Taşeron Kadro Sınavı ve Kadroya Geçiş Ne Zaman? 2018

Taşeron İşçi - Sürekli işçi kadrosuna geçirilme süreci sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara

Taşeron Kadro Sınavı ve Kadroya Geçiş Ne Zaman? 2018
01 Mart 2018 Perşembe 16:34

 1 Ocak 2018 Tarihli ve 30288 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar'a göre binlerce taşeron işçi nihayet beklediği kadrolara kavuşacak.Sürekli işçi kadrosuna geçirilme süreci sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilecek. Sınavların yeri, günü ve saati idarelerin internet sayfasında ilan edilecek. Çalışanlara ayrıca tebligat yapılmayacak. Yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak gerekecek.

Taşeron işçilerin yıllardır heyecan ve merakla beklediği kadroya alınma süreci için başvurular 2 Ocak 2018 tarihinde başladı ve 11 Ocak 2018 tarihinde sona erdi. Tespit Komisyonu İncelemesi ve Hak Sahiplerinin ilanı 12 Ocak - 20 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Bu ilana itirazlar 21-23 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. İtirazın incelenmesi ve kesin listenin ilan edilme süreci ise 24 Şubat - 2 Mart 2018 tarihleri arasındadır.

3-22 Mart 2018 tarihleri arasında ise sınav yapılacak olup sınav kuruluna itirazlar 23-26 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak. 27-31 Mart 2018 tarihleri arasında itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı süreci bulunmaktadır. 

Hak sahiplerinin topluca işçi kadrosuna geçirilmesi için son gün ise 2 Nisan 2018 olarak belirlendi.

 TAŞERON İŞÇİ SINAVI NASIL OLACAK

Sınav yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilecek. Sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin üst yöneticisi tarafından belirlenecek olup sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilecek.

Sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek.

Sürekli işçi kadrosuna geçirilme süreci

MADDE 6 – (1) Kapsama giren kamu idarelerinde sürecin sağlıklı işletilebilmesi ve öngörülen sürelerde işlemlerin tamamlanabilmesi açısından mutlak olmamak, süreçler arasında geçişkenlik olabileceğini kabul etmek ve idareler açısından yol gösterici mahiyette olmak kaydıyla aşağıdaki takvime benzer bir çalışma periyodu belirlenir.

Başvuruda istenen belgeler, başvuru şekli

MADDE 7 – (1) Kapsamda olanlardan istekliler, Ek-1 sayılı başvuru formunu eksiksiz doldurarak örnek-1 dilekçeyi de eklemek suretiyle 11/1/2018 tarihi mesai bitimine kadar idaresinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı olarak başvurur. Başvuru elden yapılır. Belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmaz.

(2)  Başvuru sahipleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair beyanda bulunur ve sigortalılık başlangıç tarihi kadınlar için 23/5/1998, erkekler için 23/5/1994 ve öncesi olanlardan kadınlardan 44, erkeklerden 48 yaşını doldurmuş olanlar, sigortalılık başlangıç tarihi bu tarihlerden sonra olanlardan ise kadınlardan 50, erkeklerden 55 yaşını doldurmuş olanlar ile engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan sigortalılık başlangıç tarihi 6/8/2003 ve öncesi olanlar başvuru sırasında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair belgeyi sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce idareye ibraz eder. Sigortalılık başlangıç tarihi; www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınacak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesi esas alınarak tespit edilebilir.

(3) Başvuru sahipleri hakkında 12/1/2018 tarihinde 14/2/2000 tarihli ve 2000/284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğine uygun olarak başvuru sırasında ilgili Yönetmelik ekindeki form doldurulmak suretiyle arşiv araştırması yapılması Bakanlıklar ve merkezi Ankara’da bulunan idarelerin merkez teşkilatları için Emniyet Genel Müdürlüğünden, diğer idareler ile taşra teşkilatları için ise il valiliklerinden topluca istenir. Arşiv araştırması yapılacak ilgilinin ikametgâh adresinin bulunduğu valilik esas alınır. İlgili mercilerden intikal eden arşiv araştırması sonucunda elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi tespit komisyonunca yapılır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uzmanlık nedir - 2 hafta önce
Uzman diye iş bilmeyenler amir olarak başımıza gelip de ne yapıyorlar acaba? şu anda başında uzman diye bulundukları işleri daha önce yapmışlarmı ya da ne kadar yapmışlar bir sorulsun bakalım. ....
Misafir Avatar
ilginç - 2 hafta önce @Uzmanlık nedir
konuyu buraya nasıl getirdin :D
Avatar
SELİMCAN - 3 hafta önce
RABBİM KİMSEYİ İŞSİZ VE AŞSIZ BIRAKMASIN.İNŞAALLAH HAKLARINIZDA HAYIRLI OLUR.SAYGILARIMLA.
Avatar
**** - 2 hafta önce
Taşeronlar beleşten kadroyaaa. Biz kadrolular 15 senedir şeflik sınavı bekleyelim duralım. .....
Misafir Avatar
******* - 2 hafta önce @****
Daha geçen gün bir temizlik personeli ile görüştüm. Kadroya geçince buraları kim temizleyecek ben yapmam ki dedi. Buradan pay çıkarın artık.
Misafir Avatar
Denizyk - 2 hafta önce @****
Sende Hasta Altı Bezini Degiştir Hasta Sidigini Temizle Sende Kadro AL. Adamlar Okuyamadıkları için o temizliği yapıyorlar zaten. Sen yaparmısın arkadaşım ? :) Okumuş Diploma Sahibi Olmussun Kültürlüsün Ya Hani. O ADAMLAR KADRO'NUN ŞAHINI HAKEDİYOR.
Avatar
HZM MEMUR - 2 hafta önce
TAŞERON TAMAMDA HİZMETLİLERİN VHKİ KADROSU NE ZAMAN GEÇECEK.?
Avatar
TOLGA - 2 hafta önce
evet artık sağlık bakanlığındada kau işci sayısı çoğaldı biz en az sayıda olduğumuz için daimi işci olarak kimse ne hakkımızı arıyor ne savunuyordu ve diğer kurumlardaki emsallerimizle maaşımız en azın maaşının yarısı kadardı yani biz 2500 tl diğer kurumlardaki 5500 tl döner felanda yok haaa
Avatar
hastane personeli - 1 hafta önce
bizim yanımıza yeni üniversiteli personel geldi657 e ait adamlar hasta altını temizlemediler 1 yıl öyle oyalandılar asalet tastik olunca hepsi memlektlerine gitti tayinleri çıktı yine hastanın altını temizleek ben yani ilokul mezununa düştü klavye başına atıp tutanlar ben 21 yıldır taşerondayım ömrüm hasta altı temizlemekle geçti haydi buyrun beraber temizleyelim