KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI : SÜT İZNİ KULLANAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK!

KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ, düzenlediği basın toplantısı ile doğum yapmış annelerin günlük süt izin sürelerinin döner sermayelerinden kesilmesine tepki gösterdi.

KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI : SÜT İZNİ KULLANAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK!
09 Haziran 2016 Perşembe 12:01

KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ;“ Sağlık Çalışanı annelerin izin hakları ile ilgili düzenleme yapılmasına karşı, süt izninden kesinti yapılıp, ücretsiz izne eklemek yarı zamanlı çalışıp yarım maaş verilmesi gibi düzenlemenin kayda değer olmadığını ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti; ''Süt izinleri istenilen süreye çıkarılmadı.

Sağlık Bakanlığı bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi gerektiğini beyan ederken, ne hikmetse annelere doğum sonrası analık izninin bitimini izleyen 12 ay içinde, aylıksız izin kullanmadığı sürelerin ilk 6 ayında günde 3 saat, ikinci 6 ayında ise günde 1 buçuk saat süt izni kullanmalarına imkan veriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapan bir anneye birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL ekonomik yardım yapıyor. Sağlık Bakanlığı ise adeta anne günlük süt izni kullanırken izinli olduğu saatlerde döner sermayesini keserek anneyi cezalandırıyor. Sağlık Bankalığı bu uygulaması ile annelere çocuk yapmayın demektedir.  

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 06.05.2016 tarih ve E5786 Sayılı yazısı ile süt izinlerinde döner sermaye kesintisi yapılması nedeniyle KAMU SAĞLIK-SEN tarafından Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yapıldı.

Sağlık Çalışanları çocuk sayısının artması yönünde bir politika ve teşvik edici uygulamalar varken annelerin süt izinlerini kullandıkları için ekonomik kayba uğramalarının ve doğum yapan memurun haklarının korunmaması kabul edilemez.

Süt izninin gerek sağlık mevzuatı gerekse anayasa da gerekse uluslararası sözleşmelerce korunmuş ve süt izni hakkının, izin üzerindeki tasarruf yetkisinin dahi kişilere tanımadığı zorunlu bir hak olduğu düşünüldüğünde süt izni kullananlardan kesinti yapılması hakkaniyete aykırıdır.Süt iznini kullan çalışanlardan kesinti yapılması yanlışından ivedilikle vazgeçilmelidir. Bu konuda başta tüm Sendikalar olmak üzere tüm STK'ları göreve çağırıyoruz'' dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.