Radyoloji teknisyenleri sağlıksız ortamlarda çalışıyor

Radyoloji teknisyenleri sağlıksız ortamlarda çalışıyor

Radyoloji teknisyenleri sağlıksız ortamlarda çalışıyor
10 Haziran 2016 Cuma 11:30

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji biriminde çalışan 12 röntgen teknisyeninin troid kanserine yakalanması üzerine basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, kamu hastanelerinde çalışan radyoloji teknisyenlerinin sağlıksız ortamlarda çalıştırıldıklarını, işyeri çalışma ortamının iyileştirilmesine yönelik taleplerinin ise sürekli ertelendiğini belirtti.

Torba Yasa ile Radyoloji birimlerinde çalışanların çalışma saatlerinin 25 saatten 35 saate çıkarıldığını, zaten sağlıksız koşullarda çalışan radyoloji çalışanlarının iş yükünün artırıldığını ve halen daha fazla radyasyona maruz kaldıklarını belirten Taşkın, açıklamasında şunları söyledi: “Basın açıklamalarımızda sürekli dile getirdiğimiz en önemli husus; sağlık çalışanlarının Avrupa standartlarına göre uygun olmayan ortamlarda çalıştırılmalarıdır. Ancak bugüne kadar yetkililere sesimizi duyuramadık. Daha önce de belirtmiştik; radyoloji çalışanları sağlıksız iş ortamlarında çalışmak zorunda bırakılıyor. Yetkililer buna seyirci kalıyor. Nitekim endişelerimizde haklı çıktık. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 12 röntgen teknisyenine troid kanseri teşhisi kondu. 12 sağlık çalışanının hayatı çalındı. 12 röntgen teknisyeni arkadaşımızın hayalleri çalındı.

Şimdi bunun hesabını kim verecek?

 Arkadaşlarımız her gün zehir soluyor, çalışma koşullarımız iyileştirilsin, diye çalmadık kapı bırakmıyor ama seslerini kimse duymuyor. Bu insanların seslerine kulak tıkamak sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor. Gazetecilerin, madencilerin, polislerin, askerin yıpranma payı varken, radyoloji çalışanlarının yıpranma payları 90 günden yarı yarıya indirilerek 45 güne çekildi. Sağlık Bakanlığı, bu birimde çalışan insanların her gün zehir soluduğunu, emekliliğinde ölümü beklediğini göz ardı ediyor ve sessizce seyrediyor.

Bu şekilde çalışan insanlardan verim alınabilir mi?

Dolayısıyla hizmette kalite düşer, hasta mağdur olur.”

Radyoloji çalışanları arasındaki meslek hastalığının hızla artarak üst sıralara çıktığını hatırlatan Taşkın, açıklamasına şöyle devam etti: “Radyoloji çalışanları arasında kanser hastalıkları artış gösteriyor. Röntgen birimlerinin sağlıksız olması, Avrupa standartlarında olmaması nedeniyle sadece röntgen teknisyenleri değil, aynı zamanda tüm hastane personeli ve vatandaşlar risk altındadır.

Sağlık Bakanlığı, radyasyon riskine karşı tüm hastanelerde ciddi bir çalışma başlatarak gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Radyoloji’de çalışan teknisyen ve teknikerlerin sağlığı için acil önlem alınmalıdır. Çalışma saatleri düşürülmeli, yıpranma payları 90 günün üzerine çıkarılmalıdır. Hastanelerde çalışma koşulları iyileştirilmelidir.”


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.