izin; 5 ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik sana bir çok kazanım sağlıyor.

ASKERLAK "ÜNİVERSİTE BİTİRMİŞ, BEDELLİ ASKERLİK BEKLİYOR.." Onun için vatansever evlatları askere beklediklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay. Bunun da yaklaşık 20 günü izin. 5 ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik bir de sana birçok kazanım sağlıyor. Askerlikteki o belli disiplin anlayışı, bunlar çok çok önemli. Bir diğeri ise korunmada, birçok şeylerde bazı adımları atmaya yardımcı olur. İnsan hayatının disiplininde de askerliğin sağladığı birçok faydalar var. Bunun dışında da yani normal şu andaki süreçte de zaten 11 ay filan... Bunlardan kaçınmanın da ben doğru olmadığına inanıyorum." Bedelli askerlik mi geliyor? Sosyal medya o çağrı ile yıkılıyor... Bedelli askerlik mi geliyor? Sosyal medya o çağrı ile yıkılıyor...

"HERKES O ŞEREFLİ GİYSİYİ GİYMELİ" "Çünkü Genelkurmay Başkanlığımız, bunun yanında Milli Savunma Bakanlığımız bu sayısal durumu önümüze koyduğu zaman hakikaten bu da düşündürüyor. Orada öyle bir şişme olabilir ama öbür tarafta da ciddi bir ihtiyacımız var. Kaldı ki hep söylerdik ya 'biz asker bir milletiz'. Asker milletsek bunun gereğini de yapalım, bundan kaçınmayalım ve geçmişimizde bu yoktu, son zamanlarda bunlar biraz artış kaydediyor. Temenni ederim ki bunlar gündemden yavaş yavaş düşer ve herkes o şerefli giysiyi giymek suretiyle yola devam eder. Biz yaptık, 16 ay yedek subaylık yaptım. Şimdi artık yedek subaylıkta da süre iyice azaldı."

BAŞBAKAN YARDIMCISI VEYSİ KAYNAK'TAN BEDELLİ AÇIKLAMASI Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, CNN Türk'te katıldığı programda bedelli askerlik açıklamasında bulundu. "Bedelli askerlik için bir hazırlık olacak mı" sorusuna Kaynak, "Türkiye'nin yurtiçinde ve yurtdışında çok önemli terör operasyonları yaparken bedelli askerliğin gündeme gelmesi mümkün değil" ifadesinde bulundu. Siyasilerin her seçim zamanı seçim kozları arasında yer alan bedelli askerlik konusunda hükumete gelen önerilere hükumet kanadından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklama ile nokta koydu. Bedelli bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratan açıklamada hükumetin gündeminde bedelli olmadığı yönündeydi. Bedelli askerlik konusunun ne zaman gündeme geleceği ise henüz netlik kazanmadı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık AK Parti Grup Toplantısı öncesinde Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı. Işık, bedelli askerlik noktasında Milli Savunma Bakanlığı cephesinde yeni bir gelişme olmadığının altını çizerek, "Harp cephesinde yeni bir gelişme yok." demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyada bedelli askerliğe ilişkin yer alan bazı ifadeleri hatırlatarak, "O sözler size mi aitti?" sorusuna Erdoğan, "Bana ait değil, ben 'Sayın Başbakan'la bir değerlendirmesi yapılır' dedim. Şu anda böyle bir şey söz konusu değil." karşılığını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kabinenin gündeminde bedelli yok, dedikodusu var" dedi. 

BEDELLİ ASKERLİK EN SON NE ZAMAN ÇIKTI? Bedelli askerlik ülkemizde en son 2014 yılında hayata geçirilmiştir. İlk olarak 35.000 TL ödeme miktarı ile gündeme gelen bedelli askerlik uygulaması, daha sonra yapılan çalışma ve görüşmeler ile 18.000 TL’ye düşürülmüştür. Yaş sınırında da yapılan değişiklikler ile daha fazla insanın faydalanması mümkün olmuştur.

BEDELLİ ASKERLİK KAÇ DEFA ÇIKTI? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 kez çeşitli nedenlerle bedelli askerlik çıkarıldı. 12 Eylül 1980 darbesinden bu yana 35 senede dört kez bedelli askerlik çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 70 bin kişi olmak üzere toplam 195 bin 834 kişi yararlandı. En son yürürlüğe giren bedelli askerlik yasasından, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan yaklaşık 600 bin kişiden 160 bini faydalanmıştı. Bedelli askerlik ücreti 18 bin TL olarak belirlenmişti.

KİMLER BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLİR? 1 - Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir. 2- 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR? Öncelikle Bedelli Askerlik; zorunlu askerlik hizmetini, devletin bedelli askerlik yapılmasına karar vereceği dönemde belirlediği ücretin ödenmesi koşuluyla askerlik hizmetinin yapılmış sayılması anlamına gelir. Bedelli askerliğe başvurabilmek için dönemsel olarak değişmekle birlikte, çeşitli yaş ve ücret şartları getirilir. Aslında yurtdışında, yasaların koyduğu alt sınır süresince yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için her zaman mevcut olan bedelli askerlik hizmeti, Türkiye içinde yaşayan asker adayları için de bu dönemlerde devreye alınır. Bedelli askerlik uygulaması, genellikle ordunun ve devletin maddi kaynak sağlaması ve bireylerin mevcut işlerini kaybetmemesini sağlamak için yapılır.

Başbakan Yardımcısı'ndan bedelli askerlik açıklaması

https://www.personelsaglikhaber.net/.../basbakan-yardimcisi-ndan-bedelli-askerlik-aci...

2 Eki 2017 - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önce bedelli askerliğin gündemimizde olmadığı Başbakan tarafından açıklandı dedi.

Bedelli Askerlikte İndirim Müjdesi - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../bedelli-askerlikte-indirim-mujdesi-h33660.ht...

20 May 2013 - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yurt dışında yaşayan Türkler için 10 bin avro olan bedelli askerlik ücretinin indirilmesiyle ilgili bir çalışma ...

Bakanlar Kurulu sonrası bedelli askerlik açıklaması

https://www.personelsaglikhaber.net/.../bakanlar-kurulu-sonrasi-bedelli-askerlik-acikla...

12 Haz 2017 - "Bedelli askerlik sosyal medyanın en fazla devreye girdiği alanlardan bir tanesidir. Şu ana kadar Bakanlar Kurulu'na gelmiş böyle bir teklif .

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.