Bilgi işlem HBYS personellerinin kadro belirsizliği

Hastanede Bilgi işlem HBYS personellerinin kadroya alınmayacak haberi şok etkisi yarattı.Gözler Sağlık Bakanlığında...

Bilgi işlem HBYS personellerinin kadro belirsizliği
04 Ocak 2018 Perşembe 00:20

Yeni KHK ile birlikte yaklaşık 1 milyon kişi kadroyla beraber iş güvencesi,maaş artışı ve sosyal haklarına kavuştu,fakat hastanelerde bilgi işlem HBYS personellerinin bu uygulamanın dışında olması adeta şok etkisi yarattı. Ülkemizde yıllardır gündemde olan taşeron işçilerinin kadroya alınması ve kıdem tazminatı düzenlemeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun açıklamalarıyla “Müjde” ibaresiyle kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan açıklamalara da kamuda bulunan 450 bin taşeron işçinin koşulsuz şartsız devlet işçisi (4D) olarak kadroya alınacağı ifade edilirken, Belediye ve İl Özel İdarelerin de çalışan taşeron işçiler için ise özel sözleşmeli kadro yapılacağı kaydedildi. Toplamda 1 milyon taşeron işçisini ilgilendiren karar geniş yankı uyandırdı. Taşeron işçiler merakla kadroya nasıl geçeceklerini, geriye dönük kıdem tazminatlarını ve yeni haklarını ve maaşlarını araştırıyor.  

BELİRSİZLİK OLUŞTU Ancak gün geçtikçe işin renginin değiştiği ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu’nun ilk açıklamalarıyla yıllardır hak ettikleri kadroya geçme hayali kuran birçok taşeron işçi hayal kırıklığına uğramaya başladı. “Koşulsuz ve şartsız taşeron işçiler kadroya geçecek ve taşeron sistemi kamudan kalkacak.” Açıklamalarının ardından taşeron işçiye bir darbede Sağlık Bakanlığı’ndan geldi.  

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞANIYOR Sağlık Bakanlığı hastanelerde çalışan tüm Temizlik, Güvenlik, Tıbbı Sekreter, Hasta Kabul Personeli gibi birçok taşeron personelin sigorta dökümleri ve bilgileri TDMS sistemine girmeye başladı. Çalışanların her hangi bir nedenle işten çıkarılması durumunda kıdem tazminatlarını alabilmesi için bu veriler TDMS ye giriliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı personel ayrımı yaparak  Bilgi işlem (HBYS) personellerini bu çalışmaların dışında tuttu. Yıllarını bu kurumların bilişim yükünü çeken ve görevleri dışında birçok işlerde çalıştırılan bu insanlara şimdi “Sen yazılım firmasının personelisin” denilerek kadroya alınmayacağı belirtiliyor. 

GÖZLER SAĞLIK BAKANLIĞINDA  Asıl iş olarak taşeron işçiliğin zirvesinde olan EBYS personelinin Sağlık Bakanlığı tarafından kadro dışında bırakıldığı dedikodusu bile yetti. Sosyal medyada seslerin duyurmaya çalışan EBYS personelleri twitter’da defalarca TT oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu dahil tüm bakanlıklara mesaj gönderen HBYS personelleri akıbetleri konusunda net bir açıklama bekliyor. 

HBYS PERSONELLERİ HASTANELERDE NE İŞ YAPAR?  Kısaca özetlemek gerekirse; Bilgi İşlem Personelleri hastanelerde tam zamanlı olarak çalışan kişilerdir. Yani hastanelerden HBYS firmaları gelir geçer ama bu alandaki personel aynı kuruma hizmet etmeye devam eder. HBYS Personeli hastanelerde kullanılan Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde oluşan aksaklıkları gideren takibini yapan, hastanelerdeki tüm bilgisayar yazıcı barkot yazıcı vb. ürünlerin donanımsal ve yazılımsal işlerini yapan, network ve ağ sisteminin kurulması ve güvenliğini sağlayan, kamera sisteminin arızalarını gideren, kurumda bulunan sunucuların kurulum ve bakımını yapan ve sayamayacağımız birçok işler yapan personeldir. HBYS Personeli yaptığı tüm işlerin emirlerini kurum amirlerinden alır. Aynı şekilde izin işlemleri de çalıştığı kurumdan yapılır. Kurum amirlerinin izni olmadan şehir dışına çıkamaz, gecenin bir yarısı veya hafta sonları hastane bilgi sisteminde bir arıza oluştuğunda arızaya müdahale ederek sistemin çalışmasını sağlar.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir - 2 hafta önce
Yukarıda yazdıklarınız tamamen yalan yanlış bilgilerdir. HBYS personelleri kendi firmalarının işinin dışında başka hiçbir işe el sürmez. Yukarıda saydığınız işlerin hepsini vhki içindeki bilgi işlem personelleri yapar.
Misafir Avatar
Bilgiişlem - 6 gün önce @Misafir
VHKİ içinde bilgi işlem personeli mi varmış. HBYS bilgi işlem personeli hastanenin A'sından Z'sine herşeye destek veriyor. Hatta iş o boyutlara geliyor ki tansiyon aleti bozulunca "Acaba bilgi işlem yapar mı bunu" diyorlar. 6 yıldır çalıştığım kurumumda kaç firma değişti ama ben hastanede kalmaya devam ettim senin gibi. Nasıl firma elemanı olabiliyorum. 6 yılda toplasan 70 defa bahçeye öğle arası yapmaya çıkmamışımdır, tabi sizler hergün bi serviste toplanıp sekreterler günü yapıp pastalar börekler yediğiniz için bizim çalışma koşullarımızı göremiyorsunuz. SAdece işinizin düştüğü kadarını görüyorsunuz.. Vicdan...
Misafir Avatar
ömer - 7 gün önce @Misafir
Ağzı olan yorum yapıyor. Sorun şimdi bu misafir isimli arkadaşa VHKİ nin açılımınıda yapamaz şimdi.
Avatar
hastane bilgi işlem - 3 hafta önce
Sağlık Bakanlığı hastanelerde çalışan tüm Temizlik, Güvenlik, Tıbbı Sekreter, Hasta Kabul Personeli kadro kapsamına alınırken hastanelerin Bilgi İşlem birimlerinde çalışan personel kadro kapmasına alınmadı.
diğer personeller gibi aslında Bilgi İşlem Personelleri hastanede sabit çalışmakta ancak maaşlarını taşeron firma üzerinde almaktadırlar.Aslında Temizlik, Güvenlik, Tıbbı Sekreter vs. gibi personellerden bir farkı bulunmamaktır.
Avatar
misafir - 2 hafta önce
adı üstünde sağlık alanında sağlıkla ilgili taşeron firmalarda çalışan arkadaşlarda asıl işi yapanlar statüsünde değerlendirilmeli.laboaruvar,röntgen,sterilizasyon v.s. kanaatimce devlet hiç bir çaışanı ayırmamalı diye düşünüyorum
Avatar
Bilgi islem - 7 gün önce
Yalan yanlış diyen arkadaş sen bilgi işlemle veri hazırlamayı karıştırıyorsun bilgi işlem vhki eğitim veren tüm işleyişi sağlayan hbys ihalesiyle çalışan kişidir veri hazırlama num lock tuşunu arayıp bilgi işleme soran kişi burda bundan bahsetmiş siz istemesenizde adalet yerini bulacaktır Allah'ım goruyor
Avatar
Bilgi işlem destek uzmanı - 7 gün önce
Vhki içindeki bilgi işlem nasıl birşey acep bay çok bilmiş. Anlatta doğruyu millet senden öğrensin
Avatar
Hastane Bilgiişlem - 7 gün önce
Sayın misafir yorumcusu yukarıda yazılanlar yanlış değil hatta eksik. Hbys firmasınin işi benim iş yükümün %20 si. Yukarıda sayılmayan bir çok işi gece gündüz demeden zaman kavramı farketmeden fazlasıyla yapmaktayız.bilmeden yanlış yorum yapma. EBYS , mhrs, ckys, tsim, kds vb. Bakanlık uygulamaları dışında fatura mutemet satınalma gibi personellerin işlerini yapmaktayız saydıklarım dan daha fazlasını merak ediyorsanız buyurun herhangi bir hastanede kontrol edebilirsiniz. Tabi birde bu taşeron başvuru listelerinin hazırlandığı ve yayınlandığı web sitelerini dahi hbys Bilgiişlem personelleri yapmaktadır. Yani ben ve biz...
Avatar
sağlık personeli - 2 hafta önce
laboratuvar görüntüleme hizmetleri gibi asıl işi yapan çalışanlar da maalesef kapsam dışında kaldı.Başvurularında ''siz taşeron bile değilsiniz'' cevabını alıyorlar.bu haksızlığın bir an önce giderilmesi lazım.
Avatar
Bilgi işlem merkezi - 7 gün önce
Misafir arkadaş sen sanayide çalışıyorsun belli ki hastanede bu işleri evet HBYS -BİLGİ İŞLEM personeli yapar.