Dul Ve Yetim Maaşı Ne Kadar Arttı/ Dul Yetim Maaşı Kimlere Verilir/ Dul Yetim Maaşı Ne Zaman Bağlanır/ Dul Yetim Maaşı Sorgulama

Devletimiz tarafından gerekli koşullar sağlanması halinde dul yetim ve muhtaç olan kişilere yardım gerçekleştirilmektedir. Vefat eden

Dul Ve Yetim Maaşı Ne Kadar Arttı/ Dul Yetim Maaşı Kimlere Verilir/ Dul Yetim Maaşı Ne Zaman Bağlanır/ Dul Yetim Maaşı Sorgulama
30 Mayıs 2016 Pazartesi 15:34

Devletimiz tarafından gerekli koşullar sağlanması halinde dul, yetim ve muhtaç olan kişilere yardım gerçekleştirilmektedir. Ancak bu durum ile alakalı olarak bulunan detayları net olarak size en yakın muhtarlık veya kaymakamlıktan almanız daha yararlı olacaktır. İnternet yer alan bilgilerin yanı sıra özel durumlar ile alakalı olarak ekstra durumlar için yardım sağlanabilmektedir.

Vefat eden Devlet memuru eşten dolayı dul aylığı, vefat eden anne babadan dolayı çocuklara yetim aylığı, vefat eden çocuktan dolayı da anneye yetim aylığı- belirli şartlar altında- verilebilmektedir. Ancak alınan bu aylıklar belirli durumlarda kesilmektedir. Bu durumlara bir çok kişi dikkat etmemekte, ancak daha sonra tespit yapılınca, SGK yapılmış ödemeleri geriye doğru istemektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dul ve yetim aylığı alanların bu haberi okumaları uygun olacaktır.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı nasıl bağlanır ve hangi oranlarda verilir bununla ilgili bilgiler verip, bunun yanı sıra Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır bunu anlatacağız. Konuya şuradan başlayalım, dul ve yetim aylığı bir devlet memurunun vefat ettiği zaman eşine, çocuklarına bağlanan yardım ödeneğidir diyebiliriz.

Dul kalan eşler nasıl Bağ-Kur dul aylığı alabilir?

Vefat eden eşleri Bağ-Kur’lu ise eşleri evlenmedikleri süre boyunca eşlerinden dolayı dul aylığı alabilmektedirler. Dul aylığına bağlanan kişi eğer evlenirse bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile bildirmek zorundadır. Bildirmediği ve dul aylığını almaya devam ettiği süre içinde durum anlaşılırsa hemen dul aylığı kesilir ve evlendiği tarihten itibaren dul aylığı geriye dönük olarak faiziyle bu kişiden tahsil edilir. Bağ-Kur Dul ve Yetim Aylığı alma şartları belli kurallara tabi olmaktadır. Yetim kalan çocuklar nasıl Bağ-Kur yetim aylığı alabilir? Yetim kalan çocukların Bağ-Kur Dul ve Yetim Aylığı alma şartlarına sahip olmaları durumunda bu maaş kendilerine bağlanır. Bu durumda erkek çocuk reşit olana kadar yetim aylığı alabilir. Bununla birlikte erkek çocuk eğitimine devam ediyorsa, reşit olsa bile eğitimine devam ettiği sürece bu aylığı almaya devam eder. Eğitimi sona eren çocuk bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim aylığının kesilmesini talep eder. Aksi takdirde eğitimi sonlanmış olmasına rağmen yetim aylığını almaya devam ederse aylığı kesileceği gibi eğitimi bittiği tarihten itibaren faiziyle birlikte tahsil edilir. Kız çocuğu da evlenene kadar bu aylığı almaya devam eder.

dul yetim aylıkları seyyanen zamdan nasıl yararlanacak

Soru: 1) Emekli aylıklarına yılda 1200 lira zam olacağı söyleniyor. Yani her ay 100 lira zam mı alacağız? 2) Bu 100 lira zam dul ve yetim aylıkları için de geçerli mi?

Cevap: 1) SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 1 Ocak 2016’dan itibaren her ay 100 lira seyyanen zam yapıldı. Bu zamdan önce 2015 aylıkları yılın ikinci yarısı için oluşacak enflasyon oranında artırılacak. Bu oranı yüzde 4 kabul edersek, aylık önce yüzde 4 artırılacak, sonra 100 lira ilave edilecek. 2) Dul yetim aylıkları her ay 100 lira artmayacak. Ancak, dul ve yetimlerin aldığı dosyadaki aylık artırılacak, dul ve yetimler de bu artıştan aylık bağlama oranında yararlanacak. Örneğin; çalışan eşin aylık bağlama oranı yüzde 50 olduğundan dul aylığı artışın yüzde 50’si kadar olacak.

Soru: 1973 doğumluyum. 1991’de sigortalı oldum. 775 gün SSK ve 2665 gün Bağ-Kur primim var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: SSK’dan emekli olmanız avantajlı. Çünkü emekli olmak için; Bağ-Kur 9000 gün prim ararken SSK, başlangıcınız 23 Mayıs 1991’den önce ise 5525 gün, sonra ise 5600 gün prim arar. 1971’deki başlangıcınız 23 Mayıs’tan önce ise son 1260 günü SSK’ya 2085 gün prim ödeyerek priminizi 5525 güne tamamlamanız şartıyla 2025’te; başlangıcınız 23 Mayıs’tan sonra ise 2160 gün daha prim ödeyerek priminizi 5600 güne tamamlamanız şartıyla, 2026’da SSK’dan emekli olabilirsiniz.

1275 gün prim ödeyip 56 yaşınızı doldurmanız gerek

Soru: 30 Ağustos 1967 doğumluyum. 1 Haziran 1999’da SSK’lı oldum. 4700 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: 20 yıl sigorta, 5975 gün prim ve 56 yaş şartına tabisiniz. 1275 gün daha prim ödeyerek, priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 30 Ağustos 2023’te emekli olabilirsiniz.

davalar genellikle emeklinin lehine bitiyor

Soru: Emekli öğretmenim. 1996’da emekli oldum. SGK’ya emekli ikramiyesi için dilekçeyle başvurdum. Memurların 30 yıldan fazla çalışma sürelerine emeklilik ikramiyesi almasını sağlayan Anayasa Mahkemesi kararınca, 7 Ocak 2015’ten önce emekli olanlar da 30 yıldan fazla çalışma süreleri için emekli ikramiyesi alabilir mi?

Cevap: Sizin durumunuzda olanlar 30 yıldan fazla çalışma süresine ilişkin alamadıkları emekli ikramiyesi için, dava açmaları gerekiyor. Davalar genellikle emeklinin lehine sonuçlanıyor. Ancak, dava kazanılsa da emekli ikramiyesi, emekli olunan yıla ilişkin, katsayılar üstünden ödendiğinden, emeklilik tarihleri eski olanların eline önemli bir para geçmiyor

Ölüm (dul ve yetim) aylıklarında, ölen sigortalının hesaplanan aylığı veya emekli aylığı, hak sahibi olarak adlandırılan eş, çocuk ve ana-baba arasında paylaştırılmaktadır.Sigortalının vefat tarihine göre değişmekle birlikte, genel olarak ölen sigortalının aylığının dul eşe yüzde 50’si, çocukların her birine yüzde 25’i, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde ana ve babaya yüzde 25’i oranında aylık bağlanır. 

Vefat eden Devlet memuru eşten dolayı dul aylığı, vefat eden anne babadan dolayı cocuklara yetim aylığı, vefat eden cocuktan dolayı da anneye yetim aylığı belirli şartlar altında verilebilmektedir. Ancak alınan bu aylıklar belirli durumlarda kesilmektedir. Bu durumlara bir çok kişi dikkat etmemekte, ancak daha sonra tespit yapılınca, SGK yapılmış ödemeleri geriye doğru istemektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dul ve yetim aylığı alanların bu dosyayı okumaları uygun olacaktır. 

Bu yazımızda, mevzuatımızda dul bayanlar için Ölüm Eş Aylığı, yetimler için Ölüm Çocuk Aylığı olarak geçen halk arasında ise Dul ve Yetim Aylığı olarak adlandırılan SGK yardımlarını işleyeceğiz. 

DUL VE YETİM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR ?

Dul Vefat eden sigortalının eşi dul aylığı almaya, çocukları ise yetim aylığı almaya hak kazanırlar. Eş evlenene kadar bu aylığı almaya devam ederken, erkek çocuk 18 yaşına kadar koşulsuz, orta öğrenimine devam ediyorsa 20 yaş ve yüksek öğrenimine devam ediyorsa da 25 yaşına kadar bu parayı alabilmektedir.Çalışamayacak durumda olan yani malül olan erkek çocuklarının hangi yaşta olduklarına bakılmaksızın bu yetim aylığını almaya hakları vardır.

DUL VE YETİM AYLIĞI KİMLERE VERİLİR ?

Sigortalı vefat etmiş ise eş dul aylığı almaya, çocuklar ise yetim aylığı almaya hak kazanırlar.  Bir de bunlardan başka olarak vefat eden sigortalının anne babası da hak sahibi olabilirler. Bu durumları tek tek dul ve yetim aylığı alma şartları bölümünde detaylarıyla yukarıda inceledik.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALMAK İÇİN NEREYE HANGİ BELGELERLE BAŞVURMAK GEREKİR ?

Dul ve yetim aylığı yani ölüm aylığı alabilmek için ölüm aylığı talep belgesini il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine teslim ederek aylık almak için talepte bulunmalısınız. Çünkü hakkınız olsa dahi sosyal güvenlikte bütün haklar talebe bağlıdır. Yani talep edilmemesi durumunda herhangi bir ödeme yapılması söz konusu değildir.

ÖLÜM AYLIĞI NE ZAMAN BAŞLAR ?

Çalışırken ölen sigortalının hak sahiplerine bağlanacak aylıklar ölüm tarihini izleyen aybaşında başlar. Hak sahiplerince toptan ödeme ihyası ve/veya askerlik borçlanması ile ölüm aylığına hak kazanılıyor ise bağlanacak ölüm aylıkları borcun ödendiği tarihi izleyen aybaşından başlar. Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken ölenlerin hak sahiplerine bağlanacak ölüm aylıkları ölüm tarihini izleyen ödeme döneminden başlar.

DUL VE YETİM AYLIĞI NEDEN KESİLİR ?

Vefat etmiş sigortalı sebebiyle eşe ve çocuklara bağlanan aylıklar belirli durumlarda kesilebilmektedir.

Eş : Vefat etmiş sigortalı sebebiyle dul aylığı almaya hak kazanmış eş şayet yeniden evlenirse dul aylığı kesilmektedir. Bunun haricinde herhangi bir sigortalı işe girer ise aylığın %75 değil, %50′sini almaya hak kazanır. Yani eşinin ölümünden kazandığı hak ile aldığı dul aylığı azaltılır.  Bu durumların dışında eş yaşına bakılmaksızın aylık almaya hakkı bulunmaktadır.

Kız çocuk : Kız çocukları evlenmedikleri ya da sigortalı bir işe girmedikleri sürece yetim aylığı almaya hakları vardır.  Herhangi bir yaş kıstası yada başka bir şart gözetilmemiştir. Kız çocukları aynı zamanda evlenirler ise çeyiz parası adı altında bu ödemeyi 2 yıllık peşin olarak alabilmektedirler.

Erkek Çocuk : Erkek çocuklar için durum biraz daha farklıdır. Erkek çocuk 18 yaşına kadar kendisine pay edilmiş yetim aylığını koşulsuz almaya hakkı vardır. Şayet eğitimine bu yaştan sonra devam etmez ise maaşı kesilir. Ancak orta öğrenime devam eden erkek çocukları  yetim aylığını 20 yaşına kadar, 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.