MTSK 2016/3 Ne Zaman? Ehliyet Üçüncü Sınav Ne Zaman? MEB MTSK Direksiyon Eğitim Sınav Kılavuzu! Ehliyet Sınavı Giriş Yerleri Açıklandı Mı?

Ehliyet sınav tarihleri her yıl Milli eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenip uygulanıyor. Ülkemizde yeni ehliyet sistemine geçildiği

MTSK 2016/3 Ne Zaman? Ehliyet Üçüncü Sınav Ne Zaman? MEB MTSK Direksiyon Eğitim Sınav Kılavuzu! Ehliyet Sınavı Giriş Yerleri Açıklandı Mı?

2016 yılı 3.sınavı ne zaman yapılacak? Araba kullanmak isteyen herkesin ilk başta yapacağı şey ehliyet almak olacaktır. 2016 yılında ehliyet alacaklara ehliyet sınav tarihleri açıklandı mı? 2016 yılında araba ve ehliyet almak isteyenler için 2016 sınav tarihleri İşte 2016 sınav takvimi ve ehliyet sınavı tarihleri. Otomatik vites ehliyet almak için farklı sınava mı girilecek.Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı;

2016 Ehliyet sınav tarihleri belli oldu. Yeni ehliyet sahibi olmak isteyenlerin adayların sıkça sorduğu sorular arasında olan 2016 ehliyet sınav tarihleri MEB in internet sitesinde yayınlandı. Buna göre MEB tarafından 2016 yılı içerisinde 6 adet MTSKS (Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı) Ehliyet Sınavı yapılacak. Ehliyet sınavı ile alakalı tüm bilgileri içeren 2016 Yılı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu...  

MEB Mtsk Direksiyon Eğitim Sınav Kılavuzu Yayınlandı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Mtsk Direksiyon Eğitimi Sınav Kılavuzu yayınlandı.

 MEB Mtsk Direksiyon Eğitim Sınav Kılavuzu İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2016 Ehliyet sınav takvimiYeni ehliyet döneminde 4 saatlik "trafik adabı" dersi uygulamaya konulacak, otomatik vitesli araç kullanmak isteyenler için ayrı bir uygulamaya tabi tutulacak. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılı itibari ile yapacak olduğu tüm ehliyet sınavlarının tarihini açıklamıştır.  Milli Eğitim Bakanlığı Ehliyet Sınavı harflerinden oluşan MTSAS Sınav Takvimini sizlerde öğrenmek istiyorsanız haberimizin detayını inceleyebilirsiniz. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyuruda ehliyet sınavı tarihleri yayınlandı. Bu sene ilk defa ehliyet sınavına girecek olan adayların heyecanlı bekleyişleri de böylece sona erdi. 2016 yılında 6 kez ehliyet sınavı yapılacak. 

Her yıl binlerce sürücü adayı, trafiğe çıkabilmek için ehliyet sınavına girerek araç kullanımı yeterliliğini kanıtlıyor. Trafiğe çıkabilecek bilgi birikimine sahip olduğunu kanıtlayan ve araç kullanımında yeterlilik göstererek uzmanlardan geçer not alan kişiler, ehliyet almaya hak kazanıyor. Her yıl pek çok kişinin trafiğe çıkabilmek için girdiği ehliyet sınavı, yönetmeliğe göre yılda 6 kez yapılıyor. 18 yaşını dolduran her birey, bu sınavlara girme hakkını elde ediyor. Ancak, bul yıl sınav sistemi değişiyor. 2016 itibariyle "aday sürücülük" uygulaması başlıyor. Bu dönem ile birlikte ehliyet sınavlarına pek çok yeni uygulama gelecek. 

Sürücü adaylarının trafiğe çıkabilmek için araç kullanım yeterliliğini kanıtlaması gerekiyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı her yıl belli tarihlerde ehliyet sınavları gerçekleştiriyor. Adaylar ehliyet sınav sonuçlarını ve ehliyet sınav soru ve cevaplarını milli eğitim bakanlığının resmi internet sitesi //www.meb.gov.tr/meb öğrenebilecekler.

2016 EHLİYET SINAV TARİHLERİ 

İlk sınav Ocak 2016 Cumartesi, 2.sınav Mart 2016 Cumartesi, 3.sınav Haziran 2016 Cumartesi, 4.sınav Ağustos 2016 Cumartesi, 5.sınav Ekim 2016 Cumartesi, 6.sınav Aralık 2016 Cumartesi

2016 YILI DİREKSİYON SINAV VE SONUÇ TARİHLERİ

10 Ocak 2016 sınav sonuçları: 20 Ocak 2016 tarihinde açıklanacak, 21 Mart 2016 sınav sonuçları: 31 Mart 2016 tarihinde açıklanacak, 27 Haziran 2016 sınav sonuçları: 7 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak, 22 Ağustos 2016 sınav sonuçları: 2 Eylül 2016 tarihinde açıklanacak, 10 Ekim 2016 sınav sonuçları: 20 Ekim 2016 tarihinde açıklanacak, 12 Aralık 2016 sınav sonuçları: 22 Aralık 2016 tarihinde açıklanacaktır.

TABAN UYGULAMASINA GEÇİLİYOREhliyet sınavı alacak bireylerin katıldığı kurslarda da yeni düzenlemeler söz konusu. Ehliyette taban fiyat uygulamasına geçilecek. İllerde oluşturulacak 7 kişilik komisyon tarafından maliyetler dikkate alınarak ders saat ücretleri belirlenecek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.12.2015 Tarihli Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı, Sınav Sonuç Bilgileri

Milli Eğitim Bakanlığı 12.12.2015 Tarihli Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarını yayımladı.

*Yeni Müfredat

*Eski Müfredat

YENİ EHLİYETLER İÇİN İSTENECEK BELGELER BELLİ OLDU

 Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak.

Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek:

"Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi."

Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.

12 ARALIK EHLİYET SINAVI ÇIKMIŞ  SORULAR VE CEVAP ANAHTARLARI

Ehliyet sınavının 12 Aralık Cumartesi tarihinde gerçekleşttirilen ehliyet sınavı için sürücü adayları büyük bir merakla bekledikleri ehliyet sınav soruları ve cevap anahtarı bilgilerine yayınlandığında aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.EHLİYET SINAV SONUCU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

10 EKİM 2015 EHLİYET SINAVI KONULARI

10 Ekim Cumartesi günü yapılacak olan Ehliyet sınavında, Trafk ve Çever bilgisi, İlk yardım bilgisi, araç tekniği olmak üzere üç konu başlığında toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresinin 60 dakika olduğu sınavda konularına göre soru adedi ise şöyle;

Trafik ve Çevre Bilgisi: 27

İlk yardım bilgisi :13

Soru Araç Tekniği :10

DİREKSİYON EĞİTİMİ VE SINAV  ÜCRETLERİ KAÇ LİRA

Sürücü kurslarında kayıtlı olan ve 2015'te direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavına girecek olan kursiyerlerden 60 TL sınav ücreti alınacak.

Kaynak : MEBBİS

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 02:30YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması