Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Hazırladığı ''Hemşireler Doktorların ........... -dır -dir -dur -dür'' Adlı Mizah Dergisine Hemşirelerden Tepki Gelince Öğrenciler Özür Diledi!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Kılçık" adlı mizah dergisine hemşireler tepki gösterdi.

Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Hazırladığı ''Hemşireler Doktorların ........... -dır -dir -dur -dür'' Adlı Mizah Dergisine Hemşirelerden Tepki Gelince Öğrenciler Özür Diledi!
25 Haziran 2016 Cumartesi 10:09

OMÜ Tıp Fakültesi Öğrencileri tarafından hazırlanan "Kılçık" adlı mizah dergisinde bazı bölümlerde hemşirelere hakaret edildiği gerekçesiyle Sağlık-Sen Samsun Şubesi, OMÜ Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü, OMÜ Çocuk Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü ve Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube Başkanlığı tarafından protesto edilerek kınama açıklamaları yapıldı.

OMÜ Tıp Fakültesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz, OMÜ Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Şebnem Kayan, OMÜ Çocuk Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Yeşim Ateş, Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube Başkanı Rahşan Yılmaz ve çok sayıda hemşire katıldı.

Sağlık-Sen Samsun Şubesi adına basın açıklamasını okuyan Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayşe Keskin, "OMÜ öğrencileri tarafından sözde mizah amacıyla hazırlanan dergide hemşirelerin ve hemşirelik mesleğinin onurunu çiğnemiş, bir meslek grubuna mizah adı altında kimlik saldırısı gerçekleştirmiştir. Gelecekte doktor olarak insanlara sağlık hizmeti verecek olan ve etik kurallara bağlı olması gereken bu kişilerin hazırladıkları dergiyi ve mizah anlayışlarını protesto ediyor ve kınıyoruz" dedi.

Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube Başkanı Rahşan Yılmaz yaptığı açıklamada, "Tıp Fakültesi öğrencilerinin yayınladığı "Kılçık" dergisindeki ankette hemşirelere ithafen mizah adı altında "hemşireler doktorların rüyası, sevgilileri, talibi, evlilik için aday rezervi" gibi cümleleri meslek ahlakına uygun bulmuyoruz. Bu yazıyı yazan ekibi kınıyoruz. Türk Hemşireler Derneği Samsun Şubesi olarak hukuksal süreci başlatmış bulunmaktayız" diye konuştu.

OMÜ Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Şebnem Kayan ve OMÜ Çocuk Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Yeşim Ateş'in yaptığı ortak açıklamada, "Hemşirelik Hizmetleri Müdürlükleri olarak kliniklerde çalışan meslektaşlarımızın şikayeti ve uyarısı üzerine intörn doktorların Mayıs 2016 tarihinde yayınladıkları "Kılçık" dergisini okuduk. Arkadaşlarımızın hassasiyetini ve rahatsızlığını çok haklı bulduk" şeklinde konuştular.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan 'Kılçık' adlı mizah dergisine hemşireler tepki göstermişti. Öğrenciler ise hemen bir özür mektubu hazırladı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ TIP ÖĞRENCİLERİNDEN KAMUOYUNA 

Medyada tıp öğrencilerinin çıkardığı bir dergide yapılan ankette hemşirelere hakaret ve aşağılayıcı yakıştırmalar üzerine öğrencilerin kamuoyunu aydınlatma metnidir ;
Tüm Sağlık Çalışanlarının Dikkatine !

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İntörnleri olarak 2016 yılında basılan KILÇIK dergisinde yazılan hemşireler hakkında cinsiyetçi ve aşalayıcı anketi sorgusuz sualsiz nefretle kınıyoruz. Kılçık dergisi okulumuzda hocaların da bulunduğu Dekanlığa bağlı bir kuruldan onay aldıktan sonra basıma gitmektedir. Şu andaki durum dergi editörlerince basım hatası olarak söylenmiştir. Ancak şunu bilmenizi isteriz ki bu anket hiçbir intörn öğrenci tarafından doldurulmamış olup, doldurulsa dahi o kuruldan geçme ihtimali yoktur. Bu olaydan duyduğumuz derin üzüntü ile tüm hemşirelerden özür diliyoruz.

Annemiz, eşimiz , ablamız, kardeşimiz olan hemşirelerimizin sağlık sisteminde her zaman yanında bulunan birbirine hep destek verecek en yakın ekip arkadaşlarımız olduğunun bilincindeyiz. Özellikle intörnlere sosyal medyada yapılan hakaret ve karalama kampanyalarını da kınıyor ve üzülüyoruz. 

Yapmadığımız ve destek olmadığımız bir şey için sosyal medyada bize karalama ve linç kampanyası yapılmaktadır. Hiçbir özlük hakkı, iş tanımı olmayan bizler (intörn hekimler) her zamanki gibi yine yalnız bırakıldık. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencileri ve İntörnleri


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.